4.10.2019, 12:21

Natočit film za 48 hodin? Jde to, ale nevyspíte se

Natočit film za 48 hodin? Jde to, ale nevyspíte se 9 obrázků v galerii
Přežijí jen milenci (2013) | Foto: HCE
Populární filmařské klání známé jako 48 Hour Film Project se v Praze podeváté uskuteční již v pátek 11. října. Takzvaná "čtyřicet osmička" je zapeklitou disciplínou a výzvou pro zkušené i začínající filmaře. Cílem je natočit a doručit festivalové porotě krátkometrážní film, který musí splňovat jak čas doručení (maximálně 2 dny od startu), tak zadání.

Týmy se mohou do soutěže pražské části "čtyřicet osmičky" hlásit zde. Ačkoliv jsou do originálního a notně adrenalinového klání zváni takzvaně všichni, bylo by dobré si před registrací říct, zda na to "máte".

PŘEŽIJÍ JEN UPÍŘI

Z filmu "Přežijí jen milenci" | Foto: archiv redakce

Natočit a odevzdat v časovém limitu 48 hodin od startu - byť krátkometrážní - snímek je dost náročná disciplína. Připravte se na to, že se nevyspíte, na druhou stranu však budete potřebovat zůstat bdělí, abyste neodevzdali polovičatý produkt. Konkurence je veliká, soutěž oblíbená a energetická povzbuzovadla zde hrají pré. Možná vám letos pomůže i úplněk, který dosáhne vrcholu pravda až v neděli 13. října těsně před půlnocí, ale jeho účinek je cítit dny předem.

TEN SPRÁVNEJ TÝM

Z předchozích ročníku "čtyřicet osmičky" | Foto: archiv organizátorů

"Čtyřicet osmička" stmeluje, lidé na jejím konci odcházejí obohacení o nové kontakty a zážitky. Je však dobré mít předem kostru týmu, která se postará o pomyslnou trojnožku úspěchu. Režisér, scenárista, produkční, kameraman, zvukař, nějaký ten herec, člověk pro všechno (best guy) a střihač (dokončovat, který si dá jistě "nočku" a bude "trpět" do posledních chvil spolu s režisérem). A pak následují podporovatelé, drobní mravenečci, co se starají o jídlo, povzbuzení, dobrou náladu a motivaci. Nepodceňujte nic.

TECHNIKA

Z předchozích ročníku "čtyřicet osmičky" | Foto: archiv organizátorů

Říká se, že rozhoduje nápad a talent. Jistě, ale nevyplácí se vše stavět na "kreativci", důležitá je též technika. Nikdy totiž nevíte, kdo a s čím bojuje o "slávu" a "úspěch" vedle vás. Takže rozhoďte sítě, naslibujte hory, doly, poptejte se. Točit na mobil totiž není taková legrace, jak dokládá například Steven Soderbergh.

ŠTĚSTÍ

Z předchozích ročníku "čtyřicet osmičky" | Foto: archiv organizátorů

Takový "detail" na závěr. Chce to mít i patřičné štěstí (někdo říká tu správnou konstelaci hvězd) při losování žánru, rekvizity, repliky a podobně. Štěstí na počasí při natáčení v exteriérech, štěstí, že bude mít předjednaný herec zrovna čas a pomůže vám. Atd.

Odměna v podobě dobrého pocitu, stmeleného týmu, výsledku, který za to stojí, nebo též zbrusu nové festivalové ceny nebude jistě k zahození. Třeba se zrovna vy podíváte do Cannes. Tak s rozmyslem směle do toho ;-)

Zbrusu nová trofej pro vítěze "čtyřicet osmičky". | Foto: archiv organizátorů
Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články