Vyhaslé hvězdy: Michael Biehn - kam se poděl hrdina Vetřelců a Terminátora?

Vyhaslé hvězdy: Michael Biehn - kam se poděl hrdina Vetřelců a Terminátora? 9 obrázků v galerii
Vetřelci | Foto: 20th Century Fox
Jeho tvář pozná téměř každý filmový fanoušek, ale na jméno si zřejmě vzpomene jen málokdo. Michael Biehn patřil v osmdesátých letech minulého století k nadějným hollywoodským objevům a zahrál si dvě bezmála kultovní role, ale v posledních letech jsme o něm příliš neslyšeli. Jaký je jeho příběh?

Jméno Jamese Camerona zná dnes každý divák. Železný Jim byl největší režisérskou raketou osmdesátých let, když fiasko v podobě druhého dílu Piraní úspěšně zastínil vizuálně přelomovým Terminátorem, napínavými Vetřelci a tajuplnou Propastí. Ve všech těchto titulech se přitom ve výrazných úlohách objevil i rodák z Alabamy, 183 centimetrů vysoký a dnes třiašedesátiletý Michael Biehn.

Sympatický a pohledný Biehn neplatil na začátku osmdesátých let za známou hvězdu, ale v televizi už měl stabilní a dobře placenou práci, kterou bral vždy velmi vážně - od té doby, co viděl slavného Taxikáře, chtěl vždy spolupracovat s těmi nejlepšími a nejnadanějšími z oboru. Dopomoci mu k tomu měl i jeho významný agent Ed Limato, jenž mu přinesl scénář o kyborgovi z budoucnosti, který se snaží zlikvidovat budoucí matku velitele lidského odboje. Biehn byl vzhledem ke svým ambicím pochopitelně zklamaný, protože spolupráce s bývalým kulturistou Arnoldem Schwarzeneggerem nepocházela z ranku těch vysněných, zatímco reakce na autora scénáře byla tehdy na místě: "Kdo je sakra James Cameron? Nikdy jsem o něm neslyšel."

Scénář si však Michael na doporučení agenta přečetl a zaujal ho. Líbil se mu jeho charakter Kyle Reese a spatřil potenciál v netradiční romantické linii. Rozhodující pro něj nakonec bylo, že opravdu může podat kvalitní výkon, i když film třeba propadne - o čemž prý moc nepochyboval.

Všichni víme, jak tahle životní kapitolka dopadla. Terminátor je nyní považován za kultovní snímek stojící na počátku nejvlivnější sci-fi série historie, která letos dostane už šestý celovečerní příspěvek, Cameron je minimálně z pohledu kasovních úspěchů největším filmařem novodobé historie a Biehn se před třemi dekádami svezl společně s ním na vlně slávy, kterou už se od devadesátých let marně snažil oprášit.

Cameron o svém dřívějším dvorním herci mluví jedině v dobrém. "Pro mě byl vždy ztělesněním těch mužským vlastností, které obdivuji - síla, čest, smysl pro povinnost, přesvědčení. Jeho charisma nevycházelo z toho důvtipu 'jsem příliš cool pro školu' nebo ze sarkasmu jako u mnoha mladých herců - on nosil své srdce na dlani."

A podobně pozitivně vzpomíná také Biehn na natáčení Terminátora. V prvé řadě však proto, jak silné pouto si vytvořil k představitelce Sarah Connorové Lindě Hamilton. "Když jsme točili ten film, tak jsem se do ní zamiloval. Já byl ženatý, ona vdaná. Nebylo to tak, že bychom spolu opravdu randili. Ale ona je prostě skvělá a zábavná. Byla tak krásná a sexy."

Výborného parťáka však našel i v podceňovaném Cameronovi. Tomu bylo tehdy 29 let a období neomezené slávy měl docela daleko před sebou, ale Biehn už tehdy poznal, že pracuje s někým výjimečným, s někým, kdo dokáže přijít za každé situace s nečekaným a originálním řešením. Například natáčení automobilové honičky, kdy měl Arnoldův Terminátor rozbít okno pohybujícího se vozu a popadnout Sarah, zvládl Jim takový způsobem, aby se auto vůbec nemuselo pohybovat. Biehn na to vzpomíná: "Vše muselo přesně klapnout. Jim postavil tuhle obrovskou věc, co vypadala jako budova. Byla skoro 4 metry vysoká a na kolečkách. A když došlo k akci, tak s ní jen pohybovali opačným směrem. Vypadalo to, jako když jedeme dozadu, ale my jsme tam jen seděli."

Cameron se také nebránil herecké improvizaci. Ve scéně Reesova výslechu policejním psychologem přišel sám Biehn s nápadem, že jeho charakter by měl být dost chytrý na to, aby si uvědomil, že ho sledují skrze zrcadlo. Cameron souhlasil a přidal do scénáře repliku, během níž se Reese podívá do kamery a ptá se, kdo to celé vede. Cameron si ho v tomto směru také zpětně pochvaloval. "Velmi snadno se mi s ním pracovalo, měl výborný instinkt na to, jak zahrát danou scénu. Rychle jsme si začali důvěřovat a kamera ho milovala."

Michael Biehn | Foto: http://legacy.aintitcool.com

Důvěru vždy prokazoval Cameron hercům i tím, že je zval, aby se podívali na průběžné sestřihy, které neúnavný režisér dával do kupy na konci dne po natáčení. Biehn byl jeho pracovním nasazením ohromen, což se jen násobilo tím, že sám pociťoval únavu dost znatelně. "Pracoval jsem 12 hodin denně, pobíhal jsem po ulicích L.A. bez bot, párkrát jsem upadl. A vždy jsem říkal, 'Víš co Jime, myslím, že už půjdu domů.'"

Dobré vztahy s vizionářským tvůrcem se měly nadějnému herci teprve vyplatit. Terminátor byl kasovním úspěchem (při rozpočtu necelých šest a půl milionu dolarů vydělal celosvětově milionů 78) a rychle se stal kultovním snímkem, ale Cameron především dostal na starost sequel k Vetřelci Ridleyho Scotta, což byl projekt již neskrývaných ambicí (rozpočet byl tentokrát 19 milionů). Biehn samozřejmě věděl o filmu z první ruky a velmi ho přitahovala role desátníka Hickse. "Chtěl jsem tu roli získat. Myslel jsem si, že jsem pro Jima odvedl dobrou práci v Terminátorovi, tak proč ne? Ale ukázalo se, že Jim se chtěl vydat jiným směrem."

Role měla připadnout herci Jamesi Remarovi, který byl však pár týdnů před natáčením vyhozen kvůli drogové aféře. Biehnovi tak rázem nic nebránilo, aby si spolupráci s Cameronem zopakoval. Na place ho ihned překvapila osobní obrazovka, kterou s sebou režisér stále nosil a kontroloval na ní jednotlivé záběry - s něčím takovým se předtím prý nesetkal. A důvodem k radosti pro něj mohla být i účast hvězdné Sigourney Weaver, která získala za svůj výkon oscarovou nominaci, a jeho kamaráda Billa Paxtona. S prvně jmenovanou vytvořil spolehlivý tandem a představitelka Ellen Ripleyové vzpomínala, jak ji Michael pomáhal přiblížit Cameronovu filozofii a hodnoty. To Paxton už byl jedením z jeho nejbližších přátel a Biehn ho popisuje jako člověka, kterého měl každý rád. "Když Bill vešel do místnosti, věděli jste, že tam je. Byl plný elánu a radosti. Nikdy jsem neslyšel, že by o někom řekl něco špatného. Společně jsme natočili pět filmů... Když to spočítáme dohromady, je to nějaký rok společného natáčení."

Biehn s Paxtonem se prý společně vplížili na uzavřené novinářské projekce filmu v New Yorku a oba byli z výsledku nadšení. "Bill i já jsme skákali nahoru a dolů a Bill to nazval horskou dráhou (roller coaster). Od té doby se k tomu tak referuje pořád a myslím, že to vzešlo právě od Billa."

S Cameronem spolupracoval Michael už jen jednou, a to na další průlomové sci-fi z roku 1989 Propast. Přes kladné přijetí si však herec všímá, že třetí akt filmu kvůli technickým limitům nepracoval úplně dobře. "Je to jediný přešlap Jimovy kariéry - konec toho filmu. Kdyby ten třetí akt dokázal završit ten druhý, všude by se válely Oscary."

Michael Biehn | Foto: michaelbiehn.co.uk

O Biehnovi se na konci osmdesátých let mluvilo jako o alternativě Bruce Willise a dalších charismatických herců, kteří se probili do povědomí diváků skrze jejich akční role. On sám se však nikdy za hvězdu nepovažoval. "Lidé o mě mluví jako o hvězdě osmdesátých let. Tou byl ale Bruce Willis. Byl jí také Tom Cruise. Schwarzenegger a Stallone. Mel Gibson. Ti chlápci brali 20 milionů za film, já nikdy nedostal ani milion. A byl jsem za to docela rád." Herec vždy zdůrazňoval, že pro něj byla přednější rodina a především jeho děti. "Mám pět kluků a vždy pro mě bylo důležité, abych byl nablízku jim."

Biehn byl blízko tomu, aby ztvárnil Batmana ve filmu Tima Burtona, role však připadla Michaelu Keatonovi. Větší zklamání ale určitě pociťoval z toho, jak scénáristé vyřešili osud desátníka Hickse v dalším pokračování Vetřelce. Jeho natáčení dostal na starost debutující David Fincher a produkce se nesla ve znamení problémů a tvůrčích neshod. Film zcela zazdil vývoj Cameronova příběhu a chtěl vytvořit falešnou postavu Hickse s otevřeným hrudníkem, což měl mít na svědomí vyklubaný Xenomorph. Biehn s jeho agentem však tenhle nápad hlasitě zamítli a dovolili tvůrcům pouze použít obrázek Hickse - samozřejmě za tučnou výplatu. "Nikdy jsem neviděl pokračování Vetřelců. Nikdy jsem se nekoukal na trojku, čtyřku, pětku. Ani na Covenanta. Nemám o to sebemenší zájem. Nesleduji žádný film, do něhož jsem se chtěl neúspěšně dostat."

Místo vetřelčí ságy si Michael roku 1993 zahrál ve hvězdně obsazeném westernu Tombstone, jehož natáčení bylo ovšem také plné problémů. Došlo k výměně režisérů a traduje se, že film natáčel ve skutečnosti hlavní herec Kurt Russell. Biehn také vzpomíná, jakou ignoraci zažil ze strany Vala Kilmera, jenž patřil k tehdejším velkým hvězdám. "Lidí se mě pořád ptají, jaké to je pracovat s Valem Kilmerem. A já nevím. Nikdy jsem ho vlastně nepotkal. Nikdy jsem mu nepotřásl rukou. Znal jsem jeho postavu, ale jeho ne."

Michael Biehn | Foto: truewestmagazine.com

Od té doby se Biehn z drahých a ambiciózních projektů rázem vytratil. Zřejmě za to mohla jeho vrozená skromnost a špatné zkušenosti s áčkovými produkcemi, ale ze známějších titulů, v nichž se od roku 1993 objevil, můžeme vypíchnout snad jen vedlejší role ve Skále Michaela Baye nebo v Grindhouse: Planeta Teror Roberta Rodrigueze. Slávu přitom ještě mohl oprášit. Už roku 1998 mu jeho kamarád Cameron ukázal scénáře k filmům Alita: Bojový anděl a Avatar se slovy, že k jejich realizaci potřebuje vyspělejší technologii. Oba snímky si svou premiéru odbyly (a všichni víme, jak úspěšný druhý jmenovaný byl), avšak Biehn se v nich své vysněné role nedočkal. "Devět měsíců jsem věřil, že dostanu roli, kterou v Avatarovi nakonec ztvárnil Stephen Lang."

Třeba se objeví v právě chystaných pokračováních, což sám Cameron nepopřel. "Je to dobrý nápad, že by Michael mohl ztvárnit nějakou úlohu v Avatarovi 4 nebo 5. Budu se nad tím muset zamyslet, ale nic neslibuji. Každopádně se těším na naší další spolupráci."

Michael Biehn | Foto: filmschoolrejects.com

Ať už to dopadne jakkoli, Michael Biehn je se svým rodinným životem spokojený. A může být ostatně hrdý i na svůj odkaz ve světě filmu, neboť jeho dvě role pod vedením vizionářského Camerona patří k těm nejoblíbenějším a nejvíce respektovaným v éterech akčního a fantastického žánru. Biehn je důkazem, že v Hollywoodu nemá nikdo své místo jisté, ale také toho, že sláva nemusí přerůst přes hlavu. Snad se tomuhle pracovitému herci dveře k velkým produkcím ještě otevřou. Otázkou však je, jestli o to ještě stojí.

Ankety
Co si myslíte o Obvyklých podezřelých?
Geniální film!
Ujde
Nic moc
Neviděl/a jsem
Nezájem
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist