Proč Blade Runner propadl a co ho následně zachránilo?

Proč Blade Runner propadl a co ho následně zachránilo? 7 obrázků v galerii
Blade Runner je klasika, na kterou fanoušci nedají dopustit a řada z nich se ho nebojí označit za nejlepší sci-fi film vůbec. Což je situace, kterou by v roce 1982 vážně nikdo netipoval, neboť Blade Runner tehdy platil za propadák.

Snímek stál 28 milionů dolarů a z kin si ve své době odnesl o milion méně. A mohlo za to studio, neboť šel v roce 1982 šel do kin jimi zprzněný sestřih, který byl výrazně kratší než původní verze Ridleyho Scotta, obsahoval dodatečné voiceovery a pozitivní konec, který odporoval atmosféře filmu.

Snímek se nakonec dočkal několika různých režisérských sestřihů, kterými Scott postupně napravoval filmu u širokého publika reputaci. Jak se povedlo, že měl původně obrovský kinopropadák v následujících letech takovou péči? Futurista Syd Mead, který se vyjma Blade Runnera podílel i na Tronovi, Elysiu či Vetřelcích, na to v jednom z rozhovorů odpověděl. "Blade Runner zachránilo video. Šlo o jeden z nejpůjčovanějších filmů po několik měsíců."

Blade Runner mimo jiné svého času pohořel i proto, že o dva týdny dříve vstoupil do amerických kin E.T. - Mimozemšťan a z toho diváci šíleli. Pokud si pak měli vybrat mezi pohádkovou sci-fi nebo depresivní vizí budoucnosti, vyhrál E.T.. Možná, kdyby šly filmy do kin v opačném pořadí, psala by se historie jinak. Zatímco v sálech byl Blade Runner druhý, na video přispěchal již příští rok (na rozdíl od E.T.ho, který si na uvedení na VHS počkal až do roku 1988). Dobrodružství Ricka Deckarda tak sice kiny prošlo bez většího povšimnutí, rychlé přesunutí na regály videopůjčoven (což paradoxně způsobil nezájem v kinech) ale nakonec pomohlo, neboť podobný film neměl ve videopůjčovnách konkurenci (a fanoušci o něm konečně začali mluvit)

Není neobvyklé, že prodeje na videu pomohou ke vzniku dalšího dílu. Byl to případ Hellboye a takový Riddick z toho žije od začátku série. Přesto, u Blade Runnera by to asi fanoušci původního sestřihu studia (který v ohlasech zrovna neválel) v době premiéry netipovali. A jaký je z filmu dneska kult!

Blade Runner | Foto: Warner Bros.
Blade Runner | Foto: Warner Bros.
Ankety
Jaký film s Evou Green máte nejraději?
Snílci (2003)
Království nebeské (2005)
Casino Royale (2006)
Perfect Sense (2011)
Temné stíny (2012)
300: Vzestup říše (2014)
Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)
Jiný
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist