10.6.2019, 18:30

Recenze: Beats - připomenutí, že Prodigy nebo Leftfield jsou dnes už hudba pro pamětníky

Recenze: Beats -  připomenutí, že Prodigy nebo Leftfield jsou dnes už hudba pro pamětníky
Beats | Foto: Rosetta Productions

Skotsko, rok 1994. Dva kamarádi chtějí vyrazit na rave party. Jeden z nich je spíš intelektuál a má se brzy odstěhovat někam daleko (a jeho táta je policajt). Druhý je spíš ze zločinecké rodiny. FREEDOM, BEATS, DRUGS, RAVE, OSTRAVA PYČO!

Beats | Foto: Rosetta Productions

V 90. letech byl "problém" s rave parties ve Velké Británii tak výrazný, že vláda přijala zákon, který zakazoval "veřejné produkce reprodukované hudby, vyznačující se hlasitými opakujícími se údery", nebo něco podobně roztomilého. Mládež si ale dělala svoje a fuckovala zákony. A o tom je tenhle film.

Především je nutno upozornit, že tento film není Trainspotting a nesnaží se jím být (i když by si to distributor hodně přál). I když se Beats točí kolem elektronické hudby, té elektronické hudby v něm není nijak velké množství (dejme tomu čtvrtina filmu) a především: Film (jeho většina) není natočen v podobně audiovizuálně extatickém stylu jako Boyleův opus.

Trailer:

Naopak, většina filmu je černobílá a poměrně klidná (i když v poslední části jeho psychedeličnost značně stoupne).

Beats | Foto: Rosetta Productions

Beats také nemají žádnou cool zápletku s cool hláškami a cool zvraty (pokud za "cool zvrat" nepovažujete například "někdo se sjede a zapomene, kam má jet"). Je to především krátká životní story (v intervalu několika desítek hodin) dvou kámošů, kteří milují elektronickou hudbu, ale nežijí jí nonstop. I když by asi chtěli, nemají tu možnost. A o té touze je tenhle film.

Film Beats je trochu více meditativní a trochu více art, než byl Trainspotting. Není to film, na který byste se chtěli koukat, pokud máte náladu ztřískat se a rytmicky mlátit hlavou (i když se v něm rozhodně vyskytují drogy i rytmické mlácení hlavou).

Je to ale zajímavá momentka ze života netradičních lidí v netradiční době v netradičním kusu světa (angličtina hrdinů [je to angličtina???] je skutečně lingvistická lahůdka). A připomenutí, že Prodigy nebo Leftfield jsou dnes už hudba pro pamětníky (jak ten čas letí!). Jako by to bylo včera, když mi připadala tak hrozně cool ve WipeOutu.

Hodnocení: 70%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
František Fuka
Autor:
František Fuka FFFILM jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci CC BY-ND 3.0.
Související filmy: Beats, Trainspotting
Související osoby: Danny Boyle

Související články:

A pak že kluci nepláčou... Kultovní skupinu The Cure si užijete i v kině

Loni oslavili 40 let na hudební scéně a letos 20. července se fanouškům představí na festivalu Colours of Ostrava. Nechystáte se na ně? Nemusíte litovat...

Premiéry v kinech: "Šmejd" z vesmíru je po dlouhých 7 letech zpátky

Šestici filmových novinek pochopitelně dominují nejnovější Muži v černém, kteří budou tentokrát řešit globální hrozbu. Dále tu máme komedii Rodiče na tahu...

Totální odvaz, kde všichni šílí. Do českých kin míří Trainspotting pro techno generaci

Již 13. června 2019 bude mít v českých kinech premiéru komediálně laděné drama "Beats" situované do 90. let minulého století, kdy nejen Britské ostrovy...

Recenze: Rocketman - lepší hudební film než diváky opěvovaný Bohemian Rhapsody?

Při recenzi nového životopisného muzikálu o Eltonu Johnovi (Taron Egerton) budu muset několikrát zmínit nedávný hit Bohemian Rhapsody. Budu muset, i když...

Freddie Mercury v kinech zaválel, tak je na čase "podojit" další mrtvou hudební ikonu

Životopisný snímek Bohemian Rhapsody vydělal po celém světě půl miliardy dolarů (a stále ještě vydělává), takže je na čase přijít s dalším hudebním kouskem.

Ankety

Raději bych viděl/a...
  • Úplně novou adaptaci Běžícího muže
  • Pokračování filmu z roku 1987

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: