6.7.2019, 16:26

Karlovy Vary 2019: Žhavý kandidát na hlavní festivalovou cenu? Slovensko-české drama o fašizaci společnosti

Karlovy Vary 2019: Žhavý kandidát na hlavní festivalovou cenu? Slovensko-české drama o fašizaci společnosti 14 obrázků v galerii
Budiž světlo | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude dnes večer po 20. hodině zakončen předáním ocenění pro nejlepší filmy a osobnosti. Hlavní cenou je Křišťálový globus pro nejlepší snímek festivalu. Který se jím letos stane? Žhavým kandidátem je slovensko-české drama režiséra Marko Škopa Budiž světlo (2019), které zaujalo kritiky a dnes odpoledne si odneslo Zvláštní uznání. Představujeme celou dvanáctku filmů, které se o Křišťálový globus ucházejí.

Otec
Režie: Kristina Grozeva, Petar Valchanov
Bulharsko, Řecko, 2019, 87 min, Světová premiéra

Otec | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Vasil, který právě ztratil manželku Ivanku, uvěří, že se mu zemřelá prostřednictvím telefonu snaží něco sdělit, a s pomocí známého senzibila hodlá se ženou navázat kontakt. Syn Pavel se ho snaží přivést k rozumu, otec ale zarputile trvá na svém… Intimní rodinné drama o nelehkém hledání cesty k našim nejbližším, v němž nechybí pečlivě vystavěné absurdní či komické situace, charakteristické pro rukopis této bulharské tvůrčí dvojice.


Patrick
Režie: Tim Mielants
Belgie, 2019, 97 min, Světová premiéra

Patrick | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Patrick je synem majitele nudistického kempu, kde zastává funkci údržbáře. Jeho dílna je uspořádaná stejně přehledně jako jeho život, ale nic netrvá věčně. Ztráta kladiva Patricka zasáhne s nečekanou silou a spustí řetězec událostí, ze kterého zádumčivý Patrick vyjde jako nový muž. Tragikomedie o tom, jak důležité je hlídat si vlastní nářadí, o (nejen) existenciální nahotě a o lidech, pro něž přívěs znamená celý jejich svět.


Muž budoucnosti
Režie: Felipe Ríos
Chile, Argentina, 2019, 96 min, Světová premiéra

Muž budoucnosti | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Zestárlý řidič kamionů Michelsen vyjíždí na poslední cestu s nákladem na jih chilské Patagonie. Náročná dlouhá jízda mezi nádhernou bujnou přírodou jezer a pásmem ledových hor se proměňuje v rekapitulaci vlastního života, když jeho cestu nenadále zkříží dospělá dcera, kterou od dětství neviděl.


Maličkosti
Režie: Kıvanç Sezer
Turecko, 2019, 95 min, Světová premiéra

Maličkosti | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Manažer farmaceutické firmy Onur dostává výpověď. On se života v nezaměstnanosti nebojí, jeho manželka Bahar ano. Onur ji neposlouchá a stává se lhostejným nejen k jejím obavám, ale i ke zbytku světa. Raději by měl kolem sebe více zeber. Drama s prvky absurdní komedie o události tak nehumorné, jakou je životní a potažmo manželská krize.


Lara
Režie: Jan Ole Gerster
Německo, 2019, 96 min, Světová premiéra

Lara | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Laře je právě šedesát. Mimořádný den má slavnostně završit zásadní klavírní koncert jejího syna. Viktor je však nedostupný a matčiny opakované pokusy navázat komunikaci selhávají. Německá herecká legenda Corinna Harfouchová v titulní roli precizně zkomponované psychologické studie, kterou jeden z nejúspěšnějších německých tvůrců své generace Jan-Ole Gerster navazuje na ceněný debut Sakra, kluku! (2012).


Portrét mozaikou
Režie: Yixiang Zhai
Čína, 2019, 107 min, Světová premiéra

Portrét mozaikou | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Mlžně hypnotický příběh o těhotné čtrnáctileté dívce, která na údajného otce dítěte ukáže překvapivým směrem, se opírá spíše o zádumčivé zámlky než o slova. Mladý čínský režisér navazuje na tvůrce tzv. šesté generace, když z útržků vjemů a nálad skládá trudný obraz raněné hrdinky, hrdé a silné, přesto – a možná proto – obklopené hlubokou propastí odcizení.


Monzun
Režie: Hong Khaou
Velká Británie, 2019, 85 min, Světová premiéra

Monzun | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Na rodný Vietnam nemá Kit mnoho vzpomínek. Když se po třiceti letech ocitá v zemi zlaté hvězdy, nedokáže místní realitu vnímat jinak než pohledem západního turisty; vše je mu vzdálené a cizí. Subtilní snímek zaznamenává cestu muže k vlastním kořenům a sugestivně zprostředkovává jeho (znovu)objevování vlastní identity.


Budiž světlo
Režie: Marko Škop
Slovenská republika, Česká republika, 2019, 93 min, Světová premiéra

Budiž světlo | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Slovenská vesnička se připravuje na Vánoce a čtyřicátník Milan se za rodinou vrací z Německa, kde pracuje. Poklidnou sváteční atmosféru naruší podezření, že jeho syn je coby člen polovojenské mládežnické skupiny zapleten do šokující události, jež otřásla místní komunitou. Působivé drama o síle a křehkosti rodinných pout, o individuální zodpovědnosti ve světě, kde xenofobie vítězí nad soucitem s bližním.


Óda na nicotu
Režie: Dwein Baltazar
Filipíny, 2018, 92 min, Mezinárodní premiéra

Óda na nicotu | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Zdá se, že rutinu Sonyina života už nic nenaruší. Nikomu už na postarší majitelce márnice nezáleží a okolí je dobrá jen na to, aby dala slevu na květiny či rakev. Jednoho dne ale do márnice doputuje tělo, které nepatří nikomu, a Sonya si k němu najde velmi neobvyklý vztah. Mysteriózně něžný a hořce humorný snímek o touze nebýt sám.


Nevlastní sestra
Režie: Damjan Kozole
Slovinsko, Makedonie, Srbsko, Chorvatsko, 2019, 105 min, Světová premiéra

Nevlastní sestra | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Nevlastní sestry, které k sobě nikdy neměly blízko, jsou okolnostmi donuceny sdílet spolu byt v Lublani… Přední slovinský režisér se vrací do Karlových Varů s obdivuhodně přesnou studií o odcizení i neschopnosti komunikovat, jíž dominují vycizelované dialogy, prosycené černým humorem, i zcela přirozené herecké výkony.


Ke hvězdám
Režie: Martha Stephens
USA, 2019, 111 min, Mezinárodní premiéra

Ke hvězdám | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Zatímco pro Iris, zakřiklou dívku, jež je terčem posměchu svých spolužáků, je život na malém městě utrpením, pro čerstvě přistěhovalou sebevědomou Maggie se stává příležitostí, jak před ostatními zazářit. S citem pro drobnokresbu režírovaný snímek nás zavádí do 60. let, kdy genderovými předsudky svázaná společnost viděla osobitost u žen jen velmi nerada.


Srpnová madona
Režie: Jonás Trueba
Španělsko, 2019, 125 min, Světová premiéra

Srpnová madona | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

V horkých letních měsících, kdy „madrileños“ houfně opouštějí nesnesitelnou výheň svých domovů, zůstávají v centru španělské metropole jen turisté a hrstka odvážných. Nebo ti, kteří v životě tápou, jako půvabná třicátnice Eva. S přívětivou jemností vyprávěný film se odehrává v době srpnových městských slavností, kdy lze vnitřní zmatek ukotvit v letmých setkáních i nečekaných dobrodružstvích.


Článek vznikl za použití oficiálních festivalových textů a fotografií.

Ankety
Jaký film Alana Parkera máte nejraději?
Bugsy Malone (1976)
Půlnoční expres (1978)
Sláva (1980)
Pink Floyd: The Wall (1982)
Střílejte na měsíc (1982)
Křídla (1984)
Angel Heart (1987)
Hořící Mississippi (1988)
Navštivte ráj (1990)
The Commitments (1991)
Vítejte ve Wellville (1994)
Evita (1996)
Andělin popel (1999)
Život Davida Galea (2003)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist