10.9.2019, 10:25

Benátky 2019: S Nabarveným ptáčetem a komiksovým Jokerem se musí počítat

Benátky 2019: S Nabarveným ptáčetem a komiksovým Jokerem se musí počítat 9 obrázků v galerii
Nabarvené ptáče, Joker | Foto: Bioscop, Warner Bros. Pictures
76. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách v sobotu večer vyhlásil držitele cen. Ocenil současné trendy (komiks na vzestupu) i filmaře "staré školy" (nový film Romana Polanského). Zkrátka neodešli ani čeští filmaři.

Hlavní cenu - Zlatého lva - si z nejstaršího filmového festivalu na světě poněkud překvapivě odváží komiksový Joker režiséra Todda Phillipse (autor pařanské filmové trilogie nebo akční komedie Týpci a zbraně) s hercem Joaquinem Phoenixem (Walk the Line) v hlavní roli.

Origin obávaného gothamského záporáka se tak stává i žhavým kandidátem na další letošní ceny a dostává se do hledáčku vážných nominantů na Oscary. Po Birdmanovi (2014) jde o další - tak trochu netradiční - film s komiksovým superhrdinů, který se dostává do mainstreamových vod a na nejvyšší příčky všemožných filmových a festivalových porot. Do českých kin se Joker dostane ve čtvrtek 3. října 2019. Na webu RottenTomatoes má prozatím 86 procent ze všech kladných recenzí.

Režisér Roman Polanski | Foto: archiv redakce

Druhé nejvyšší ocenění - Stříbrného lva - obdrželo v Benátkách drama režiséra Romana Polanského J´accuse (Žaluji). Historický film pojednává o tzv. Dreyfusově aféře, při níž byl koncem 19. století ve Francii důstojník Alfred Dreyfus nepráven označen za německého špiona. Polanski se svou novinkou navrací ke klasické kinematografii a antisemitismu, kterým upozorňuje nejen na historickou událost, ale i vlastní vyhnanství, kdy se musí kvůli desítkám let starému obvinění ze znásilnění nezletilé zdržovat mimo USA. Snímek Žaluji prozatím nemá tuzemského distributora ani datum premiéry.

Nabarvené ptáče | Foto: Jan Dobrovský

Koprodukční drama Nabarvené ptáče českého režiséra, scenáristy a producenta Václava Marhoula se mezi držitele hlavních cen nakonec nedostalo. Vysloužilo si však celou řadu pozitivních kritických ohlasů (na RottenTomatoes83 procent kladných ohlasů) a cenu Film pro UNICEF od studentské poroty, která byla předána již v pátek 6. září.

Nabarvené ptáče si získalo pozornost díky netradičnímu vyprávění (černobílá kamera, minimum dialogů a absence hudby), předloze inspirované skandální knihou Jerzyho Kosinského a krutým výjevům sledujícího jednoho chlapce ukrývajícího se před 2. světovou válkou ve východní Evropě (snímek je u nás přístupný od 18 let). Film se navíc může pochlubit plejádou slavných mezinárodních herců. Takto výraznou českou stopu na mezinárodním poli český film neudělal roky, spíš desetiletí. Do českých kin se Nabarvené ptáče prvně dostane tento čtvrtek 12. září.

Extase | Foto: Distributor

V Benátkách byla oceněna i klasická československá kinematografie. Extase Gustava Machatého z roku 1932 se promítala ještě před začátkem benátského festivalu a nakonec byla oceněna coby nejlepší restaurovaný film letošního 76. ročníku.

Ankety
Na který premiérový (20. 2. 2020) film půjdete do kina?
Ježek Sonic
Sviňa
Mosley
Chvění
Ixcanul
Král Petr I.
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist