3.5.2019, 11:00

Recenze: The Beach Bum - Matthew McConaughey utržený ze řetězu, nehezká ženská ňadra a černý humor!

Recenze: The Beach Bum - Matthew McConaughey utržený ze řetězu, nehezká ženská ňadra a černý humor!
The Beach Bum | Foto: Bontonfilm

Matthew McConaughey hraje chlapíka s přezdívkou Moondog. Kdysi býval slavný básník, ale teď je spíš zábavná figurka, neustále chlastající, hulící, pseudofilosofující a souložící. Peníze na to bere od své extrémně bohaté manželky (Isla Fisherová), která má pro jeho eskapády pochopení, sama má jiného, ale přesto se s Moondogem navzájem milují.

Pak se stane cosi tragického, Moondog přijde o přísun peněz a je nucen okolnostmi, aby se aspoň trochu sebral a něco se svým životem udělal. Udělá?

The Beach Bum je zatím nejvíce mainstreamový film Harmonyho Korina (Spring Breakers). Znamená to, že v něm není téměř žádné nastavování zrcadel a žádný sofistikovaně skrytý hlubší smysl (nebo je skrytý tak sofistikovaně, že jsem si ho nevšiml). Nekritizuje žádnou část společnosti, chce jen bavit. Tedy, pro někoho útlocitnějšího to může být až příliš intenzivní (občasné násilí i smrt, nehezká ženská ňadra, nehezcí lidé, sprostá slova), ale mně to přišlo příjemně černohumorové. A originální!

V menších rolích excelují různí slavní herci (včetně Zaca Efrona, Jonaha Hilla, Martina Lawrence nebo Snoop Dogga) a výborné herecké výkony všech zúčastněných velmi pomáhají tomu, že film funguje.

Trailer:

Totiž, kdybych vám nějaké scény filmu detailně popsal (čistě fakticky popsal, co se v nich děje), mohlo by vám připadat, že popisuji nějakou strašlivou nekomedii s Adamem Sandlerem. Scény v tomto filmu totiž většinou nejsou vtipné tím, co se v nich děje, ale tím, jak je to natočeno a jakou to má atmosféru. Přebarvená kamera v malebných i nemalebných zákoutích Floridy, pseudochaotický střih a velmi pečlivě zvolená hudba přispívají k tomu, že jsem občas měl vyloženě labužnické pocity (například při důležité smrti, která je současně smutná i legrační).

The Beach Bum mě zaujal podstatně více než Gilliamův trochu podobný Strach a hnus v Las Vegas (1998). Obecně nemám moc rád filmy, které nemají žádnou pořádnou zápletku, ale v případě tohoto díla se jedná o velmi snesitelný zážitek. I díky tomu, že má sympaticky střídmých 95 minut.

Hodnocení: 80%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

P.S: Hrdina filmu nemá nic společného s tímto Moondogem.

-
-
František Fuka
Autor:
František Fuka FFFILM jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci CC BY-ND 3.0.

Související články:

Recenze: Iron Sky: The Coming Race - Hitler se nevzdává a osedlává Tyranosaura

Fandy zábavné béčkové produkce potěšil roku 2012 finský filmař Timo Vuorensola se svým nízkorozpočtovým brakovým sci-fi Iron Sky. Příběh o nacistické...

Premiéry v kinech: Problémy prvního světa? Plážoví povaleči, plyšové zrůdičky a láska

Po premiéře "Avengers: Endgame" distributoři zvolňují tempo a počet novinek. Vyrazit aktuálně můžete na pětici snímků. Nečekejte ale bůhvíjaké hody.

TOP kina USA: Dumbo vysoko nedoletěl a Matthew McConaughey si připsal další propadák

Na vrcholu amerického žebříčku tržeb sice skončil o víkendu Dumbo, oslavy se ale nekonají. Nejnovější snímek Tima Burtona totiž zůstal daleko za očekáváním.

Trailer: Matthew McConaughey se představuje ve své zatím neujetější roli

A máme tu letošního prvního velkého adepta na největší WTF roku. Možná to bude komedie. Možná drama. A možná se jen pár celebrit zhulilo a zapnuli u toho...

100 nejlepších filmů 21. století podle BBC - 2. část

A jdeme do finále. Včera jsme si představitele první vyčerpávající padesátku z "Best of podle BBC", kterou britská rozhlasová a televizní společnost dala...

100 nejlepších filmů 21. století podle BBC - 1. část

Britská rozhlasová a televizní společnost BBC se zamyslela nad tím, jaké z novějších filmů to dotáhnou na post nesmrtelné klasiky. Zeptali se proto 177...

Ankety

Raději bych viděl/a...
  • Úplně novou adaptaci Běžícího muže
  • Pokračování filmu z roku 1987

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: