11.4.2019, 09:52

Recenze: Mrňouskové 2: Daleko od domova - Jeden z nejlepších animovaných filmů posledních let?

Recenze: Mrňouskové 2: Daleko od domova - Jeden z nejlepších animovaných filmů posledních let?
Mrňouskové 2: Daleko od domova | Foto: Bioscop

Dvojice francouzských filmařů (H. Giraudová, T. Szabo) stojících za stejnojmenným seriálem přináší pokračování úspěšného filmu Mrňouskové: Údolí ztracených mravenců - a i tentokrát se jim daří.

Pro ty z vás, kteří nevědí, co jsou Mrňouskové zač, tak se to má asi takhle. Seriál, překvapivě úspěšné dílo zmíněné dvojice, je o hmyzu. Hlavní hrdinové jsou obvykle berušky, mravenci (ale ne ti rezatí), housenky, pavouci a kdejaká další havěť. Celý příběh sledujeme z jejich perspektivy, kdy se z nedopalků od cigaret stávají obrovské sloupy a z krtin velehory, a řeší problémy, které nejsou vždy lidem tak vzdálené. Jenže to nejsou jen další polidštěná zvířata, tihle totiž nemluví. Vůbec. Místo toho různě bzučí a když letí, zní to jako motorka nebo helikoptéra. Ve svých dobrodružstvích občas naráží na lidi, obvykle jako na nezastavitelnou sílu. Zároveň to celé doprovází zdařilý hudební doprovod a pomáhá utvářet veselou, ale lehce melancholickou náladu filmů/seriálu.

A když se jedna z rodiny berušek vytratí až do dálného Karibiku, zatímco se ji druhá vydá hledat za pomoci disciplinovaného mravence a výstředního pavouka, začne malé velké dobrodružství.

Trailer:

Hned ze začátku je potřeba říci, že Giraudová i Szabo si očividně dali na snímku záležet a řemeslná stránka je tím pádem úchvatná. Všichni tvorečkové krásně vypadají a autoři nápaditě pracují se zvukem okolí i zvířat samotných. (Parta drsných much zní jako těžké motorky a pavučina jako ocelové lano.) V těch pár momentech, kdy hrdinové zavítají do lidmi obydleného prostředí, k tomu filmaři přidají chytrou práci s okolím a detaily.

Mrňouskové 2: Daleko od domova | Foto: Futurikon Films

Je obdivuhodné, že se podařilo celý film odvyprávět tak, že divák celou dobu ví, co se děje, aniž by padlo jediné slovo. Bez problémů pochopíte motivace hrdinů. (V jádru je to příběh rodiče hledajícího ztracené dítě.) Přičemž v druhé polovině, která je o něco lepší než ta první, se místy objeví i napínavé momenty, když beruška čelí „obrovské kudlance“ apod. Tvůrcům se za celý film nestane, že by nádherný vizuál zastínil vyprávění příběhu a díky tomu celý film drží pohromadě a příjemně utíká.

Hravá hudba Mathieu Lamboleya je už jen třešničkou na dortu, která korunuje druhý díl Mrňousků na jeden z nejlepších animovaných filmů posledních pár let.

Těžko říci, jestli bude druhý díl stejně úspěšný jako ten první, který získal prestižní cenu César za nejlepší animovaný film. Rozhodně by si to zasloužil, protože je nápaditý, řemeslně povedený a jen těžko se od něj odtrhávají oči.

Hodnocení: 80%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-

Související články:

Premiéry v kinech: Prokletá žena, Yetti a Mrňouskové jdou vstříc Velikonocům

Týden před mohutným nástupem "Avengers: Endgame" si distributoři přichystali pětici méně výrazných filmových novinek. Prim hrají rodinné tituly, horor a...

Trailer: Oblíbeným Mrňouskům půjde o život v tropickém pralese

Nejen Spider-Man se letos v rámci kin ocitne daleko od domova. Podobnou zkušenost zakusí oblíbení Mrňouskovém ve svém druhém filmovém dobrodružství. V...

Recenze: Velké dobrodružství Čtyřlístku - přežije projekci nového filmu ten, kdo miloval komiksovou předlohu?

Čtyřlístek si vyrobí totem, sedne si za svým domkem k táboráku a začne si vyprávět dobrodružně-strašidelné historky, které se mu staly.

Trailer: Blízké setkání třetího druhu s nejoblíbenějším ovčím stádem

Ovečka Shaun a její stádo jsou zpátky. Oblíbení plastelínoví baviči tentokrát zakusí setkání s mimozemskou civilizací. Počínaje 10. říjnem, kdy má "Ovečka...

Je remake Lvího krále hraný nebo animovaný film?

Když studio Disney vypustilo první trailer na remake Lvího krále, spustilo to vlnu vášnivých diskuzí na téma, zda se jedná o hraný nebo animovaný film.

Exotika české krajiny a "obyčejných" zvířat. První celovečerák o naší přírodě je tu

V prostředí severočeských hnědouhelných dolů a výsypek, v místech, kde se před třiceti lety natáčel oscarový fiktivní dokument Ropáci (1988), a která i...

Ankety

Na kterou červnovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • X-Men: Dark Phoenix
  • Poslední večery na Zemi
  • Muži v černém: Globální hrozba
  • Tajný život mazlíčků 2
  • Podfukářky
  • Yesterday
  • Annabelle 3

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: