13.5.2019, 12:19

Brzy v kinech: Milost - Když tělo mrtvého vojáka nemá klid ani po smrti

Brzy v kinech: Milost - Když tělo mrtvého vojáka nemá klid ani po smrti 10 obrázků v galerii
Milost (2018) | Foto: Velvet Spoon
Z montrealského festivalu a předchozího uvedení v rámci projekcí "3Kino uvádí..." se do české distribuce dostává koprodukční drama otevírající historické rány jedné polské rodiny. Působivý snímek "Milost" ověnčený řadou cen bude mít v českých kinech premiéru 16. května a tuzemští tvůrci se na jeho vzniku též podíleli.

O čem to je: Příběh rodičů prokletého vojáka vyprávěný jejich sedmnáctiletým vnukem Jankem. (Prokletí vojáci – příslušníci protikomunistických polských odbojových hnutí, zformovaných v závěrečných fázích druhé světové války). „Odřivous“ byl zabit v roce 1946, čtyřikrát vyhrabán z hrobu, aby se tajní ujistili, že je „nepřítel lidu“ mrtvý. Matka vojáka nesnese to ponížení, ukradne rakev s tělem svého syna a přinutí manžela, aby se společně vydali na cestu do Kalvárie Paclawské a syna opět pohřbili. Cesta je plná dramatických událostí... Film se odehrává v dramatickém období poválečných polských dějin, je to ale také univerzální příběh; rodiče se snaží znovu získat důstojnost a vyrovnanost poté, co ztratili svého syna. (Pilot Film)

Umělecky pojatý snímek Milost je dílem polského režiséra Jana Jakuba Kolského (Zabít bobra), který se inspiroval ve vlastní rodinné historii. Natáčení filmu, který byl třikrát oceněn na festivalu ve Gdyni a nominaci obdržel na prestižního benátského Zlatého lva, se uskutečnilo na Jesenicku, v Rychlebských horách a Javorníku. Na letošním Febiofestu si Milost vysloužila též velmi pozitivní ohlas diváků.

Režisér Jan Jakub Kolski | Foto: 3Kino
Ankety
Jaký film Alana Parkera máte nejraději?
Bugsy Malone (1976)
Půlnoční expres (1978)
Sláva (1980)
Pink Floyd: The Wall (1982)
Střílejte na měsíc (1982)
Křídla (1984)
Angel Heart (1987)
Hořící Mississippi (1988)
Navštivte ráj (1990)
The Commitments (1991)
Vítejte ve Wellville (1994)
Evita (1996)
Andělin popel (1999)
Život Davida Galea (2003)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist