29.7.2019, 15:01

Zemřel herec a kaskadér Zdeněk Srstka

Zemřel herec a kaskadér Zdeněk Srstka
Zdeněk Srstka | Foto: Česká televize

V pondělí 29. července 2019 zemřel po dlouhé nemoci ve věku 83 let Zdeněk Srstka. Populární herec a průkopník tuzemského kaskadérství byl též úspěšným sportovcem a milovníkem zvířat.

Informaci o Srstkově smrti přinesl redakci Lidovek.cz jeho syn Jiří, taktéž příležitostný herec. Zdeněk Srstka se narodil 26. září roku 1935 v Praze. Divákům je znám svými hereckými rolemi a komediálními výstupy, začínal nicméně jako sportovec. Život mu změnil box, který ho zocelil. Následně se začal závodně věnovat vzpěračství; v roce 1957 vybojoval bronzovou medaili na mistrovství Evropy, v roce 1960 startoval na letních olympijských hrách v Římě.

Zdeněk Srstka | Foto: Česká televize

Výraznou měrou se též zapsal mezi pionýry tuzemského kaskadérského řemesla. S tím byl ostatně spjat i Srstkův vstup na plátna kin; právě on byl jedním z najatých pistolníků, kteří měli za úkol obstarat odvážnější kousky v kultovním snímku Limonádový Joe aneb Koňská opera z roku 1964. Zdeněk Srstka na to vzpomínal v lednu 2018 pro web Českého rozhlasu následovně: "Když se natáčel dvojfilm Blbec z Xeenemünde a Tarzanova smrt, dělal tam asistenta režie Tomáš Svoboda, se kterým jsem se znal. Potřebovali lidi na bitky, tak on nás posbíral po tělocvičnách. Každej, kdo se trochu rval a byl bojově zaměřenej, tak šel. Byli z nás nadšený, takže když pak Tomáš dělal asistenta u Limonádovýho Joea, tak nás zase pozval."

Limonádový Joe aneb Koňská opera: Trailer

Když natáčel válečnou propagandu s Otakarem Vávrou Sokolovo (1974), měl údajně po nebezpečných scénách tak popálený obličej, že mohl několik týdnů pouze pít brčkem tekutinu. Takové byly začátky tuzemských kaskadérů a jejich práce u filmu. Většina věcí se dělala metodou pokus-omyl a odvážností aktérů.

Kromě kaskadérských kousků měl však Srstka též komediální talent, který naplno uplatnil především v legendární komedii Marečku, podejte mi pero! (1976). Zde ztvárnil postavu studenta večerní školy Mužíka, jehož hláška "Hliník se odstěhoval do Humpolce" zlidověla.

Zdeněk Troška měl mnoho tváří. Další skupina diváků, milovníků zvířat, si jej pamatuje z televizního cyklu Chcete mě?, jehož byl výraznou tváří po boku Marty Kubišové.

Kolegové kaskadéři Zdeněk Srstka a Jaroslav Tomsa (1930-2015) předávali v roce 2009 Českého lva. | Foto: VAC
Zdeněk Srstka | Foto: Jiří Eyberger/Falcon
-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Hvězdy Marvelu se svými kaskadéry. Poznáte "dabla" od originálu?

Ve své práci se herci bez kaskadérů neobejdou. Samozřejmě jsou tací, kteří "dably" odmítají, ale je jich minimum a většina herců se v nebezpečných scénách...

Tom Cruise předvedl na place Mission: Impossible 6 další šílený kaskadérský kousek

Tom Cruise je dříč. O tom není pochyb. Každému projektu věnuje maximum své energie (pokud tedy unyle nebojuje s Mumií, nebo si nehraje na Jacka Reachera)...

Zemřel herec a kulturista František Peterka. Představiteli Krakonoše bylo 94 let

Herec celé řady nezapomenutelných rolí zemřel v libereckém hospicu. Diváci jej znali nejen z Krkonošských pohádek (1974) jako vládce lesů, ale též z...

Zemřel Jaroslav Tomsa, filmový kaskadér a zakladatel proslulé agentury Filmka

Ve věku 85 let zemřel filmový kaskadér a muž mnoha talentů Jaroslav Tomsa. První velký úspěch zaznamenal ve snímku Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)...

Ankety

Který díl série Rychle a zběsile je podle vás nejlepší?
  • Rychle a zběsile
  • Rychle a zběsile 2
  • Rychle a zběsile: Tokijská jízda
  • Rychlí a zběsilí
  • Rychle a zběsile 5
  • Rychle a zběsile 6
  • Rychle a zběsile 7
  • Rychle a zběsile 8
  • Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: