9.7.2019, 10:30

Nejšílenější LGBT cenzury: Incest v Americe na denním pořádku?

Nejšílenější LGBT cenzury: Incest v Americe na denním pořádku?
Sailor Uran s Sailor Neptun | Foto: Toei Animation

1. část - Dnešní USA je známá jako hlavní zastánce práv LGBT komunity ve světě. V roce 2004 se ve státě Massachusetts, jakožto v úplně první zemi světa, legalizovalo manželství stejnopohlavních párů. V devadesátých letech minulého století bylo ale vše jinak. Podívejme se na ukázku jedné z šokujících LGBT cenzur v seriálovém odvětví.

Není žádným tajemstvím, že se v mnohožánrové filmové krajině vyskytují nejrůznější cenzury, které zakrývají politické i kulturní nesrovnalosti mezi státy. Mezi takové patří třeba cenzury týkající se homosexuálního kontextu. I když je v dnešní době toto téma společnosti stále více a více odkrýváno a tyto "náplasti" pomalu, ale jistě mizí, tak to tak nebylo vždy. Stačí se podívat pár let zpátky a vidíme, jak se práva LGBT (zkratka označuje lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby) komunity výrazně posunula dopředu.

Haruka s Michiru a princezna z Měsíce | Foto: Toei Animation

To, že je dnešní USA co se týče homosexuálů a třeba transgender jedinců velmi otevřená, neznamená, že tomu tak bylo vždy. Populární seriál z devadesátých let minulého století je toho důkazem. Jedná se o anime jménem Sailor Moon z roku 1992. Tento velmi populární snímek z japonské tvorby se jako jeden z prvních dostal do celého světa a také jako jeden z prvních ustoupil anglickému dabingu, který se postaral o perfektní ukázku směšné devadesátkové cenzury.

Sailor Scouts | Foto: Toei Animation

Tento seriál podle stejnojmenné mangy od japonské autorky Naoko Takeuchi pojednává o skupině mladých vyvolených dívek, které se v námořnických oblečcích starají o svou princeznu a přitom ochraňují sluneční soustavu před obludami z temnot. Není náhoda, že jsou jejich pseudonymy určeny podle planet (Sailor Mars, Sailor Venus, Sailor Jupiter, Sailor Saturn atd.), právě ty totiž hrají v seriálu hlavní roli. Jsou něco jako jejich ochránci, kteří jim propůjčují sílu k tomu, aby mohly bránit Zemi a princeznu před posly zla. Právě mezi těmito dívkami se nachází lesbický pár, skládající se ze členek Sailor Uran a Sailor Neptun.

Sailor Neptun a Sailor Uran | Foto: Toei Animation

Zatímco v originálním jazyce je zřejmé, že se jedná o partnerky, tak podle anglicky mluvících zemí to tak není a jsou to pouze blízké sestřenice, které se nebojí vzájemně políbit, držet se za ruce, škádlit se a trávit společně veškerý volný čas. Po internetu dnes kolují nejrůznější vtipy, týkající se tohoto směšného pokusu zakrýt homosexuální podtext.

Haruka a Michiru | Foto: Toei Animation

Sailor Uran, v seriálu známá také jako Haruka Tenoh, je tomboy, to znamená, že se stylizuje do role kluka, aniž by přitom potlačovala své pohlaví. Netvrdí o sobě, že je mužem, ale ráda zastává jeho roli. Může nosit pánské oblečení, ale není to nutností. V seriálu je však často s chlapcem zaměňována, tomu ale napomáhá také skutečnost, že má vášeň pro rychlá auta, s nimiž také sama závodí.

Haruka Tenoh | Foto: Toei Animation

Její partnerka jménem Michiru Kaiou je nadaná muzikantka a velmi jemná dívka, která s Harukou tvoří dokonalý povahový kontrast a zároveň zažívá intimní a milenecký vztah. V seriálu se vzájemně provokují, zatímco Haruka má slabost pro mladší dívky, Michiru je bisexuální, to znamená, že ráda pokukuje po mužích i ženách. Obě své charakteristické rysy příliš neskrývají a několikrát se kvůli nim pohádají. Jejich povahové kontrasty tvoří opravdu dynamický vztah, který je nemožné zakrýt pouze tím, že dáme do dabingu větu "Jsme sestřenice".

Michiru Kaiou | Foto: Toei Animation
Haruka flirtuje se členkou Sailor Scouts | Foto: Toei Animation

Opravdu si nemyslím, že se snaha Američanů tento vztah cenzurovat povedla, v mnoha případech to působí spíše komicky a někdy dokonce i mnohem více nevhodně, než kdyby jednoduše „přiznali barvu“ a nedělali kolem toho takové drahoty. Minulé století je ale minulé století, v remaku tohoto anime z roku 2014 (Sailor Moon Crystal), už se jejich vztah zakrýt nesnaží, stejně tak v nové dabingové verzi původního seriálu z roku 2016.

Tohle vnímám jako krásnou ukázku neskutečného pokroku LGBT práv, který za posledních dvacet let ve světě nastal. I přesto, že ne v každém státě to je pro jedince této komunity jednoduché, situace se postupně lepší. Snad brzy jakákoliv cenzura tohoto tématu z filmů a seriálů úplně zmizí.

-
-
Související osoby: Naoko Takeuchi

Související články:

Nejšílenější LGBT cenzury: Důvod, proč není Freddie Mercury oblíbený po celém světě

2. část - Zatímco u nás se dosud snímku Bohemian Rhapsody (2018) velmi daří a patří zcela určitě mezi jeden z nejpopulárnějších filmů minulého roku, tak v...

Retro recenze: Anime, které stojí za počátkem kariéry nejednoho cosplayera

Stmívání, Upíří deníky, to nejsou jediné upíří romance, které byly před pár lety v módě. Ačkoliv se sice americké trháky propagují na evropském trhu mnohem...

Jak se baví anime postavy v našem světě? Podívejte se na pár zábavných ukázek

Anime je název pro žánr japonského animovaného seriálu či filmu. Za posledních dvacet let procestovalo celý svět a získalo si milióny fanoušků, kteří jsou...

Plakáty k českým filmům, které by u americké cenzury narazily

V Americe jsou velmi opatrní na to, aby propagační materiály (pokud to není vyloženě záměr) nikoho nepohoršovaly. Což často svazuje jejich autorům ruce...

Recenze: Souboj pohlaví aneb Když se v tenisu utká lesbická feministka se sexistou a šovinistou

V roce 1973 došlo k tenisovému utkání mezi tehdejší ženskou mistryní Billie Jean Kingovou (Emma Stoneová) a komikem / bývalým tenistou Bobby Riggsem (Steve...

"Dítě mohou klidně vychovávat dvě lesbičky. Klíčem je láska," tvrdí režisérka Počtová

Po výpravě za Generací Singles (2011) se dokumentaristka Jana Počtová podívala na současného Nerodiče (2017). Skrze svůj životní příběh a osudy známých...

Ankety

Půjdete do kina na Nabarvené ptáče?
  • Ano
  • Ne
  • Ještě nevím

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: