Nejlepší filmový Joker?

Nejlepší filmový Joker? 5 obrázků v galerii
Temný rytíř | Foto: Warner Bros.
Původem komiksového Jokera asi netřeba představovat, jen málokterý padouch je tak slavný a oblíbený, jako právě tato fascinující Batmanova Nemesis. Svědčí o tom i fakt, že za posledních 30 let jsme se dočkali hned čtyř jeho výrazných filmových personifikací. Která z nich je ale ta nejpovedenější?

1. Heath Ledger (Temný rytíř)

Heath Ledger | Foto: Warner Bros.

Ledgerova výchozí pozice pro tuto roli byla velice nezáviděníhodná, protože obecně převládal názor, že dokonalého Jokera už předvedl Jack Nicholson o 19 let dříve v Batmanovi Tima Burtona a Ledger tak bude přinejlepším obstojnou kopií. Výsledek ale nakonec předčil snad všechna očekávání. Nejenže se z Nolanova pokračování Batman začíná vyklubala fantastická podívaná, jež v podstatě stvořila nový subžánr (epický komiksový krimithriller), největším překvapením byla totiž právě Ledgerova kreace. Nicholsonův typicky excentrický herecký projev nejen nekopíroval, ale dokonce se vyvaroval i jakéhokoliv přehrávání, k němuž role proslulého šíleného zločince vyloženě vybízí. Joker v jeho podání je vychytralý, děsivý, zákeřně manipulativní, ale hlavně totálně nevypočitatelný a nepředvídatelný. Skutečný 'agent chaosu', se záhadnou minulostí a jediným cílem - rozvrátit civilizovanou společnost. Ledgerův životní výkon je natolik skvostný, že za něj dokonce získal i Oscara, jehož si ale vinou předčasného úmrtí ani nemohl osobně převzít. Obrovská škoda tak nadějného hereckého talentu.

2. Joaquin Phoenix (Joker)

Joaquin Phoenix | Foto: Warner Bros.

Aktuálně poslední ztvárnění - a možná to vůbec nejosobitější a nejumělečtější. Scenárista a režisér Todd Phillips (Road Trip, trilogie Pařba ve Vegas) se rozhodl natočit po všech stránkách netypický film podle komiksu. Sice určitě není první, kdo zfilmoval origin kultovního padoucha (viz například Venom), ale pojmout ho jako nemainstreamový realistický psychologický portrét o propadání se do hlubin šílenství a zoufalství (a současně o nalezení sebe sama)? Inu, to není "jen" originální, ale i dost odvážné. Phillipsův počin by však skončil naprostou katastrofou, kdyby hlavní roli ztvárnil nedostatečně schopný herec. To se ale nestalo a Jokerův zrod tak můžeme sledovat v podání geniálního Joaquina Phoenixe, jenž zde předvádí po všech stránkách absolutní výkon. Oproti ostatním filmovým Jokerům je tento výjimečný například tím, že s ním jako diváci můžeme díky značnému prostoru, jenž je mu zde věnován, alespoň trochu i soucítit. A pokud dostal Oscara Ledger, určitě by si ho zasloužil i Phoenix (možná dokonce ještě víc). Jen musíme doufat, aby ho nepotkal i stejný neblahý osud...

3. Jack Nicholson (Batman)

Jack Nicholson | Foto: Warner Bros.

Minimálně do příchodu nové vlny superhrdinských komiksových adaptací v čele s X-Men platil Nicholsonův Joker za jedinečného, pomalu nepřekonatelného filmového komiksového padoucha. Burtonův Batman byl na přelomu 80. a 90. let ve filmovém světě záslouhou vynikajícího stylu i celkové kvality zjevením sám o sobě. A kromě typicky burtonovské ponuré atmosféry nejvíce vynikl právě Nicholson, jehož obsazení bylo v podstatě sázkou na jistotu. Jednak byl v dané době už dávno vysoce respektovaným držitelem dvou hereckých Oscarů (jakožto hlavní hvězda filmu je dokonce v úvodních titulcích uveden na prvním místě), ale především - kdo jiný by se (tehdy) víc hodil do role výstředního psychopata, než oceňovaný herec známý především rolemi výstředních charakterů (McMurphy z Přeletu nad kukaččím hnízdem) a psychopatů (Jack Torrance z Osvícení)? Navíc měl tu obrovskou výhodu, že jeho pojetí role nešlo moc s nikým srovnávat - leda snad s Jokerem ze seriálového (a posléze i filmového) Batmana z 60. let, jehož ale snad nikdo nemohl brát vážně ani v době vzniku, natož o dvacet let později (v dnešní době platí za jednu z nejlepších nechtěných sebeparodií). Otázkou tak pouze zůstavá, do jaké míry je Nicholsonův Joker oním komiksovým Jokerem a do jaké pouze trochu zmalovaným Nicholsonem samým...

4. Jared Leto (Sebevražedný oddíl)

Jared Leto | Foto: Warner Bros.

Jestliže Ledger to měl složité kvůli Nicholsonovi, pak Leto byl kvůli Nicholsonovi a (hlavně) oscarovému Ledgerovi rovnou úplně v háji. Přijít po dvou fanoušky uctívaných, zcela rozdílných a přitom plnokrevných verzích, navíc v sotva průměrném filmu, v němž měl ke všemu Joker jen trochu větší cameo - takovou koncentraci nešťastných okolností by se ctí neustáli asi ani Laurence Olivier s Danielem Day-Lewisem dohromady. Chyba tudíž nebyla ani tak v samotném Letovi, jenž se na danou roli typově docela dobře hodí, ani v extrémní image ala Marilyn Manson, nýbrž právě ve všem výše zmíněném. Leto si zkrátka nevytáhl ani tak žolíka, jako spíše černého Petra.

Který je váš nejoblíbenější filmový Joker?
Jack Nicholson (Batman)
Heath Ledger (Temný rytíř)
Jared Leto (Sebevražedný oddíl)
Joaquin Phoenix (Joker)
Ankety
Těšíte se na nového Batmana?
Ano
Ne
TOPlist