4.10.2019, 23:43

Vzpomínáme na filmy Karla Gotta, kdy Hvězda padá vzhůru

Vzpomínáme na filmy Karla Gotta, kdy Hvězda padá vzhůru
Karel Gott - Z pekla štěstí | Foto: Česká televize

Pamatujete si filmové role Karla Gotta? Za svou kariéru prodal Gott přes 50 milionů desek a nazpíval téměř tisícovku skladeb. Hrál v celé řadě českých filmů. Zemřel v úterý 1. října 2019 krátce před půlnocí ve věku 80 let. Měl za svůj život skutečně "Z pekla štěstí?" Zahrál si pekelníka i boha. Jedna z nejvýraznějších postav tuzemské popkultury odešla v rodinném kruhu po nástupu akutní leukémie.

Karel Gott | Foto: archiv redakce

Karel Gott se narodil 14. července roku 1939 v Plzni. Jeho první láskou bylo výtvarné umění. Když se však nedostal na potřebnou školu, učil se na elektromontéra v pražském závodě ČKD. Jako zpěvák-amatér vystupoval příležitostně již v 50. letech minulého století v rámci různých pěveckých soutěží. V roce 1960 se rozhodl skončit s prací v ČKD a naplno se věnovat zpěvu; do roku 1963 studoval na pražské státní konzervatoři operní zpěv. Již o rok dříve dostal angažmá do divadla Semafor od Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. První významná spolupráce pro něj znamenala i výrazný hit, píseň Oči sněhem zaváté, která ovládla československou hitparádu a Gottovi pomohla k získání prvního Zlatého slavíka.

Slasti Otce vlasti (1969) | Foto: archiv redakce

Pro celou jeho budoucí kariéru bylo klíčové setkání s bratry Štaidlovými, kteří pro něj skládali hudbu a texty od roku 1965. Od roku 1977 titulován označením Zasloužilý umělec (uděleno nedlouho po podpisu Anticharty) svou popularitu překlenul i do 80. let, kdy vystupoval nejen v Československu, ale též v Německu, Sovětském svazu či v USA. Za svou hudební kariéru prodal přes 50 milionů desek a stal se 42krát vítězem ankety Zlatý / Český slavík.

Kdyby tisíc klarinetů: Trailer

Karel Gott se též objevoval v celé řadě tuzemských filmů, muzikálů a televizních pořadů. Za všechny zmiňme Kdyby tisíc klarinetů z roku 1964, kde se objevil vedle svého hudebního "rivala" Waldemara Matušky, Píseň pro Rudolfa III. (1967). Z těch novějších například Z pekla štěstí 2 (2001), kde ztvárnil dvojroli pekelníka a boha.

Z pekla štěstí 2 | Foto: Digital Media Production

Zahrál si i Švandu dudáka ve filmu Hvězda padá vzhůru. Ze strakonického rodáka Švandy se ale nestává dudák, ale příznačně hvězda pop music. V titulní roli Dorotky se objevila Jitka Molavcová.

Gottovy písně zlidověly i díky celé řadě tuzemských pohádek (například Tři oříšky pro Popelku, Včelka Mája). Jeho popularita byla a stále je nebývalá; zasáhla epochu téměř půl století a odráží tak i významnou část našich moderních dějin. Po Karlu Gottovi tu zůstává žena Ivana Gottová, dvě malé a dvě dospělé dcery.

Dědictví aneb Kurva se neříká (2014) | Foto: http://www.dedictvi2.cz
Dědictví aneb Kurva se neříká (2014) | Foto: http://www.dedictvi2.cz

Filmografii Karla Gotta najdete zde.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Recenze: Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Dokument o životě a tvorbě Jiřího Suchého, významné postavy divadla Semafor.

Zemřel režisér Václav Vorlíček, "otec" Popelky, Saxány či Arabely

V úterý 5. února 2019 zemřel ve věku 88 let na rakovinu plic režisér oblíbených pohádek, filmů a seriálů Václav Vorlíček. Autor pohádky "Tři oříšky pro...

V nové pohádce se představí drak hiphoper, skřet Blivajz a kovář Karel Gott

Tento čtvrtek vstoupí do českých kin koprodukční pohádka Když draka bolí hlava (2018), za jejímž vznikem stojí režisér Dušan Rapoš a producent Petr Šiška...

Nejlepší české filmy za celou dobu existence kinematografie

S kterým žebříčkem by se dalo souhlasit? No přece s tím, který se mě bezprostředně týká, sám jsem v něm hlasoval, nebo skupina, která žebříček vybírá je mi...

Karel Gott si zahraje ve Veni, vidi, vici (VIDEO)

Aby tvůrci komedie Veni, vidi, vici nabídli co nejatraktivnější podívanou, přizvali si na natáčení i "českého Jamese Bonda" hudebního průmyslu. Tým CFN u...

Ankety

Raději bych viděl/a...
  • Úplně novou adaptaci Běžícího muže
  • Pokračování filmu z roku 1987

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: