Genocida v pohraničí. Sláma točí černobíle o složitých dějinách

Genocida v pohraničí. Sláma točí černobíle o složitých dějinách 10 obrázků v galerii
Krajina ve stínu | Foto: Bontonfilm
Režisér Bohdan Sláma, držitel několika Českých lvů, natáčí v těchto dnech drama "Krajina ve stínu", svůj první historický film.

O čem to je: Krajina ve stínu vychází ze skutečných událostí a venkovské genocidy, které se odehrály v pohraniční oblasti Vitorazska v období 30.–50. let minulého století. Jak se vyrovnat se smrtí z rukou vlastních sousedů? Jak čelit rostoucímu zlu, kterému nikdo nevzdoruje? Co dokáže lidská vůle žít a jaká je hodnota pokory a naděje? Pro každého ve vsi bylo vždy důležité zasadit, sklidit, přežít zimu a vychovat děti, žít s ostatními. Najednou je ale nutné vybírat si strany, otáčet se zády, trestat nepřátele a dát průchod lidským slabostem i násilí. A najednou je třeba si vybrat, kdo je Rakušan, Němec a kdo je Čech.

Krajina ve stínu - Bohndam Sláma během natáčení | Foto: Bontonfilm

„Zajímá nás, jak malý člověk obstojí uprostřed dějin, které se přes něj valí. Příběh vypráví o postavách, které navzdory všemu nerezignují, dokážou neztratit své lidství, a to z nich činí hrdiny. Některé aspekty těchto situací se opět vracejí a to nás musí neustále vést k pozornosti a ostražitosti. Musíme si klást otázku, jak bychom se v podobných situacích zachovali my sami,“ říká režisér Bohdan Sláma.

Krajina ve stínu - Stanislav Majer a Petra Špalková | Foto: Bontonfilm

Krajina ve stínu je kronikou celé vesnice, v popředí příběhu stojí osud rodiny Veberových, která po válce přichází o hlavu rodiny (Stanislav Majer). Matka tak musí sebe i své děti chránit sama. „Ačkoliv se moje postava přihlásí k české národnosti, je divokým způsobem odsunuta i s dětmi do Rakouska. Pak dostane povolení k návratu, ale ve vesnici ji už nikdo nepřijme. Je totiž jejím živým svědomím,“ říká o své roli Magdaléna Borová.

Autorem scénáře je Ivan Arsenjev, kameramanem je Diviš Marek, s nímž Bohdan Sláma natočil své filmy Štěstí (2005), Venkovský učitel (2008), Čtyři slunce (2012) nebo Bábu z ledu (2017). Vývoj a přípravy filmu trvaly osm let, první klapka padla 16. února 2019 na Kozákově v Českém ráji. „Dlouho jsme hledali správnou lokaci a našli jsme ji paradoxně v místě, kde bydlí sám režisér. Náves jsme jen dobově upravili a dostavěli v jejím středu dva domy – radnici a obchod,“ popisuje producent Martin Růžička ze společnosti Luminar Film.

Nesnadným kapitolám českých dějin a věrnému zachycení doby odpovídá způsob filmového zpracování. Svou osudovou epopej Krajina ve stínu natáčí Bohdan Sláma v černobílé verzi. Premiéra filmu je v plánu na jaro 2020.

Krajina ve stínu - Petra Špalková a Stanislav Majer | Foto: Bontonfilm
Krajina ve stínu - Pavel Nový | Foto: Bontonfilm
Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články