15.3.2019, 13:30

Recenze: Vzplanutí - Svět zkrátka není vždy krásným a romantickým místem

Recenze: Vzplanutí - Svět zkrátka není vždy krásným a romantickým místem
Vzplanutí | Foto: Filmasia

Jihokorejská kinematografie patří dlouhodobě k těm nejkvalitnějším v celé Asii a byla by chyba ji přehlížet, pokud si chce divák rozšířit své filmové obzory i za hranice Hollywoodu. Mysteriózní drama Vzplanutí z loňského roku je toho více než dostatečným důkazem.

Režisérem snímku je mně neznámý tvůrce Chang-dong Lee, jehož filmy však dlouhodobě sbírají chválu a ocenění na prestižním festivalu v Cannes. Vzplanutí si loni odneslo "pouze" nominaci na Zlatou palmu a zaznamenalo velmi vřelé reakce od mých přátel i v Karlových Varech, tudíž jsem byl na výsledek hodně zvědavý. A přestože se jedná o film na první dobrou nepoddajný a pocitově sterilní, má očekávání nakonec naplnil.

Trailer:

Příběh sleduje mladého muže Jong-su, jenž žije sám a v chudých poměrech na otcově farmě a jednoho dne potkává svou kamarádku z dětství Hae-mi. Proběhne mezi nimi rychlý románek a jinoch se zamiluje, avšak dívka odjíždí do Afriky za humanitárními účely. Když se vrátí, zatáhne oběma do života bohatého a blazeovaného Bena a rozehrává se podivný milostný trojúhelník, v němž se identity a činy dvou nových známých stávají pro Jong-su záhadné a osudové.

Vzplanutí | Foto: min

Film má dlouhých 148 minut a od prvních scén je zřejmé, že bude vyžadovat od diváka jistou spoluúčast. Vyprávění je pomalé a publikum se ocitá přímo v kůži málomluvného Jong-su, pro něhož jsou ostatní aktéři v podstatě jednou velkou neznámou. Na Hae-mi nemá navzdory jejím nadšeným příběhům z dětství žádné vzpomínky a Ben ztělesňuje onu pro většinu chudých nepředstavitelnou a nedosažitelnou sociální vrstvu, která nemluví o své práci, o soukromí ani o bohatství.

Snímek je tedy v prvé řadě přemýšlivým sociálním dramatem, které ukazuje majetkové rozdíly mezi lidmi, nemožnost vymanit se z vlastního prostředí a jít si za svými sny a absenci skutečného přátelství a kontaktu s okolím. Tuto upřímnou výpověď činí zajímavou mysteriózní cestou a mně nezbývá než smeknout klobouček, protože vyprávění navzdory vlastní zdlouhavosti drží pevně diváckou pozornost a je dopředu neodhadnutelné, čemuž přispívá i práce s měnícími se žánry - zpočátku sledujeme romantické drama, posléze mysteriózní detektivku, kdy hlavní hrdina pátrá po zmizelé Hae-mi -, a úplný konec, jenž samozřejmě nebudu vyzrazovat, se přehoupne do podívané, jakou skutečně nečekáte a která vás zasáhne.

Vzplanutí | Foto: min

Sice jsem si říkal, že po více jak dvou hodinách s minimem výrazných konfliktů jsem si zasloužil dostat více katarze a více zásadních rozřešení, ale při zpětném ohlédnutí vidím vyzrálé inteligentní dílo, které kreativně pracuje s pouhými náznaky a nenásilně nutí diváka přemýšlet. Nikdy neskáču nadšením ze silného metaforického konceptu, takže i zde jsem několik sekvencí absolvoval víceméně znuděně, avšak konfrontace tří postav, z nichž jedna (Hae-mi) zastává postupně pozici šedé eminence a katalyzátoru vnitřní proměny hlavního hrdiny, je natolik pohlcující a formálně kvalitní, že mi zkrátka nedovolila nudit se soustavně.

Vzplanutí je opravdu jiné než hollywoodský mainstream. Není to snímek, na který by se chtěl člověk dívat každý den, ale jedná se o dílo s neoddiskutovatelnou cinefilní aurou, s trpělivým a nečekaným vedením divácké pozornosti a se sociálním přesahem, u něhož se vyplatí vydržet až do konce. Po zhlédnutí vám nebude dvakrát příjemně, ale svět zkrátka není vždy krásným a romantickým místem - a tenhle film o tom dokáže velmi podnětně a procítěně pojednat.

Hodnocení: 75%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
Související filmy: Vzplanutí
Související osoby: Chang-Dong Lee

Související články:

Recenze: Triple Frontier - Skvělý akčňák s hrdiny, kterým budete fandit

Že se kvalita filmů od streamovací služby Netflix stále zlepšuje, o tom už nás důrazně přesvědčila oscarová Roma nebo 22 July od Paula Greengraase...

Vegetariánka: Měla hrůzný sen a přestala jíst maso

Ve čtvrtek 6. prosince bude v Praze zahájen 14. ročník filmového festivalu Filmasia, který se specializuje na výjimečné kinematografické počiny asijských...

Konkubína proti vlastní vůli potká obchodníka s krví aneb Vzplanutí asijského filmu v Praze

Čtrnáctý ročník festivalu asijských filmů Filmasia se odehraje ve dnech 6. až 9. prosince v pražských kinech Lucerna a Ponrepo. Téma zní „Film a kniha“...

Jižní Korea má svou Brutální Nikitu: Ok-bin Kim a dynamické filmy

Festival "Filmasia" představuje od roku 2005 dynamickou tvář současné asijské kinematografie, která čím dál častěji oslovuje diváky a tvůrce západní...

Okhwan´s Mission Impossible: Příběh muže, který chce sjednotit Koreu

Od roku 1953 trvá válečný stav mezi Severní a Jižní Koreou. Okhwan Yoon se na své zdánlivě bláhové cestě pokouší tyto dva státy a obyvatele poloostrova...

Recenze: Komorná - je těžké odolat jejímu kouzlu?

Korejský kultovní režisér Chan-wook Park (Oldboy / Nebohá paní Pomsta) natočil další film, o kterém se dost dobře nedá psát bez masivních spoilerů.

Související videa:

Ankety

Na kterou červnovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • X-Men: Dark Phoenix
  • Poslední večery na Zemi
  • Muži v černém: Globální hrozba
  • Tajný život mazlíčků 2
  • Podfukářky
  • Yesterday
  • Annabelle 3

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: