10.10.2019, 17:00

Premiéry v kinech: Po stopách nájemného zabijáka Willa Smithe a pražských orgií

Premiéry v kinech: Po stopách nájemného zabijáka Willa Smithe a pražských orgií 9 obrázků v galerii
Blíženec | Foto: CinemArt CZ
Milovníci filmů mají hned osm důvodů k návštěvě kina. Jsou tu další premiéry, jimž bude pravděpodobně vládnout Blíženec s Willem Smithem a Pražské orgie vracející se v čase do éry normalizace.

BLÍŽENEC (režie: Ang Lee)

Držitel dvou Oscarů Ang Lee (Zkrocená hora, Pí a jeho život) povolal do zbroje Willa Smithe a nechává ho stíhat omlazenou verzí... Willa Smithe. Očekávaná akční sci-fi vstupuje do českých kin a recenzenti jsou rozpačití. Chválí většinou trikové efekty a akční scény, na druhou stranu se diví, co věhlasného režiséra Leeho přivedlo k téhle scenáristicky dosti otřepané látce. Prozatím dávají tuzemští kritici Blíženci 51 procent.


PRAŽSKÉ ORGIE (režie: Irena Pavlásková)

Po filmech Zemský ráj to na pohled (2009) a Fotograf (2015) se režisérka Pavlásková vrací k tématům naší nedávné historie a erotiky. V novince Pražské orgie připomíná tuzemské návštěvy již zesnulého spisovatele Philipa Rotha, který vzpomínky převedl do stejnojmenné knihy. Nyní je tu film, v němž výrazně ubylo erotiky, vystupují zde disidenti, estébáci, esenbáci, intelektuálové, přemýšliví muži a svůdné ženy. Dobová atmosféra je vystihnuta na jedničku, dle první kritických ohlasů však zamrzí absence hlubších emocí, nesympatičnost postav a příliš "ukecaný" scénář. Prozatím 44 procent.


STEHLÍK (režie: John Crowley)

Spisovatelka Donny Tartt obdržela v roce 2014 Pulitzerovu cenu a Carnegieho medaili za literaturu za celosvětově úspěšný román Stehlík. Nyní jeho filmová verze vstupuje i do českých kin. O čem drama pojednává? O Theodoru Deckerovi, 13letém chlapci, jehož matka je zabita při bombovém útoku v newyorském Metropolitním muzeu umění. Poté se život chlapce změní k nepoznání a zmítá se mezi láskou, přátelstvím, vinou i světem zločinu. Na den, kdy mu zemřela matka, má však stále jednu silnou vzpomínku. Obraz stehlíka přivázaného k bidýlku... V hlavních rolích se představí talentovaný Ansel Elgort a Nicole Kidman.


BUDIŽ SVĚTLO (režie: Marko Škop)

Slovensko-české drama režiséra Marka Škopa zaujalo již diváky a kritiky na festivalu v Karlových Varech. Nyní míří Budiž světlo do klasické kinodistribuce a přináší poměrně mrazivé a na druhé straně aktuální společenské téma. "Slovenská vesnička se připravuje na Vánoce a čtyřicátník Milan se za rodinou vrací z Německa, kde pracuje. Poklidnou sváteční atmosféru naruší podezření, že jeho syn je coby člen polovojenské mládežnické skupiny zapleten do šokující události, jež otřásla místní komunitou. Působivé drama o síle a křehkosti rodinných pout, o individuální zodpovědnosti ve světě, kde xenofobie vítězí nad soucitem s bližním." Recenzenti prozatím dávají velmi solidních 78 procent.


JEŠTĚ NEKONČÍME (režie: Jiří Zykmund)

Pozoruhodný dokument Ještě nekončíme se věnuje lidem v důchodovém věku, kteří se odmítají smířit s životem v obýváku a sledováním televize nebo luštěním křížovek. Režisér Zykmund sleduje čtveřici mužů a žen vynikající životním odhodláním stále poznávat svět. Necháte se inspirovat?


BLUESMAN (režie: Michal Rákosník)

Peter Jurkovič (zemřel v roce 2015) byl známý bluesman a slavný výrobce kytar, které mají ve studiu například Eric Clapton nebo Billy Gibbons ze skupiny ZZ Top. Nyní vstupuje do kin dokumentární film a pocta bluesovému žánru, osobnosti Petera Jurkoviče a jeho přátelům.


VODA, KREV, RAKIJE A ZOMBIE EPIDEMIE (režie: Predrag Licina)

Balkánská akční zombie komedie útočí na vybraná česká kina! Snímek je situován do doby a situace, kdy je voda dražší než ropa. Kdo ovládá vodu, má moc a žaludek nakazit obyvatele smrtícím zombie-virem. Pochopitelně je tu skupinka nebojácných (šéfuje jí záhřebský bonviván Mića a jeho parta), která se zombiiím a mocným alternativního světa rozhodne postavit. Studnice balkánských filmových inspirací je - zdá se - nevyčerpatelná.


SYNONYMA (režie: Nadav Lapid)

A závěrem jedna koprodukční tragikomedie pojednávající o jednom Izraelci v Paříži. Yoaha je odhodlán stát se plnokrevným Francouzem, takže přestává mluvit hebrejsky a francouzštinu piluje tak, že si neustále opakuje synonyma. "Výrazně stylizovaný snímek upomínající místy na francouzskou Novou vlnu, je svébytnou satirou na vojenský aspekt současného života v Izraeli, nenápadnou parodií na „sladký“ život současných Pařížanů i úvahou o vykořeněnosti, o ztrátě a hledání identity."


Seznam všech říjnových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

Ankety
Kterému filmu byste dali Českého lva?
Atlas ptáků
Chyby
Muž se zaječíma ušima
Okupace
Zátopek
Nemůžu posoudit.
Na české filmy se moc nedívám.
Nejnovější články:
Načíst další články