12.10.2019, 16:00

Brzy v kinech: Příběh ženy, která se chystá důstojně ukončit svůj život

Brzy v kinech: Příběh ženy, která se chystá důstojně ukončit svůj život
Dobrá smrt | Foto: PIARISTI

Vlastníme svůj život, nebo on vlastní nás? Právě to je hlavní motiv dokumentu Tomáše Krupy Dobrá smrt. Jde o skutečný příběh 72leté Janette. Angličanky, trpící svalovou dystrofií, která se chystá ukončit svůj život důstojně. Rozhodne se proto pro lékařem asistovanou sebevraždu.

Musela se dívat, jak její matka umírá na tehdy ještě neznámou svalovou dystrofii. I tělo dvaasedmdesátileté Janette ochabuje, tatáž nemoc rychle postupuje i u ní. Rozhodne se, že na rozdíl od matky ze světa odejde důstojně. Ovšem Velká Británie jí legální možnost „dobré smrti“ nenabízí. Pro asistovanou sebevraždu si musí dojet do Švýcarska. S vnitřním klidem organizuje svůj odchod, zatímco její blízcí prožívají emocionální bouři – především syn, který rovněž trpí dystrofií. Vztahové drama se stupňuje s blížící se smrtí. Snímek s výrazně sugestivní kamerou využívá postupy hraného filmu a do skutečného Janettina příběhu poutavě vplétá charaktery a životní příběhy jejich nejbližších.

„Když jsem se Janette zeptal, proč souhlasila s natáčením, odpověděla, že pokud to pomůže třeba jen jedinému člověku, který má podobné problémy, bude to stačit a má to pro ni smysl. Až později se ukázalo, že její příběh je vlastně příběhem celé rodiny. A právě to nás posunulo k určité dualitě filmu. Snímek není jen o konečnosti, ale je i o životě. Ve světě vzniklo už několik filmů věnujících se eutanázii, myslím si ale, že díky Janette je právě ten náš něčím výjimečný,“ popisuje film režisér Tomáš Krupa.

Snímek Dobrá smrt vstupuje do české distribuce 17. října 2019. Doposud slavil úspěchy zejména v zahraničí, na domácím poli zabodoval na letošním festivalu Jeden svět, kde zvítězil v kategorii Česká soutěž.

Dobrá smrt | Foto: PIARISTI

Asistovaná sebevražda je v současnosti legální podle údajů Světového sdružení společností práva na smrt (WFRtDS) ve Švýcarsku, Belgii, Nizozemsku, Lucembursku, Kanadě a v šesti státech USA (Washingtonu, Oregonu, Coloradu, Vermontu, Montaně a Kalifornii). Ve Švýcarsku je asistovaná sebevražda legální již od roku 1942. V ČR debata o eutanázii opět ožívá a dle dostupných informací v tuto chvíli vzniká ve Sněmovně návrh zákona na její legalizaci.

-
-
Související filmy: Dobrá smrt
Související osoby: Tomáš Krupa

Související články:

Recenze: Dobrá smrt - dokument o asistované sebevraždě se vám zaryje pod kůži

Slovensko-český dokument o Britce Janette Butlinové s nevyléčitelnou nemocí (svalovou dystrofií), která se rozhodne vydat do Švýcarska a zde provést...

Trailer: Staříci Schmitzer a Mrkvička trestají zločiny z 50. let

Z festivalu v Karlových Varech, kde si získali celou řadu diváků i uznání kritiky, míří tvůrci dramatické road movie Staříci (2019) do klasické...

Pocta režiséru Wójcikovi aneb Jak spolu souvisí karate, erotika, lékařská etika a padělaný pas?

Organizátoři zaběhnutého festivalu viségradských filmů 3Kino vzdají zítřejší projekcí v pražském Kině Atlas poctu nedávno zesnuvšímu polskému režisérovi...

Související videa:

Ankety

Raději bych viděl/a...
  • Úplně novou adaptaci Běžícího muže
  • Pokračování filmu z roku 1987

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: