7.10.2019, 13:30

TOP kina USA: Joker zaválel a možná změní pravidla hry

TOP kina USA: Joker zaválel a možná změní pravidla hry
Joker | Foto: Warner Bros.

Vítěz Zlatého lva v Benátkách, předzvěst filmové události i kontroverze ohledně toho, zda pečlivá charakterová studie pádu člověka na dno nebude podněcovat k násilí.

Bylo otázkou, jak se k filmu postaví "běžný divák". Nakonec z toho Warneři vyšli vítězně. Nejenže se o prvním víkendu neodehrálo v amerických kinech žádné drama (a že se čekalo - sály hlídala policie), ale Joker navíc dokázal komerčně zabodovat. Zprávy o rozpočtu se sice rozchází (někde se uvádí 55 milionů, jinde o 10 víc), ale i tak je úspěch již jistý. Snímek otevřel v amerických kinech za 93,5 milionu dolarů, což je nejlepší start měsíce října vůbec. Celosvětově si pak došel pro 234 milionů, což nám říká několik věcí. V prvé řadě zafungovala (navzdory artové povaze snímku) šeptanda o fantastickém Joaquinu Phoenixovi. Za druhé se dobře ukázalo, že může komiksové téma táhnout i v podobně těžkotonážní formě. A za třetí snad konečně u Warnerů pochopí, že vážně nemusí točit vlastní Avengers, ale mohou se vydat cestou osobitějších žánrových filmů. Bylo by to fajn.

Je samozřejmě otázkou, jak vysoko se Joker vyškrábe. Tohle je zatím velká neznámá, protože první víkend se nesl v duchu zvědavosti a těžko říct, zdali se z filmu stane trvalka, kterou si budou diváci v kinech chtít i zopakovat, nebo jestli nastane příští víkend razantní propad. I kdyby tu ale rychle docházel dech, pořád by si Joker měl bez problémů dojít pro nějakých čtyři sta milionů, což bude vzhledem k jeho pořizovacím nákladům výhra.

Který filmový Joker je ten nejlepší? Který filmový Joker je ten nejlepší?

Původem komiksového Jokera asi netřeba představovat, jen málokterý padouch je tak slavný a oblíbený, jako právě tato fascinující Batmanova...

Jedinou další novinkou v TOP10 je bollywoodský akčňák War na devátém místě s 1,58 miliony. Nevypadá to kdovíjak důležitě, ale film byl v pouhé třístovce kin a hlavně válí doma v Indii, kde odstartoval s rekordními 53,5 miliony (a to už stojí za pozornost). Jednu z hlavních rolí navíc hraje Tiger Shroff, který se již nějakou dobu připravuje na indický remake Ramba.

A když už jsme u toho Ramba, pětka nakonec opravdu netáhne. Třetí víkend je na osmém místě, doma to v tuhle chvíli dělá usmolených 39 milionů, což ani nestačí na rozpočet (50 mega), celosvětově má milionů 64. Podle všeho nakonec ani ta stovka nepadne a půjde o nejméně úspěšný díl série.

Jak si vedly ostatní filmy, to zjistíte v našem kompletním žebříčku US tržeb.

War | Foto: Yash Raj Films
War | Foto: Yash Raj Films
-
-
Související filmy: Joker, Rambo: Poslední krev, War
Související osoby: Tiger Shroff, Joaquin Phoenix

Související články:

TOP kina ČR: Zbědovaný a přece na vrcholu. Joker se vysmál všem!

Nebylo pochyb o tom, že se v rámci premiérového uvedení blýskne Joaquin Phoniex coby nejnovější Joker v jeho filmovém originu. Kdo další to vyhrál u vás...

Joker: První divácké komentáře

Včera měl v českých kinech premiéru dlouho očekávaný a novináři doslova do nebes vynášený Joker s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli. Jaké jsou však ohlasy...

Recenze: Joker - režisér Pařby ve Vegas natočil skvělý anti-superhrdinský film

80. léta minulého století, Gotham City. Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) žije se svou pološílenou matkou a sám rozhodně taky není normální. V dětství prožil...

Recenze: Rambo prolévá Poslední krev. Vyplatí se vyrazit do kina?

Sylvester Stallone dává další své kultovní postavě sbohem. Jaké je loučení s válečným veteránem, jehož cesta na filmových plátnech započala před 37 lety?

Ankety

Raději bych viděl/a...
  • Úplně novou adaptaci Běžícího muže
  • Pokračování filmu z roku 1987

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: