Retro recenze: Jiří Suchý - Lehce s životem se prát aneb Jen tak dál

Retro recenze: Jiří Suchý - Lehce s životem se prát aneb Jen tak dál 7 obrázků v galerii
Jiří Suchý - Lehce s životem se prát | Foto: Cinemart
Dnes večer si v televizi můžete pustit dokumentární film pojednávající o výrazné postavě tuzemské kulturní scény, spoluzakladateli Divadla Na zábradlí a Semafor Jiřím Suchém. Jaký je snímek režisérky Olgy Sommerové? Dočtete se v dobové recenzi. PŮVODNÍ TEXT Z ROKU 2019: Dokument o životě a tvorbě Jiřího Suchého, významné postavy divadla Semafor.
Jiří Suchý - Lehce s životem se prát | Foto: Legenda Suchý

Nejdříve asi něco o mém vztahu k Jiřímu Suchému: To jméno znám a vím, že měl cosi společného s divadlem Semafor a s písničkami obecně. Ovšem klidně bych si ho spletl s Jiřím Šlitrem nebo Jiřím Grossmanem (vizuálně i co do tvorby). Semafor mě prostě nikdy příliš nezajímal.

Film má trochu podobné schéma jako nedávný dokument o Zuzaně Michnové, ale je výrazně lépe natočen. Nemusíte vědět o Suchém a jeho tvorbě vůbec nic, abyste získali jasnou představu o tom, co prožil, co vytvořil, nakolik byl spjat se Semaforem ve všech jeho podobách (a co to byl Semafor!) a s kým vším spolupracoval (ve filmu má unikátní cameo i Karel Gott ve svém aktuálním neutěšeném stavu).

Trailer:

Film obsahuje mnoho ukázek ze starých filmů a televizních pořadů, což mi vůbec nevadilo, neboť jsem většinu z nich neviděl (nebo "už dlouho neviděl") a dostal jsem docela chuť podívat se po letech znovu na Kdyby tisíc klarinetů.

Jiří Suchý - Lehce s životem se prát | Foto: Legenda Suchý

Také je dobře a vkusně zachycena skutečnost, že Suchý už není nejmladší a Semafor už dnes není tím Semaforem jako před několika desetiletími (ta nová představení bych nikdy navštívit nechtěl, stará ano), což je možná škoda, ale život jde dál atd. atd... Je to opravdu fajn a místy docela dojemné.

A vyvrcholí to závěrečným záběrem, ve kterém Suchý se Šlitrem symbolicky odcházejí z jeviště, tudíž jsem byl následně šokován tiskovou konferencí, která odhalila, že Suchý stále žije.

Jen tak dál.

Hodnocení: 80%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Ankety
Jaký film Alana Parkera máte nejraději?
Bugsy Malone (1976)
Půlnoční expres (1978)
Sláva (1980)
Pink Floyd: The Wall (1982)
Střílejte na měsíc (1982)
Křídla (1984)
Angel Heart (1987)
Hořící Mississippi (1988)
Navštivte ráj (1990)
The Commitments (1991)
Vítejte ve Wellville (1994)
Evita (1996)
Andělin popel (1999)
Život Davida Galea (2003)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist