12.9.2019, 16:36

Premiéry v kinech: Neděsí jen Nabarvené ptáče

Premiéry v kinech: Neděsí jen Nabarvené ptáče 13 obrázků v galerii
Takové krásné šaty | Foto: A24 / trailer
Máme tady další kinopremiéry a spolu s nimi jednu z nejočekávanějších tuzemských premiér roku, Nabarvené ptáče Václava Marhoula. Pětice filmových novinek se představuje.

NABARVENÉ PTÁČE (režie: Václav Marhoul)

Geneze filmu inspirovaného stejnojmennou knižní předlohou Jerzyho Kosińského sahá do předešlé dekády. Scenárista, producent a režisér v jedné osobě s Nabarveným ptáčetem strávil pořádně dlouhý čas (a jistě i nervy), už s ním stihl obrazit několik významných festivalů (Benátky, Toronto) a nyní černobílé drama předkládá českému publiku. Čeho se dočká? Téměř tří hodin, v nichž je chlapec židovského původu (Petr Kotlár) vystaven nesmírnému násilí, brutalitě a bezútěšnosti během svého putování po východní Evropě během druhé světové války. Uchová v sobě dobro? Zvítězí v dětské dušičce? A nabízí vůbec na něco takového Marhoulův náročný snímek odpověď?

Petr Kotlár ve filmu Nabarvené ptáče | Foto: Jan Dobrovský

První ohlasy ze světového tisku dávají Nabarvenému ptáčeti vysoká hodnocení (8.6 bodů z 10). Tuzemští kritici, kteří měli možnost snímek prvně vidět včera, dávají střízlivější známku, prozatím necelých 60 procent. Často jim vadí schématičnost, délka a tím pádem i divácké otupění, respektive jakási absence psychologie. A jak si snímek s ohromným rozpočtem povede v kinech? Povíme si po víkendu v rámci komentovaných tržeb a návštěvnosti. Není ovšem překvapením, že Marhoul film pro české publikum netočil. Kosińského kontroverzní předloha je celosvětově známá a tak se dá počítat, že bude obecenstvo (a uznání?) sbírat za našimi hranicemi.


PANSTVÍ DOWNTON (režie: Michael Engler)

A teď něco pro vyznavače starých anglických pořádků, aristokracie, služebnictva a patřičně suchého humoru. Po seriálu Panství Downton je tu celovečerák pojednávající o dění na panství, kam se vypravuje vzácná návštěva, příjezd krále. Opět se bude řešit smetánka, ti, kteří ji slouží, ale dojde též na "odvážnější" témata jako homosexualita. A pochopitelně humor. Z herců vládne Maggie Smith. Tuzemští recenzenti prozatím snímku dávají 67 procent.


ZLATOKOPKY (režie: Lorene Scafaria)

Ve filmu Zlatokopky vede Ramona (Jennifer Lopez) tým protřelých striptérek, které se rozhodnou svým klientům z Wall Street ukázat, zač je toho loket. Snímek režisérky Lorene Scafaria je volně inspirován skutečnými událostmi a stojí na herečkách a komediálně laděném dramatu, které si na webu RottenTomatoes vysloužilo 90 procent kladných recenzí.


PLAYMOBIL VE FILMU (režie: Lino DiSalvo)

Po několika úspěšných, ale též značně vyčerpaných LEGO filmech se do kin dostává celovečerní product placement na konkurenční stavebnici, Playmobil. Dobrodružství stojí na nápadu, že se děti stávají postavičkami Playmobilu, procházejí krajinami a řeší složité situace, které vyústí bojem v koloseu. Je to zběsilé, dle prvních ohlasů nepříliš nápadité a pochopitelně až další v pořadí (především po prvním, výtečně přijatém LEGO filmu). Tuzemští recenzenti dávají Playmobilu ve filmu prozatím 47 procent.


TAKOVÉ KRÁSNÉ ŠATY (režie: Peter Strickland)

Režisér Peter Strickland před lety zaujal s eroticky laděným mysteriózním dramatem Pestrobarvec petrklíčový (2014). Nyní představuje další "divný" film, při jehož sledování zaplesá srdce cinefila. Sheila (na Oscara nominovaná Marianne Jean-Baptiste) zatouží po originálních šatech, které by jí zvedly sebevědomí pro nadcházející intimní schůzku. To však ještě netuší, že "jedinečné" šaty skrývají temnou minulost a každému, kdo je oblékne, řádně pocuchají "fasádu" i nervy.

Takové krásné šaty | Foto: A24

No zkrátka artový thriller s hororovými prvky odkazující na klasiky Davida Lynche (Twin Peaks) nebo Daria Argenta (Suspria a její nedávný remake). Umění má provokovat, znejisťovat a jít proti srsti. Pokud je vám tato definice blízká, potom si Takové krásné šaty zcela jistě užijete. Na RottenTomatoes má nadějných 7.66 z 10. A hned 96 procent ze všech recenzí je kladných.


Seznam všech zářijových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články