3.7.2019, 16:30

MFFKV: Alois Švehlík bude oceněn za svůj výkon ve filmu Na střeše

MFFKV: Alois Švehlík bude oceněn za svůj výkon ve filmu Na střeše
Na střeše | Foto: Falcon

Bývalý středoškolský profesor českého jazyka s cigaretou nalepenou na rtu ukazuje bez skrupulí vztyčený prostředníček. Hláškující postarší muž, jehož pokus o postupné sbližování s vietnamským mladíkem přináší řadu tragikomických situací, ale i překvapivých zvratů. Právě za ztvárnění postavy Rypara ve snímku Na střeše v režii Jiřího Mádla se letošním držitelem innogy Modré kostky stal herec Alois Švehlík.

Jako čtrnáctý v pořadí si odnese symbolickou kostku vybroušenou z modrého polodrahokamu lapis lazuli. Slavnostní předání se uskuteční v pátek 5. července v podvečer na úvod akce pro návštěvníky 54. mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, kterou pořádá innogy na Mlýnské kolonádě.

"Herecký výkon Aloise Švehlíka je důvodem, proč stojí za to vidět film Na střeše vícekrát. Postava v jeho podání je zcela autentická i jedinečná. Svým úsporným herectvím dokáže Alois Švehlík vyjádřit vše. Ať už jde o životní skepsi, radost ze života, zklamání, smysl pro humor i férovost nebo dobře ukrývanou dobrotu člověka," uvedl Martin Herrmann, předseda představenstva innogy ČR.

Na střeše | Foto: Falcon

"Rypar je živel, který rozhodně nepatří do starého železa nebo třeba s fajfkou a bačkorami na vejminek. A to přesto, že občas tápe a objednává si jeden počítač a k němu dva fejsbuky. Jeho neotřelé sbližování s mladíkem Songem v sobě obnáší jak rovinu humornou, tak i tu vážnější, protože život takový už prostě je," říká o své roli Alois Švehlík.

innogy Modrou kostku uděluje energetická skupina od roku 2006 za mimořádný umělecký výkon ve filmu, který koprodukovala v rámci dlouhodobého projektu innogy - energie českého filmu. Loni toto ocenění obdržel Jiří Vejdělek za režii road movie Tátova volha. innogy je koproducentem více než 70 českých filmů a již 24 let dodává energii karlovarskému festivalu. Celková částka, kterou innogy vložila do rozvoje tuzemské kinematografie pro rok 2019, přesáhla 25 milionů Kč.

Na střeše | Foto: Falcon
-
-
Související filmy: Na střeše, Tátova volha

Související články:

"Na střeše": Kdo je kdo v novince režiséra Jiřího Mádla?

Zítra bude mít premiéru druhý celovečerní film Jiřího Mádla, komediální drama "Na střeše". Komorní snímek pojednává o vztahu starého muže Antonína Rypara...

Recenze: Na střeše - nový film Jiřího Mádla, který již Jan Tříska nestihl natočit

Profesor Rypar (Alois Švehlík) nemá křestní jméno, je už delší dobu v důchodu a žije sám ve starém domě u pražského náměstí I.P. Pavlova. Manželka a syn od...

Jan Tříska "mu" zemřel v den natáčení. Koho Jiří Mádl obsadí do chystaného celovečeráku?

Režisér Jiří Mádl (Pojedeme k moři) začne počátkem srpna natáčet podle vlastního scénáře film Na střeše (2019). Hlavní role v příběhu stárnoucího...

Ankety

Který díl série Rychle a zběsile je podle vás nejlepší?
  • Rychle a zběsile
  • Rychle a zběsile 2
  • Rychle a zběsile: Tokijská jízda
  • Rychlí a zběsilí
  • Rychle a zběsile 5
  • Rychle a zběsile 6
  • Rychle a zběsile 7
  • Rychle a zběsile 8
  • Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: