16.5.2019, 17:00

Recenze: Můj nový život - dokument mapující osud pěti dětských onkologických pacientů

Recenze: Můj nový život - dokument mapující osud pěti dětských onkologických pacientů
Můj nový život | Foto: APK Cinema Service

Český časosběrný dokument vypráví o čtyřech dětech, které přežily rakovinu (a jednom děvčeti, které ji nepřežilo a pozůstalí na ni vzpomínají). Sledujeme vyprávění všemožných lidí o všemožných aspektech rakoviny a sledujeme aktivity nadace Můj nový život, která si dala za cíl upozorňovat na děti postižené rakovinou a pořádat pro ně akce, které jim ulehčují život a/nebo terapii.

Můj nový život | Foto: APK Cinema Service

Nejsem žádný expert na dětskou rakovinu, ale vím o ní mimo jiné následující:

- Dětské rakovina představuje obrovskou fyzickou i psychickou zátěž pro pacienty i pro jejich blízké

- Léčba dětské rakoviny není spolehlivá

- Pokud se pacient dobře psychicky cítí, je to dobré pro jeho zdraví a zvyšuje to jeho šanci na přežití (třeba jen díky placebo efektu). Tudíž je dobré snažit se o to, aby se pacienti dobře cítili, bez ohledu na to, jakými aktivitami je toho dosaženo

- Starat se o pacienty s dětskou rakovinou není snadné ani laciné

To všechno beru jako fakt už hodně dlouho a film Můj nový život nijak nezměnil mé názory na tuto problematiku a neřekl mi o ní nic nového.

Trailer:

Pokud existují lidé, pro které je něco z těchto čtyř bodů novinka, pak jim tento film možná pomůže dojít k rozhodnutí, že chtějí na léčbu dětské rakoviny finančně nebo nějak jinak přispět.

Můj nový život | Foto: APK Cinema Service

Protože pro mě nic z těch čtyř bodů novinka nebyla, devadesát minut opakování téhož stále dokola pro mě bylo v kině téměř k nepřežití a byl jsem vděčný za jakoukoliv drobnou odbočku od základního schématu (například když uvidíme kusy školního amatérského filmu o Harry Potterovi, který má s tématem Mého nového života společného jen to, že v něm v malé roličce vystupuje jedna z dětských protagonistek dokumentu).

Mohlo by to možná vypadat, že nějak zlehčuji problémy dětí s rakovinou. Nikoliv. Zlehčuji devadesátiminutový film, který má stejný obsah jako každé slušně sestříhané promo video o boji proti rakovině, jen má místo pěti minut devadesát minut a nedozvěděl jsem se z něj nic nového / zajímavého o dětských pacientech ani o těch, co jim chtějí usnadnit život (aspoň ne nic, co by mi okamžitě nedošlo z traileru).

Kdyby to bylo na mně, tak bych za peníze vynaložené na vznik tohoto filmu raději těm dětem koupil nějaké laptopy / Nintenda...

Hodnocení: 40%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

P.S: Na slavnostní premiéře filmu přibližně každých 15 políček filmu jedno políčko chybělo, takže sebou obraz občas velmi nechutně trhal (obzvlášť v záběrech, kdy se kamera měla plynule pohybovat). V traileru ale tento problém nevidím, takže přepokládám, že šlo o nějaký problém s promítačkou / videosouborem, a ne o diletantismus tvůrců.

-
-
František Fuka
Autor:
František Fuka FFFILM jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci CC BY-ND 3.0.
Související filmy: Můj nový život

Související články:

Neviditelné: O ženách bez domova, pocitu viny, nezkušených herečkách a takzvaných profesionálkách

V českých kinech právě promítají francouzské komediální drama "Neviditelné", v němž si vedle sebe zahrály zkušené herečky a ženy mající zkušenost s...

Brzy v kinech: Neviditelné - důkaz toho, že vztahy mohou zvítězit nad majetkem

Již tento čtvrtek vstoupí do českých kin snímek "Neviditelné". Francouzský komediální hit vypráví o životem ostřílených ženách, které společně a s humorem...

Ankety

Jste zvědaví na nový film Christophera Nolana?
  • Ano
  • Ne

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: