8.6.2019, 12:30

Přehlížené pecky: Přísně tajné! - Nacisté se chtějí znovu zmocnit vlády. Kdo jim v tom zabrání tentokrát?

Přehlížené pecky: Přísně tajné! - Nacisté se chtějí znovu zmocnit vlády. Kdo jim v tom zabrání tentokrát?
Přísně tajné! | Foto: hobbyconsolas.com

Jim Abrahams a bratři Jerry a David Zuckerovi jsou i v našich končinách proslavenými tvůrci kultovních sérií jako Bláznivá střela nebo Žhavé výstřely. Na kontě toho mají ale trochu více. Dnes konkrétně uběhlo přesně 35 let od premiéry jejich poněkud přehlížené osmdesátkové parodie Přísně tajné!. A rozhodně není od věci si tenhle roztomile ujetý špionážní výlet do Východního Německa v několika odstavcích připomenout.

O čem to je? Nick Rivers (Val Kilmer) je ikonou zámořské hudební scény a zástupy mladých krásek mu padají k nohám. A právě on je vybrán jako vyslanec USA na východoněmeckém kulturním festivalu, který je však jen prostředkem Němců k odvrácení pozornosti od jejich plánů na obnovu jejich skomírající poválečné moci. Nick se seznamuje s krásnou Hillary Flammondovou, jejíhož otce, geniálního vědce vyvíjejícího rozhodující globální zbraň, drží Němci jako rukojmí. Dvojice hrdinů musí uniknout ze spárů nepřátel, spojit se s francouzským odbojem a zachránit vědce dříve, než bude pozdě.

Trailer:

5 důvodů, proč má smysl Přísně tajné! vidět:

1. "Střely a Výstřely". Myšleno tak, že pokud jste fanoušky Bláznivé střely či Žhavých výstřelů a jejich stylu humoru, Přísně tajné! by vás mělo zaručeně pobavit s obdobnou intenzitou. Tvůrčí trio se i tentokráte pohybuje na území nebezpečně vtipné parodie, které uměl okupovat s podobným gustem už snad jen Mel Brooks, a v tomto případě je to rozhodně znát.

2. Zápletka. Ta je tradičně pořádně ujetá, jak se také u pořádných parodií patří, a scénář samotný na tento fakt sám poukazuje a dělá si z něj legraci. Mnoho situací takřka překrucuje zákony reality, ale vždy je to podáno vtipně a adekvátně vzhledem k nastavenému zaměření humoru.

Přísně tajné!

3. Parodie. Údělem tohoto subžánru komedie je zesměšňovat či vtipně parafrázovat převážně seriózní žánrovky a slavné snímky, což Přísně tajné! také splňuje měrou vydatnou. Nenajde se tu sice tolik odkazů jako ve Žhavých výstřelech, ale příběhová osa je vystavěna kolem parodií na slušnou řádku filmů, které vás bude bavit odkrývat, a navrch se nebojí zábavně poukázat na historické nebo politické tradice (hlavně však slabiny) Německa a sovětské Evropy.

4. Decentnost a vynalézavost. Dnešní parodie už bývají přehlídkou trapných a sprostých klišé postavených na sebepoškozování postav. Zde jakákoli trapnost a hraniční situace úspěšně absentují a humor je příjemně variabilní, od dvouznačných dialogů přes vtipné konfrontace aktérů až po přímé zesměšňování špionážních praktik a akčních scén. V relativně krátké stopáži je tolik podnětů k zasmání, většinou nenásilně vložených, že některé z nich určitě objevíte až při dalším zhlédnutí.

5. Val Kilmer. Dnes už vyčpělý a obtloustlý herec patří pouhým hollywoodským vzpomínkám, ale právě v Přísně tajné! ukazoval coby dívčí idol a přirozený hrdina, že patřil k těm nejvíce nadějným newcomerům osmdesátých let. Charakter vyprávění, kde se na bláznivé situace reaguje víceméně s kamennou tváří, sice od herců kdovíjaké výkony nevyžadoval, ale Kilmer jako tahoun nezapadl a je fajn protagonistou. Ostatně, pár lepších filmů sice za svou kariéru ještě natočil, ale moc jich věru nebylo.

Přísně tajné!

Hledáte-li někdy nenáročně vtipnou a přitom originální komedii na dlouhé odpoledne, Přísně tajné! by mohlo být tou pravou volbou. Ostřílení tvůrci Abrahams a Zucker & Zucker opět namíchávají sympatickou žánrovou směs, v níž sice nenajdeme vyloženě pamětihodné okamžiky jako v jejich nejslavnějších filmových sériích, ale o to víc je výsledek vyvážený. Smíchy se dusit nebudete, ale pokud vás nezradí hodně špatná nálada, zasmějete se přesto víc než dost.

Hodnocení: 80%

-
-

Související články:

Přehlížené pecky: Sledování aneb Zapomenutý černobílý film Christophera Nolana

Cože? Režisér Temného rytíře, Mementa či Počátku a v Přehlížených peckách? Jenže v roce 1998 to bylo všechno jinak. Tento film, který spolu s produkcí...

Přehlížené pecky: Půlnoční běh - Lovec lidí a užvaněný účetní mají v patách mafii a FBI

Osmdesátá léta buddy komediím přála. Ale zatímco si pod tím výrazem většina fanoušků vybaví Smrtonosnou zbraň nebo Tango & Cash, tak výborný snímek...

Přehlížené pecky: Splašený vlak - Dva uprchlí trestanci ujíždí vlakem bez strojvůdce napříč Aljaškou

Dnes večer si můžete v televizi naladit dobrodružnou krasojízdu z poloviny osmdesátých let, která svému názvu a době vzniku nezůstává vůbec nic dlužna...

Přehlížené pecky: Skvělý zmenšující se muž - Vrchol zlaté padesátkové sci-fi

Pro ty z vás, kteří si v takzvané zlaté éře hollywoodské science fiction dlouhodobě libují, nebude zmiňované dílo jistě žádnou neznámou. I tak mám ale...

Přehlížené pecky: Glimmer Man - Poslední skaut Stevena Seagala

Steven Seagal vždy točil víceméně ty samé filmy, jen s lehce obměněnou zápletkou. Výsledek tak byl do velké míry závislý na tom, jak šikovný režisér se...

Ankety

Na kterou červnovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • X-Men: Dark Phoenix
  • Poslední večery na Zemi
  • Muži v černém: Globální hrozba
  • Tajný život mazlíčků 2
  • Podfukářky
  • Yesterday
  • Annabelle 3

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: