11.10.2019, 15:07

Ostře sledované filmy festivalu 3Kino

Ostře sledované filmy festivalu 3Kino 5 obrázků v galerii
Pan Jones | Foto: 3Kino
Včera v Praze odstartoval 6. ročník Festivalu středoevropské kinematografie 3Kino. Přehlídka se letos rozšířila už na čtyři kina, máme před sebou víkend, tak si pojďme na některé zajímavé tituly z produkce Visegrádské čtyřky představit.

STAŘÍCI

Staříci (2019) | Foto: CinemArt CZ

režie: M. Dušek, O. Provazník, země: Česká republika, Slovenská republika
promítá: sobota 12. října, 16:00 Světozor, 19:45 Evald

Z amerického Oregonu přilétá na pražskou Ruzyň emigrant Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), válečný veterán a bývalý politický vězeň. Je mu už hodně přes osmdesát, je připoutaný na invalidní vozík a do značné míry odkázaný na pomoc ostatních. Proto na něj už na letišti čeká Antonín (Ladislav Mrkvička), dávný kamarád z protikomunistického odboje. Záhy vyjde najevo, že Vlasta přijel do Česka uskutečnit poslední misi svého života. Chce vypátrat a zabít komunistického prokurátora Václava Mráze, kterého porevoluční soudy nedokázaly nebo nechtěly za jeho zločiny z 50. let potrestat. Vlastimil přemluví Antonína, aby mu s akcí pomohl. Tonda si vypůjčí od vnuka starou obytnou dodávku a upraví ji tak, aby se v ní mohl Vlasta pohybovat. Oba starci vyrážejí na pro ně velmi obtížnou cestu za odplatou.


PAN JONES

Pan Jones (2019) | Foto: archiv redakce

režie: Agnieszka Holland, země: Polsko, Velká Británie, Ukrajina
promítá: neděle 13. října, 20:00 Lucerna, pondělí 14. října, 16:15 Světozor

Mladý novinář Gareth Jones si připravuje velké téma – rychlou modernizaci Sovětského svazu. Chystá se do Moskvy na rozhovor se Stalinem. Tam se seznamuje s britskou novinářkou Adou Brooks, díky které odhaluje, že pravda o stalinovském režimu je brutálně potlačována sovětskými cenzory. Potom, co se Jones doslechne o velkém hladomoru v SSSR, vydává se sám na cestu přes Ukrajinu. Stává se očitým svědkem tragédie ukrajinského hladomoru, o které po návratu do Londýna píše. Publikace je potlačována a její autentičnost je shazována západními novináři, kteří jsou stále pod vlivem Kremlu. Ani přes smrtelné výhružky Gareth ve svém boji o pravdu nepolevuje. Svá odhalení chce sdílet s mladým a aspirujícím spisovatelem – Georgem Orwellem.


7 CITŮ

7 citů (2018) | Foto: archiv redakce

režie: Marek Koterski, země: Polsko
promítá: pondělí 14. října, 16:00 Atlas

Adaś Miauczyński se vrací do doby svého dětství, kdy, jako většina z nás, měl velký problém s pojmenováním svých emocí. Pro zlepšení svého již dospělého života, se rozhodne vrátit k tomu dětskému, jak se ukáže, ne tak beztarostnému období, aby se naučil prožít sedm základních pocitů. Tato extrémně nepředvídatelná cesta do minulosti oplývá mnoha zábavnými až komickými situacemi, ale zároveň s sebou také nese sílu emocí a reflexe.


VÝSLECH

Výslech (1982) | Foto: 3Kino

režie: Ryszard Bugajski, země: Polsko
promítá: úterý 15. října, 20:15 Atlas

Filmová legenda, kterou tehdejší komunistická vláda označila za “nejvíce antikomunistický film v historii Polské lidové republiky”, se stala přímou příčinou rozpuštění skupiny “X” Andrzeje Wajdy. Rok po jeho natočení opustil Polsko Ryszard Bugajski. Premiéra proběhla teprve v roce 1989 na známém filmovém festivalu v Gdyni. Virtuózní, životní výkon Krystyny Jandové v náročné roli lehkomyslné kabaretní zpěvačky, uvržené v 50.letech do soukolí fanatické mašinérie státní bezpečnosti. Osamělá vzdoruje nekonečným výslechům, týrání a ponižování. Respektuje instinktivní úctu k sobě samé, odmítá svědčit proti "vlastizrádci", impulsivně odmítá bezpráví, nespravedlivost, zločinný záměr degradovat její osobnost.

Ankety
Líbí se vám nová 3D animace Studia Ghibli?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist