4.7.2019, 19:00

50 akčních filmů, které by měl každý fanoušek žánru vidět (1. část)

50 akčních filmů, které by měl každý fanoušek žánru vidět (1. část)
300: Bitva u Thermopyl | Foto: Warner Bros.

V kinech se nám před pár týdny prohnal John Wick a tak není od věci si připomenout pár zásadních žánrových pecek, které by měl každý fanoušek pořádné akce znát.

Na začátek ještě zmíním, že je tento článek subjektivní a ne každý s ním může souhlasit. Filmy jsou řazeny abecedně a budu se držet pravidla, že v případě séri9 zařadím vždy jenom jeden film. Ale dost řečí, jdeme na to!

300: Bitva u Thermopyl (2006)

A na začátek tu je Zack Snyder, který v posledních letech trochu tápe, ale kdysi platil za jednoho z nejzručnějších vizuálních režisérů a Třístovka je toho důkazem. Poměrně primitivní zápletka o 300 Sparťanech, kteří se po boku Řeckých mužů vydávají proti mnohonásobné přesile, se v rukou Snydera stává vizuálně podmanivá podívaná, která Vás už v první bitvě posadí na zadek. Snyder se může opřít o velmi vydařenou a precizně nacvičenou choreografii, ve které nemusí stříhat jako o život, ale může naopak využít dlouhé záběry, které doslova berou dech. Škoda jen druhého dílu, který v soubojích už tolik nepřekvapoval a jeho triumf přicházel hlavně v námořních bitvách. To ostatně nemění nic na tom, že je první díl naprostá akční bomba.

Nejlepší akční scéna: Když se 300 utká s Nemrtvými


Blade (1998)

Wesley Snipes se jako Blade, napůl člověk a napůl upír, musí vypořádat s ostatními upíry a má k tomu velký meč a spoustu střelných zbraní. Film sice je, co se týče příběhu, standardní béčko, ale díky výborným akčním scénám funguje i po dvaceti letech. Dnes už možná někteří budou brblat nad finále, které je kvůli nadměrnému počtu triků (které navíc nejsou moc dobré) hodně velký patvar. Zbytek filmu ale funguje na jedničku a Snipes je celkem pohybově nadaný, takže v akčních scénách nemáte problém uvěřit, že by ostatním namlátil. Úspěch filmu si vysloužil hned 2 filmová pokračování, z niž to první má sice chatrnější scénář, ale Guillermo del Toro ze sebe vydal maximum - dvojka má drive, české lokace a sem tam nějaké ty naše herce, z niž vám asi v paměti uvízne větší role Karla Rodena a Vašutovo "Kurva, pí*a", které zařve i v originále. O třetím dílu naopak raději lepší nemluvit.

Nejlepší akční scéna: Pěstní bitka před finálním soubojem


Bod zlomu (1991)

Ne, opravdu nemyslím ten příšerný remake (nebo, co to bylo) z roku 2015, ale původní klasiku o lupičích, kterým šéfuje Patrick Swayze a polda Keanu Reeves se je snaží dostat do lochu. Naprosto bravurní akčňák z 90. let s nehorázným tempem a výborně napsanými a zahranými postavami. Vše vedeno pevnou rukou Kathryn Bigelow a producentským dohledem Jamese Camerona, který byl tehdy její manžel. Jen u málokterého filmu vám bude tepová frekvence stoupat tak rychle, jako u toho kultovního snímku.

Nejlepší akční scéna: Když Reeves skáče z letadla


Bourneovo ultimátum (2007)

Agent bez minulosti byl spíš takové cvičené, sázející na budování světa a vykreslení hlavního hrdiny. Akce byla až druhořadá. Co předvedl režisér Paul Greengrass v pokračování Bourneův mýtus, to naopak nemělo obdoby. A co se třetího dílu týče, tak tam zašel Greengrass úplně nejdál a celý film je prakticky jedna velká strhující akční scéna. Jen škoda zabité šance v podobě nezajímavé čtyřky, která díru do světa neudělala a víceméně jen recyklovala již viděné. Ale ono by stejně Bourneovo ultimátum překonat asi ani nešlo.

Nejlepší akční scéna: Bitka v domě mezi Bournem a dalším agentem


Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Řada přišla na Marvel (ten pod Disney) a výběr to nebyl vůbec lehký. Napřed jsem vyřadil všechny díly Avengers, kde je akce přeci jen trošku generická a začal hledat v solovkách. Ty ale obvykle zas tak v akci nedominují. Nakonec jsem došel k závěru, že co se akce týče, je dvojka Kapitána nejideálnější pro zařazení do padesátky. Vypráví zajímavý a temný příběh a má naprosto fantastické akční scény inspirované legendárním Nelítostným soubojem (kterým se shodou okolností inspiroval i "konkurenční" Temný rytíř).

Nejlepší akční scéna: Kapitán proti Winter Soldierovi v půlce filmu


Černý jestřáb sestřelen (2001)

A přesuneme na válečnou půdu, konkrétně do Somálska. Ridley Scott nám naservíroval velice drsné a intenzivní válečné peklo, kde vzduchem létají kulky, vojáci si sahají na dno a k tomu všemu se furt něco děje. Ten film nemá prakticky možnost (a ani důvod) se zastavit a těch 145 minut uteče jako voda. Pokud jde o akční scény, tak nejen, že jich je ve filmu požehnaně, ale jsou natolik realisticky natočené, že víc už to asi ani nejde.

Nejlepší akční scéna: První střet s povstalci


Desperado (1995)

A teď z jiného soudku. Desperado byl film, který z Antonio Banderase udělal akční ikonu a z Roberta Rodrigueze vyhledávaného filmaře. Ten si svojí premiéru odbyl filmem El Mariachi a v Desperadu se utrhl ještě více ze řetězu. Akčnější, ulítlejší, epičtější. A pořád za pár dolarů. O Rodriguezově zapálení pro akci svědčí už první scéna, ve které Banderas vystřílí celý bar tak, že by nebylo od věci ho znovu vymalovat. A tak je to celý film.

Nejlepší akční scéna: Když Mariachi přijde do baru a v pouzdře jsou místo kytary zbraně


Dredd (2012)

Ne každý finanční propadák je současně filmový propadák. Dredd (verze s Karlem Urbanem) vypráví o skupině soudců, kteří jsou policisté, porotci i kati současně. Jednou jsou zavoláni do dvousetpatrového slumu, kde čeká pár parchantů a jak to tak bývá, něco se pokazí. Film si v akčních scénách nebere servítky a když to někdo schytá, tak věříte, že už se nezvedne. Hlavní hrdina nemá jinou možnost, než se z budovy prostřílet. Co chtít víc?

Nejlepší akční scéna: Dredd a Cassandra proti 10 narkomanům


Elitní jednotka (2007)

Přeletíme do Jižní Ameriky, konkrétně do Brazílie, kde se brazilská policie pouští do války s nekompromisními drogovými kartely a gangy. A že jde do tuhého vám bude jasné už v úvodní minutě, protože José Padilha si nebere servítky s vyobrazením násilí a bezvýchodné situace, která je tak Brazílii vlastní. Přestřelky spíš než na efekt sázejí na syrovost a realističnost..

Nejlepší akční scéna: Dva policisté proti mnohonásobné přesile gangsterů


Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Zakončíme to nepostradatelným akčním příspěvkem do žánru a to druhým dílem Postradatelných. Stallone se v prvním díle rozhodl dát dohromady plejádu akčních hvězd nové i staré generace. Výsledek fungoval nadmíru dobře a Sly svým filmem dokázal, že je o stárnoucí akční hvězdy pořád zájem. V druhém díle sice ustoupil do pozadí Jet Li, ale zase se dostavil padouch Jean-Claude Van Damme a větší prostor měli Bruce Willis a Arnold Schwarzenegger (Chuck Norris byl pak třešnička na dortu.) Sly tentokrát přenechal režii Simonu Westovi, který dokonale pochopil, v čem tkvělo kouzlo prvního dílu a dvojka je jakousi jeho upgradeovanou verzí. Jen škoda finálního souboje s Van Dammem, který přeci jen skončí až příliš rychle.

Nejlepší akční scéna: Přestřelka na letišti

Tak to je konec první části. Uvidíme se příští týden u druhé části!

-
-

Související články:

50 akčních filmů, které by měl každý fanoušek žánru vidět

2. část - Od začátku tohohle speciálu uběhl týden a to znamená další část článku "50 akčních filmů, které by měl každý fanoušek žánru vidět". Dost keců...

Nejlepší filmové trilogie všech dob

Filmových trilogií je celá fůra. Pojďme se ale podívat na ty nejlepší a nejkvalitnější, které si zamilovali diváci po celém světě.

Nejlepší filmy roku 2018. Znáte je všechny?

Samotářská celní úřednice Tina má zvláštní dar neobvyklých čichových schopností. Dokáže u cestujících odhalit kontraband tím, že z nich vycítí strach či...

Nejhorší pokračování všech dob? Batman, Superman, Rocky a John "nezájem" McClane

Z druhého Plánu útěku je mi, upřímně, smutno. Ano, bylo naivní věřit, že s takovým tvůrčím týmem dojde na zázrak, ale jiskřičku naděje jsem držel až do...

Ankety

Půjdete do kina na Nabarvené ptáče?
  • Ano
  • Ne
  • Ještě nevím

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: