26.6.2019, 12:00

Recenze: Plán útěku 3 - další Slyův průšvih nebo důstojné zakončení série?

Recenze: Plán útěku 3 - další Slyův průšvih nebo důstojné zakončení série?
Plán útěku 3 | Foto: Lionsgate

První Plán útěku byl milou ozvěnou osmdesátek. Nic nového, ale poctivé řemeslo se skvělými herci, několika dobrými nápady a solidní režií. Loňsko dvojka byla naopak neředěné peklo a s přehledem jeden z nejhorších Stalloneho filmů vůbec.

Plán útěku 2 | Foto: Lionsgate

Na vině byl hlavně nízký rozpočet (3x menší oproti jedničce), díky němuž se muselo šetřit úplně všude, tvůrčím týmem počínaje a obsazením konče (o žalostné kvalitě triků jak ze stařičkých Strážců vesmírů lepší nemluvit).

Co se vlastně stalo? Inu, jednička byla fajn, ale nevydělala. Respektive nevydělala v Amerických kinech a když přišlo na přetřes pokračování, běželi producenti na čínský trh, protože tam se jí vedlo dobře. To vedlo k poasijštění castingu, což samozřejmě nemohlo uškodit (naopak čínští draci umí v akčním žánru vždy nadělat pro oko pěknou paseku). Jenže se šetřilo. A to extrémně. Dvojka přitom měla scénář, který pracoval s nejvíc high-tech vězením na světě. Blížící se průšvih potvrdilo angažování režiséra Steven C. Miller, což je jeden z těch patlalů, u nichž si Bruce Willis v posledních letech dobrovolně ničí kariéru. A aby těch ran nebylo málo, dokonce i hvězda jedničky byla najednou nepodstatná a Sly se ve filmu ohřál možná nějakých 15 minut.

Trailer:

Nyní přichází třetí díl, který byl natáčen současně s dvojkou. A je to nebe a nudy. Rovnou vás v současném tropickém počasí zchladím - ani tentokrát z toho klasika nekouká. Zatímco však druhý díl je otřesné céčko, které se nezavděčí ani těm největším fanouškům žánru, trojka je "jen" béčkově blbá. A myslím to jako pozitivum, protože až se za pár let budeme k téhle sérii vracet, opáčko v Ďáblově stanici, kam se Ray vydává zachránit dceru vlivného podnikatele (plus vlastní holku), rozhodně nebude nikoho bolet.

Plán útěku 3 | Foto: Lionsgate

Třetí díl je v prvé řadě mnohem střízlivější ve svém přístupu. Namísto superluxusního lágru, na který by nebyly peníze, tu máme starou, oprýskanou věznici, v níž se mimochodem kdysi točilo Vykoupení z věznice Shawshank. Úplného diletanta na režijní sesli vystřídal o poznání zkušenější John Herzfeld (15 minut, Drsný a drsnější) a hned je to znát. Jistě, musí pracovat s málem a to má své limity i pro ty nejlepší. Ale Herzfeld alespoň trochu chápe, jak se buduje příběh, případně že akce nemusí být ve stylu "10 střihů za vteřinu". A Sly je konečně za hlavní hvězdu. Je vlastně až s podivem, jak se příběh znovu soustředí na něj, když dvojka tak okatě běžela jiným směrem.

Čímž se dostávám k bodu, který je na Plánu útěku 3 jednoznačně nejlepší (minimálně pro fanoušky). Snímek v originále vynechává číslovku (jmenuje se Escape Plan: The Extractors) a dějově dvojku v podstatě ignoruje. Příběh úzce navazuje na události prvního dílu a skoro to vypadá, jako kdyby si studio po katastrofálních reakcích na druhý díl uvědomilo, že tuhle stopu z filmové mapy raději vymažou. Svým pojetím je The Extractors, na rozdíl od svého předchůdce, přímým pokračováním jedničky. A s takovou bych fanouškům doporučil do budoucna dělat, že žádná dvojka neexistuje.

Třetí díl je sice laciné béčko, ale s několika slušnými (a nečekaně brutálními) momenty, nechybí mu jeden opravdu překvapivý dějový twist a Sly tentokrát není jen do počtu. Nic nového, ale v rámci žánru neurážející kousek. To je něco, v co jsme po otřesné dvojce vážně ani nedoufali.

Hodnocení: 45%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-

Související články:

Stallone překvapil a přiznal, že nedávno natočil nejhorší film své kariéry

Sylvester Stallone má za sebou bohatou kariéru, která zažila řadu vrcholů i pádů. I když měl své slabší období, kdy chrlil filmy jako D-Tox, Formule!, Ve...

Retro recenze: Plán útěku - ozvěna 80. let v tom nejlepším slova smyslu

Dnes v podvečer se pokusí v televizi dostat z vězení dvě oblíbené akční ikony. Pojďme si připomenout v dobové recenzi, jak dobře jim to šlo. PŮVODNÍ TEXT...

Trailer: Sylvester Stallone má před sebou třetí Plán útěku

Asi se najde málo těch, kteří se po příšerné dvojce na tenhle kousek opravdu těší. A jakkoli jsem sám druhý díl protrpěl, nechal bych naději otevřené dveře...

Recenze: Plán útěku 2 - nejhorší film kariéry Sylvestera Stalloneho?

Sylvester Stallone natočil hodně hitů i propadáků. Nikdy se ale neupsal ryze béčkové laciné produkci. Až do téhle chvíle. Zamrzí to o to víc, že jde o...

Ankety

Půjdete do kina na Nabarvené ptáče?
  • Ano
  • Ne
  • Ještě nevím

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: