Lví král (1994): Co jste nejspíš nevěděli o animovaném hitu studia Disney

Lví král (1994): Co jste nejspíš nevěděli o animovaném hitu studia Disney 12 obrázků v galerii
Lví král (1994) | Foto: Walt Disney Pictures
Je to tady. Dnes do českých kin míří nová verze klasické disneyovky Lví král (2019). Očekávají se masivní tržby a převedení animovaného snímku do hyperrealistické podoby, která vezme dech a stane se technologickým milníkem. Není však od věci připomenout si klasiku z roku 1994, původního Lvího krále.

O významu Lvího krále svědčí fakt, že ho má knihovna Kongresu USA uloženého ve svém archivu jakožto kulturně, historicky či esteticky významné dílo.

Lví král vstoupil do kin v červnu roku 1994 a na kontě má v rámci tržeb 968 milionů dolarů. Nechybělo mnoho a padla miliardová hranice. Očekává se, že letošní Lví král miliardu pokoří "levou zadní".

Lví král má na kontě dvě oscarové sošky, obě za hudbu. Hans Zimmer, který neměl do té doby s tvorbou pro animovaný film zkušenosti, je držitelem jedné z nich. Kromě toho má na kontě dalších 10 nominací, z nichž žádnou v sošku slavného plešouna neproměnil.

Druhým držitelem Oscara je Elton John za skladbu Can You Feel the Love Tonight. Vše ale mohlo být jinak. Když Elton John na speciální projekci zjistil, že autoři skladbu z filmu vystřihli, důsledně se rozhodl stát si za svým a význam skladby prosadit. A nakonec se to vyplatilo všem.

Lví král (1994) | Foto: Walt Disney Pictures

Co je na původním Lvím králi nejpůsobivější? Jednou z odpovědí by mohla být příběhová linka, která je kombinací rodinné tragédie, emocionálního hledání a dospívání. Scenáristka Irene Mecchi to pojmenovala slovem "Bamlet" kombinujícím prvky Shakespearova Hamleta a disneyovky Bambi (1942).

Už před uvedením Lvího krále byly ty tam doby, kdy se vše vytvářelo ručně, políčko po políčko. Pro Lvího krále vznikl například počítačový program, který měl za úkol koordinovat úprk stáda pakoňů tak, aby do sebe zvířata vzájemně nenarážela.

V původním Lvím králi hlasy této šelmy neuslyšíte. Tvůrci se rozhodli použít místo lvího řevu tygří. Údajně kvůli jeho působivější razanci.

Lví král (1994) | Foto: Walt Disney Pictures
Lví král (1994) | Foto: Walt Disney Pictures
Ankety
Co si myslíte o Obvyklých podezřelých?
Geniální film!
Ujde
Nic moc
Neviděl/a jsem
Nezájem
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist