21.8.2019, 07:00

Češi bodují: v Torontu se objeví Nabarvené ptáče a na Oscara nominovaná Dcera

Češi bodují: v Torontu se objeví Nabarvené ptáče a na Oscara nominovaná Dcera 9 obrázků v galerii
Dcera | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
Poprvé v historii je český film zařazený do prestižní sekce Special Presentations na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Dokázal to režisér Václav Marhoul s filmem Nabarvené ptáče. Dalším českým snímkem v programu kanadského festivalu je Dcera režisérky Darii Kashcheevy, kterou Toronto uvede v sekci pro krátkometrážní snímky Short Cuts. V sekci Primetime bude uvedeno Bez vědomí Ivana Zachariáše, podpořené Fondem v rámci filmových pobídek. Českou stopu má i film novozélandského režiséra Taiki Waititiho nazvaný Jojo Rabbit, který se také díky systému filmových pobídek natáčel 40 dní na různých místech v České republice. Festival v Torontu patří k největším a nejnavštěvovanějším filmovým festivalům na světě, začíná ve čtvrtek 5. září a končí v neděli 15. září.

"Uvedení Nabarveného ptáčete na festivalu v kanadském Torontu je velkým úspěchem, neboť se jedná o pomyslnou vstupní bránu na filmový a distribuční trh v Severní Americe," upozornila ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. "A zařazení filmu Dcera do festivalové sekce jen dokazuje, že ocenění v Annecy a nominace na studentského Oscara nejsou žádná náhoda," dodala Fraňková.

Snímek Nabarvené ptáče režiséra a scenáristy Václava Marhoula je zařazen do sekce Special Presentations, která je určená filmům z hlavních soutěží jiných festivalů nejvyšší A kategorie a také filmům významných světových filmařů. V této sekci se český film objeví vůbec poprvé v historii. Rada Státního fondu kinematografie podpořila Nabarvené ptáče částkou 25,8 milionu Kč, přičemž celkový rozpočet filmu činí asi 175 milionů Kč. Snímek se dostal i do hlavní soutěže jednoho ze tří nejprestižnějších filmových festivalů světa, do Benátek, které svůj 76. ročník uspořádají na přelomu srpna a září.

Nabarvené ptáče | Foto: 2media

Krátkometrážní film Dcera režisérky Darii Kashcheevy promítne festival v sekci Short Cuts určené pro krátké filmy a nadějné filmaře. Snímek studentky pražské FAMU posbíral již řadu významných ocenění, dvě ceny si odnesl například z nejprestižnějšího festivalu animované tvorby ve francouzském Annecy. Obrovským úspěchem je také nominace na studentského Oscara, vítěz bude vyhlášen 17. října v Los Angeles. Fond podpořil cyklus Trojhlas, kterého je film Dcera součástí, částkou 390 tisíc korun.

Dalším českým projektem v Torontu, který Státní fond kinematografie podpořil v systému filmových pobídek, je špionážní drama Bez vědomí režiséra Ivana Zachariáše z produkce HBO Europe. První dva díly šestidílného seriálu jsou zařazeny do sekce Primetime určené televizní a seriálové tvorbě.

Režisér hitu Thor: Ragnarok Taika Waititi obsadil do hlavních rolí své nové protiválečné komedie Jojo Rabit Scarlett Johansson a Sama Rockwella. Díky systému filmových pobídek se část filmu natáčela i v českých lokacích. Mezinárodní filmový štáb zde od konce května do poloviny července 2018 strávil celkem 40 natáčecích dní, a to například v Barrandovských ateliérech, Žatci, Kytíně, Úštěku, Lenešicích a na dalších místech. Produkci zajištovala za českou stranu společnost Czech Anglo Production. Předpokládaná celková útrata v České republice je zatím necelých 197 milionů Kč, přičemž alokovaná filmová pobídka představuje 35,6 milionů Kč. Toronto uvede Waititiho film ve světové premiéře v sekci Special Presentations.

V sekci Wavelengths pro artové a experimentální snímky též nebude chybět česká stopa - dokumentární snímek State Funeral od režiséra Sergeje Loznici, na němž se podílely Nizozemsko, Litva a Česká republika.

Jojo Rabbit | Foto: Fox Searchlight
Ankety
Na který premiérový (20. 2. 2020) film půjdete do kina?
Ježek Sonic
Sviňa
Mosley
Chvění
Ixcanul
Král Petr I.
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist