Recenze: Krvavá nevěsta - Může jít dohromady horor, komedie a satanismus?

Recenze: Krvavá nevěsta - Může jít dohromady horor, komedie a satanismus? 6 obrázků v galerii
Krvavá nevěsta | Foto: CinemArt CZ
Mladá Grace (Samara Weavingová) prožívá nejkrásnější den svého života, neboť se právě vdává za pohledného, hodného Daniela (Adam Brody) z extrémně bohaté rodiny, která v průběhu několika desetiletí vydělala na společenských hrách. A podle bizarní tradice si Grace musí se zbytkem rodiny o půlnoci zahrát náhodně vylosovanou hru. A vylosovaná hra je "schovávaná", přičemž Grace netuší, že "schovávaná" se od ostatních her zásadně liší. Protože v ní jde o život a o obětování na satanistickém oltáři před východem slunce.

Krvavá nevěsta mi různými způsoby (veskrze příjemnými způsoby) připomínala hororové komedie minulých desetiletí. A tím nemyslím Vřískot (1996), nýbrž starší věci jako třeba House on the Haunted Hill (1956). Podobně jako u starých filmů s Vincentem Pricem není od počátku jasné, jestli to všechno není myšleno vážně, ale celkem brzy vyjde najevo, že opravdu ne, a že se máme smát. A že tvůrci jsou schopní a věděli, co dělají.

Je opravdu příjemné překvapení jak jsou postavy v tomto filmu prokreslené, jak se od sebe odlišují a jak jejich jednání dává (plus mínus) smysl, protože jim (plus mínus) rozumíme. To je důležité zdůraznit, protože v tomto ohledu je Krvavá nevěsta lepší než většina současných filmů jakéhokoliv žánru. Půl tuctu členů rodiny se od sebe opravdu odlišuje, nejsou to náhodné zaměnitelné figurky a každá z nich má jiný vztah k rituálům, které se v domě odehrávají. Vidíte, ostatní filmaři? Není to tak těžké!

Trailer:

Konkrétní zápletka (tedy sekcence toho, kdo se kdy kam přesune a kdo kdy jak umře) je bohužel poněkud slabší a dle mého názoru zůstalo nevyužito celé fantastické prostředí velkého starého domu s tajnými chodbami a divnými místnostmi. Dobře fungují jednotlivé vtípky i jednotlivá nečekaná úmrtí, ale ke konci jsem se už začínal trošičku nudit (přestože má film jen 95 minut včetně titulků). Naštěstí mnohé zachrání posledních pár minut, kdy se konečně dozvíme, jak to bylo s tím satanistickým rituálem.

Film obsahuje pár slušně brutálních scén (např. dobře využitá prostřelená díra v dlani), při kterých jsem se dobře bavil, ale někomu útlocitnějšímu mohou připadat až moc nechutné a bude jim ten humor unikat (podobně jako u některých starších filmů s Vincentem Pricem).

Při hodnocení Krvavé nevěsty musím přihlédnout k tomu, že se filmy podobného podžánru dnes moc netočí, a pokud ano, tak ne takhle dobře. Pokud by vznikaly tři satanistické hororové komedie měsíčně, pravděpodobně bych byl kritičtější.

Hodnocení: 70%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

P.S: Taky jsem si nemohl nevzpomenout na film Clue, kde se taktéž vraždí ve starém domě, je v něm černý humor a je to oficiální filmová adaptace společenské hry. A hrají v něm doktor Brown i Frank N. Furter.

Ankety
Jaký film s Evou Green máte nejraději?
Snílci (2003)
Království nebeské (2005)
Casino Royale (2006)
Perfect Sense (2011)
Temné stíny (2012)
300: Vzestup říše (2014)
Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)
Jiný
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist