7.5.2019, 15:07

Proslavil ho film, který nikdy nevznikl. Nyní míří do Prahy

Proslavil ho film, který nikdy nevznikl. Nyní míří do Prahy 10 obrázků v galerii
Alejandro Jodorowsky | Foto: Svět knihy Praha 2019
Ve čtvrtek 9. května bude zahájen 25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Letošním tématem bude latinskoamerická literatura a jedním z hvězdných hostů, který se návštěvníkům představí, chilský vizionář Alejandro Jodorowsky.

90letý světoběžník Alejandro Jodorowsky platí za proslulého autora renesančních rozměrů a dovedností. Vyrůstal v Chile, kam rodiče utekli z bolševického Ruska. Jodorowsky ale v Latinské Americe dlouho nevydržel, za klauny a loutkoherectvím utekl do Paříže, kde spolupracoval například s proslulým mimem Marcelem Marceauem.

Alejandro Jodorowsky | Foto: Sony Pictures Classics

V 60. letech minulého století se Jodorowsky usídlil v Mexiku, kde psal divadelní hry, ale postupem času se přeorientoval na komiks a film. Jeho práce se vyznačuje výraznou imaginativností a barvami, snímky by se daly zařadit do žánru mystického surrealismu. Za všechny zmiňme Krtka (1970) a kultovní mysteriózní horor Svatá hora (1973).

Paradoxně nejproslulejším snímkem Alejandra Jodorowského se však stala nikdy nerealizovaná verze slavné sci-fi Franka Herberta Duna, kterou měl připravovat v polovině 70. let za asistence svého komiksového spolupracovníka Jeana Girauda / Moebia (podíleli se na legendární sérii Incal), legendárního stvořitele Vetřelce H. R. Gigera a za hudebního doprovodu skupiny Pink Floyd. Ani herecké obsazení nebylo k zahození: ve velkolepé sáze si měl zahrál Mick Jagger, Salvador Dalí nebo Orson Welles.

Doba však ještě nebyla na podobný projekt zralá (George Lucas nastartoval Hvězdné války o pár let později), Jodorowsky měl příliš originální a excentrické vize duchem odpovídající halucinogenním večírkům z 60. let. Mnozí se z jeho představ a imaginace nicméně učili a takový Giger jen o pár let později realizoval svou první práci pro film, legendárního Vetřelce (1979). O přípravách na natáčení původní Duny vznikl dokument Jodorowsky´s Dune (2013), který představuje vizionářského autora Jodorowského jako dítě, co si rádo hraje a nevzdává se svých originálních vizí.

Alejandro Jodorowsky | Foto: Svět knihy Praha 2019

Alejandro Jodorowsky se měl na festivalu Svět knihy představit již loni, kdy byl ústředním tématem akce jemu vlastní komiks. Ze zdravotních a pracovních důvodů však musel cestu na poslední chvíli zrušit. Letos by to již ale mělo vyjít.

"Domluvili jsme se s Alejandrem Jodorowskym, že pro své fanoušky udělá velkou prezentaci ve čtvrtek 9. 5. v 18. hodin v open air prostoru „Gauč ve Stromovce“ na holešovickém výstavišti. A v pátek na stejném místě od 14 hodin bude mít ještě autogramiádu pro ty, kteří nestihnou čtvrteční setkání,“ upřesňuje program návštěvy Guillaume Basset, dramaturg festivalu. „Víme, že je vše na poslední chvíli a termín není ideální, ale je to zázrak, že Alejandro Jodorowsky do Prahy dorazí. Je to poprvé a myslíme si, že si určité úsilí fanoušků zaslouží,“ dodává Basset.

ČTVRTEK 9. 5. 18:00
Gauč ve Stromovce
velká prezentace pro všechny fanoušky

PÁTEK 10. 5. 14:00
Gauč ve Stromovce
autogramiáda

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články