4.6.2019, 12:07

Tvůrce velebeného Černobylu hovoří o vzniku temné série

Tvůrce velebeného Černobylu hovoří o vzniku temné série
Černobyl | Foto: hbo.com

Premiéru seriálového Černobylu na HBO nedoprovázel žádný velký velký humbuk. V éře Hry o trůny se jevil pětidílný příběh o nechvalně proslulé jaderné havárii pouze jako doplňkové zboží. Během několika týdnů se však situace diametrálně změnila a Černobyl se stal nejen nejlépe hodnocenou mini-sérií na IMDB, ale v podstatě i současným internetovým fenoménem a novou zásobárnou zábavných meme. Nyní se jeho tvůrce Craig Mazin trochu rozpovídal o tom, jak se k celému projektu vlastně dostal.

Všichni onu událost, o které seriál vypráví, víceméně známe. 26. dubna 1986 došlo v jaderné elektrárně Černobyl, situované v tehdejší sovětské Ukrajině, k masivní explozi reaktoru a k následnému úniku radiace v takovém měřítku, že atomová bomba v Hirošimě byla v tomto ohledu jen chudým příbuzným. Toto ústřední téma, které i po více jak třiceti letech zajímá miliony lidí po celém světě, doplnili tvůrci rovněž o depresivní skládačku lidských osudů a o bolestivé zobrazení arogantních a nezodpovědných politických intrik v komunistickém SSSR.

A slavili ohromný úspěch. Seriál sice není žádným způsobem ozvláštňující z pohledu stylu a vyprávění, ale sází na velice naturalistické, až skoro polodokumentární znázornění událostí, které následovaly bezprostředně po výbuchu, čímž si na svou stranu získal drtivou většinu zvědavých diváků. Scenárista Craig Mazin a režisér Johan Renck občas používají smyšlené zkratky a postavy, ale to nic nemění na faktu, že se jim podařilo předložit hluboce oslovující a sugestivní retrospektivu hrozivé tragédie, která má na svědomí spoustu lidských životů a které podle všeho šlo s trochou sebeuvědomělosti zabránit.

Černobyl | Foto: HBO

Pro samotného Mazina jde navíc o velmi osobní téma, které zkrátka muselo být převyprávěno pro široké publiku. V nedávném rozhovoru tvůrce vysvětloval, že ho osud Černobylu a lidí s ním spojených dlouho fascinoval a nakonec ho i přiměl k vlastnímu výzkumu. "S výzkumem Černobylu jsem začal, protože mě to celé velmi zajímalo, a již po několika týdnech jsem se naprosto zamiloval do všech těch srdceryvných a šokujících příběhů, které ho obklopovaly. Šel jsem tedy za Carolynn Strauss, která je nyní společně se mnou a Jane Featherstone výkonným producentem Chernobylu, a v HBO jsme předložili náš návrh. V podstatě to začalo jednoduchou otázkou, kterou jsem si pokládal: proč se Černobyl vlastně udál? A celá pravda ve mě rezonuje mnohem silněji než samotná exploze."

Černobyl | Foto: HBO

Mazin přistupoval k vyprávění s respektem ke skutečnosti, že mnoho lidí dnes černobylský incident buď dobře zná ještě z vlastních vzpomínek, nebo o něm minimálně slyšelo z různých vyprávění a dokumentárních snímků. "Vždy jsem měl pocit, že tahle látka má být podána tak, aby respektovala obecenstvo. Aby ho respektovala dostatečně a nijak neskrývala, že 'ta věc nakonec vybouchne. Nechtěl jsem nechat diváky čekat ani pět, ani jednu jedinou epizodu na to, že něco vybouchne. Není to o explozi. Chtěl jsem se podělit o skutečnou podstatu a chtěl jsem vyprávět příběh skrze několik hlavních postav."

Tím nejdůležitějším aktérem byl pro něj Valerij Legasov, který byl skutečně členem tehdejší vyšetřovací komise. Tato role připadla ostřílenému herci Jaredu Harrisovi, který se posléze podělil o další znepokojující informaci kolem celé černobylské události. Herec se chtěl připravit na roli tím, že si poslechne nějaké nahrávky skutečného Legasova, ale žádné k dispozici nebyly. "Faktem je, že v historických záznamech najdeme jen velmi málo Legasova, neboť byl z historie prakticky vymazán. ONI ho z ní vyškrtli. Byl to způsob jejich výhrůžky, aby se přestal snažit vypustit pravdu na povrch."

Zkompletovali jste už celý horečně diskutovaný seriál i vy? A také považujete Černobyl za mistrovské dílo, nebo máte o jeho výpovědi pochyby? Pak se neváhejte o názory podělit v diskuzi nebo na kartě filmu.

-
-
Související filmy: Černobyl, Hra o trůny
Související osoby: Craig Mazin, Johan Renck, Jared Harris

Související články:

Černobyl: Realita versus televizní seriál

Černobyl převzal štafetový kolík od Hry o trůny a stal se v současné době jednoznačně nejdiskutovanějším a nejsledovanějším pořadem posledních dní a týdnů...

Trailer: "Nezfilmovatelný komiks" se představuje v seriálu od HBO

Kultovní Watchmeni z pera Alana Moora léta platili za nezfilmovatelné dílo. Zack Snyder v roce 2009 svou adaptací dokázal, že je na filmové plátno převést...

Protiválečná Apokalypsa oslaví 40 let novým střihem i formátem

Kultovní válečný snímek Francise Forda Coppoly "Apokalypsa" si 10. května 2019 připomene kulatých 40 let od své premiéry. A to je velký důvod k oslavě...

Zombie apokalypsa podle Zacka Snydera představuje první herce

Někdejší autor převážně superhrdinských komiksů se vrací ke kořenům. Akční zombie thriller "Army of the Dead" vzniká pro společnost Netflix a my se můžeme...

Chernobyl: Seriál HBO o největší jaderné katastrofě v dechberoucím traileru

Po krátkém atmosférickém teaseru přichází plnohodnotný trailer na nejnovější tahák stanice HBO. Minisérie Chernobyl, jak již název napovídá, vypráví o...

Trailer: Katastrofa v Černobylu se představuje v působivé mini-sérii

Bylo nejspíš jen otázkou času, než někdo vezme nechvalně proslulou havárii jaderné elektrárny v Černobylu, která se odehrála v roce 1986, a udělá z ní seriál.

Ankety

Na kterou červnovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • X-Men: Dark Phoenix
  • Poslední večery na Zemi
  • Muži v černém: Globální hrozba
  • Tajný život mazlíčků 2
  • Podfukářky
  • Yesterday
  • Annabelle 3

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: