7.7.2019, 10:42

Karlovy Vary 2019: Výsledky - Hlasy ze záhrobí, naháči a diváky oblíbený Jiří Suchý

Karlovy Vary 2019: Výsledky - Hlasy ze záhrobí, naháči a diváky oblíbený Jiří Suchý 12 obrázků v galerii
Z filmu Patrick | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary včera večer skončil závěrečným ceremoniálem a předáním cen. Tu hlavní si odnesli tvůrci bulharsko-řeckého snímku Otec, v němž se ovdovělý muž vyrovnává se smrtí manželky. U poroty, kterou vedl scenárista Štěpán Hulík (Pustina, Hořící keř), uspělo i slovenské drama Budiž světlo pojednávající o rodinných záležitostech a fašizaci společnosti. U diváků zvítězil dokumentární portrét Olgy Sommerové věnovaný osobnosti Jiřího Suchého.

Přinášíme přehled vybraných ocenění. Vybrané snímky budou v rámci karlovarských festivalových ozvěn uvedeny v regionech. 55. ročník MFF Karlovy Vary se uskuteční od 3. do 11. července roku 2020.

Velká cena – Křišťálový glóbus

Otec | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Otec
Režie: Kristina Grozeva, Petar Valchanov
Bulharsko, Řecko, 2019

Vasil, který právě ztratil manželku Ivanku, uvěří, že se mu zemřelá prostřednictvím telefonu snaží něco sdělit, a s pomocí známého senzibila hodlá se ženou navázat kontakt. Syn Pavel se ho snaží přivést k rozumu, otec ale zarputile trvá na svém… Intimní rodinné drama o nelehkém hledání cesty k našim nejbližším, v němž nechybí pečlivě vystavěné absurdní či komické situace, charakteristické pro rukopis této bulharské tvůrčí dvojice.


Zvláštní cena poroty

Lara | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Lara
Režie: Jan-Ole Gerster
Německo, 2019

Laře je právě šedesát. Mimořádný den má slavnostně završit zásadní klavírní koncert jejího syna. Viktor je však nedostupný a matčiny opakované pokusy navázat komunikaci selhávají. Německá herecká legenda Corinna Harfouch v titulní roli precizně zkomponované psychologické studie, kterou jeden z nejúspěšnějších německých tvůrců své generace Jan-Ole Gerster navazuje na ceněný debut Sakra, kluku! (2012).


Cena za režii

Patrick | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Tim Mielants za režii filmu Patrick
Belgie, 2019

Patrick je synem majitele nudistického kempu, kde zastává funkci údržbáře. Jeho dílna je uspořádaná stejně přehledně jako jeho život, ale nic netrvá věčně. Ztráta kladiva Patricka zasáhne s nečekanou silou a spustí řetězec událostí, ze kterého zádumčivý Patrick vyjde jako nový muž. Tragikomedie o tom, jak důležité je hlídat si vlastní nářadí, o (nejen) existenciální nahotě a o lidech, pro něž přívěs znamená celý jejich svět.


Cena za ženský herecký výkon

Lara | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Corinna Harfouch za roli ve filmu Lara
Režie: Jan-Ole Gerster
Německo, 2019


Cena za mužský herecký výkon

Budiž světlo | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Milan Ondrík za roli ve filmu Budiž světlo
Režie: Marko Škop
Slovenská republika, Česká republika, 2019

Slovenská vesnička se připravuje na Vánoce a čtyřicátník Milan se za rodinou vrací z Německa, kde pracuje. Poklidnou sváteční atmosféru naruší podezření, že jeho syn je coby člen polovojenské mládežnické skupiny zapleten do šokující události, jež otřásla místní komunitou. Působivé drama o síle a křehkosti rodinných pout, o individuální zodpovědnosti ve světě, kde xenofobie vítězí nad soucitem s bližním.


Zvláštní uznání

Srpnová madona | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Srpnová madona
Režie: Jonás Trueba

Španělsko, 2019V horkých letních měsících, kdy „madrileños“ houfně opouštějí nesnesitelnou výheň svých domovů, zůstávají v centru španělské metropole jen turisté a hrstka odvážných. Nebo ti, kteří v životě tápou, jako půvabná třicátnice Eva. S přívětivou jemností vyprávěný film se odehrává v době srpnových městských slavností, kdy lze vnitřní zmatek ukotvit v letmých setkáních i nečekaných dobrodružstvích.


Zvláštní uznání

Muž budoucnosti | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Nadějná mladá herečka Antonia Giesen za roli ve filmu Muž budoucnosti
Režie: Felipe Ríos
Chile, Argentina 2019

Zestárlý řidič kamionů Michelsen vyjíždí na poslední cestu s nákladem na jih chilské Patagonie. Náročná dlouhá jízda mezi nádhernou bujnou přírodou jezer a pásmem ledových hor se proměňuje v rekapitulaci vlastního života, když jeho cestu nenadále zkříží dospělá dcera, kterou od dětství neviděl.


Divácká cena deníku Právo

Jiří Suchý - Lehce s životem se prát | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát
Režie: Olga Sommerová
Česká republika, 2019

Muž devatera řemesel, divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník nebo divadelní režisér… A především legenda české kultury, která ovlivnila několik generací. To byl Jiří Suchý, jehož životní cestě, mnohdy nelehké, natočila film Olga Sommerová.


Křišťálový glóbus - Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii

Julianne Moore | Foto: archiv redakce

Julianne Moore, USA


Patricia Clarkson | Foto: A Contracorriente Films

Patricia Clarkson, USA


Cena prezidenta MFF Karlovy Vary Za přínos české kinematografii

Vladimír Smutný | Foto: Anton Faraonov

Vladimír Smutný, Česká republika


Kompletní výsledky a přehled držitelů cen 54. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary najdete zde.

Ankety
Jaká rasa Středozemě je vaše nejoblíbenější?
Hobiti
Elfové
Lidé
Trpaslíci
Skřeti
Enti
Čarodějové
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist