Vzpomínáme na filmy Karla Gotta, kdy Hvězda padá vzhůru

Vzpomínáme na filmy Karla Gotta, kdy Hvězda padá vzhůru 9 obrázků v galerii
Karel Gott - Z pekla štěstí | Foto: Česká televize
Pamatujete si filmové role Karla Gotta? Za svou kariéru prodal Gott přes 50 milionů desek a nazpíval téměř tisícovku skladeb. Hrál v celé řadě českých filmů. Zemřel v úterý 1. října 2019 krátce před půlnocí ve věku 80 let. Měl za svůj život skutečně "Z pekla štěstí?" Zahrál si pekelníka i boha. Jedna z nejvýraznějších postav tuzemské popkultury odešla v rodinném kruhu po nástupu akutní leukémie.
Karel Gott | Foto: archiv redakce

Karel Gott se narodil 14. července roku 1939 v Plzni. Jeho první láskou bylo výtvarné umění. Když se však nedostal na potřebnou školu, učil se na elektromontéra v pražském závodě ČKD. Jako zpěvák-amatér vystupoval příležitostně již v 50. letech minulého století v rámci různých pěveckých soutěží. V roce 1960 se rozhodl skončit s prací v ČKD a naplno se věnovat zpěvu; do roku 1963 studoval na pražské státní konzervatoři operní zpěv. Již o rok dříve dostal angažmá do divadla Semafor od Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. První významná spolupráce pro něj znamenala i výrazný hit, píseň Oči sněhem zaváté, která ovládla československou hitparádu a Gottovi pomohla k získání prvního Zlatého slavíka.

Slasti Otce vlasti (1969) | Foto: archiv redakce

Pro celou jeho budoucí kariéru bylo klíčové setkání s bratry Štaidlovými, kteří pro něj skládali hudbu a texty od roku 1965. Od roku 1977 titulován označením Zasloužilý umělec (uděleno nedlouho po podpisu Anticharty) svou popularitu překlenul i do 80. let, kdy vystupoval nejen v Československu, ale též v Německu, Sovětském svazu či v USA. Za svou hudební kariéru prodal přes 50 milionů desek a stal se 42krát vítězem ankety Zlatý / Český slavík.

Kdyby tisíc klarinetů: Trailer

Karel Gott se též objevoval v celé řadě tuzemských filmů, muzikálů a televizních pořadů. Za všechny zmiňme Kdyby tisíc klarinetů z roku 1964, kde se objevil vedle svého hudebního "rivala" Waldemara Matušky, Píseň pro Rudolfa III. (1967). Z těch novějších například Z pekla štěstí 2 (2001), kde ztvárnil dvojroli pekelníka a boha.

Z pekla štěstí 2 | Foto: Digital Media Production

Zahrál si i Švandu dudáka ve filmu Hvězda padá vzhůru. Ze strakonického rodáka Švandy se ale nestává dudák, ale příznačně hvězda pop music. V titulní roli Dorotky se objevila Jitka Molavcová.

Gottovy písně zlidověly i díky celé řadě tuzemských pohádek (například Tři oříšky pro Popelku, Včelka Mája). Jeho popularita byla a stále je nebývalá; zasáhla epochu téměř půl století a odráží tak i významnou část našich moderních dějin. Po Karlu Gottovi tu zůstává žena Ivana Gottová, dvě malé a dvě dospělé dcery.

Dědictví aneb Kurva se neříká (2014) | Foto: http://www.dedictvi2.cz
Dědictví aneb Kurva se neříká (2014) | Foto: http://www.dedictvi2.cz

Filmografii Karla Gotta najdete zde.

Ankety
Myslíte, že Woody Allen sexuálně zneužil svou dceru?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist