10.10.2019, 07:50

Stalinovo brutální Rusko, odhodlaní staříci a problémy s emocemi na festivalu visegrádských filmů 3Kino

Stalinovo brutální Rusko, odhodlaní staříci a problémy s emocemi na festivalu visegrádských filmů 3Kino 13 obrázků v galerii
7 citů | Foto: detail plakátu
Již pošesté se bude v Praze počínaje dneškem koná Mezinárodní filmový festival 3Kino, zaměřený na středoevropskou kinematografii. Od 10. do 15. října budou v sálech pražských kin Lucerna, Světozor, Atlas a Evald uvedeny filmové novinky od takových osobností jako je Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi nebo Václav Marhoul. Na diváky čeká bezmála 60 filmových projekcí, které letos propojuje téma svobody.
Černý Mercedes | Foto: 3Kino

Festival 3Kino zahájí předpremiéra snímku Černý Mercedes režiséra Janusze Majewského odehrávajícího se ve Varšavě roku 1942. Úplně poprvé pak odborná porota udělí na slavnostním galavečeru 14. října v kině Lucerna
cenu v kategorii hraný film. Katalog filmů s denním programem a spolu s dalšími informacemi najdete na festivalovém webu.

3Kino: Festivalová znělka

„Festival 3Kino se soustředí na kinematografii čtyř zemí, které mají prožitou
podobnou historii, ale každá z nich ji reflektuje velmi odlišně. Tím, že jsou si blízko, si dobře rozumí, ale díky odlišným zkušenostem vzniká tavicí kotel myšlenek a také obrovská tvůrčí energie. Mám radost, že se v letošním programu objeví film Pan Jones Agnieszky Holland, který v září vyhrál cenu Zlatí lvi na filmovém festivalu v polské Gdyni a další oceňované snímky. Snažíme se oslovovat i takové tvůrce, kteří by se jinak zřejmě do České republiky se svými snímky nepodívali. Zajímají nás jejich nejnovější filmy, které mají velký potenciál zaujmout českého diváka díky vzájemné kulturní blízkosti, ale v běžné distribuci se neobjeví,“
přibližuje zakladatel a ředitel festivalu 3Kino Vavřinec Menšl.

Pan Jones | Foto: archiv redakce

Do letošní soutěžní sekce MFF 3Kino je letos zařazeno 11 snímků. Českými zástupci jsou Staříci (režie Martin Dušek a Ondřej Provazník) a Tiché doteky (Michal Hogenauer). Dále budou soutěžit maďarské snímky Jeden den (Zsófia Szilágyi), Rozkvetlé údolí (László Csuja) a Trezor (Péter Bergendy). Nejsilnější je polská účast. Soutěžit budou filmy 7 citů (Marek Koterski), Černý Mercedes (Janusz Majewski), Éter (Krzysztof Zanussi), Pan Jones (Agnieszka Holland), Zábava, zábava (Kinga Debska) a Železný most (Monika Jordan-Młodzianowska).

Staříci - Jiří Schmitzer | Foto: CinemArt CZ

3Kino také připomene 30. výročí konání Festivalu nezávislé československé kultury v polské Vratislavi i demokratických změn regionu. V letošním programu jsou tedy zařazeny snímky, které propojuje právě téma svobody či boje za ni. Uvedeny budou v sekcích Ostrovy svobody a Svobodné filmy po roce 89. Další festivalovou sekcí bude Retrospektiva a Zvláštní uvedení, v jejímž rámci se představí například hojně diskutované Nabarvené ptáče Václava Marhoula. Mezi festivalovými hosty budou letos například polský filmový a divadelní režisér a scenárista Krzysztof Zanussi, český režisér Václav Marhoul, polská režisérka Kinga Debska a další.

Nabarvené ptáče - Harvey Keitel a režisér Václav Marhoul během natáčení | Foto: Jan Dobrovský

O festivalu 3Kino
Mezinárodní filmový festival 3Kino byl založen v roce 2013 v Praze. V následujícím roce pak proběhl první ročník, který představil 28 filmů ze čtyř středoevropských zemí – z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky. Festival od samého začátku klade důraz na setkávání a propojování středoevropské kultury, především prostřednictvím filmů. Každý rok na podzim do Prahy zavítá řada zahraničních hostů a kromě filmových projekcí je připraven doprovodný program zahrnující odborné přednášky, divadelní představení, workshopy a koncerty. Za více než pět let své existence přivezl festival 3Kino do České republiky 235 filmů a hostil více než 100 významných osobností středoevropské kinematografie.

Ankety
Máte rádi žánr true crime?
Ano, mám.
Mám, ale není můj nejoblíbenější.
Ne, nemám.
Vyhýbám se mu, děsí mě.
Je to pro mě subžánr s velmi různorodou kvalitou.
Co je to true crime?
Nejnovější články:
Načíst další články