21.3.2019, 17:30

Febiofest 2019: Z těchhle filmů nespustíte oči

Febiofest 2019: Z těchhle filmů nespustíte oči
Detail letošního festivalového vizuálu | Foto: Febiofest 2019

Dnes startuje 26. ročník mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest. Diváky každoročně zásobuje desítkami a desítkami snímků z celého světa, které se jinak k cinefilům dostanou jen výjimečně (na oficiální distribuci můžete často zapomenout). Pojďme si některé z nich představit a pozvat tak na jedinečnou přehlídku, za jejímž zrodem stojí Fero Fenič.

Dokážete mi kdy odpustit?

režie: Marielle Heller

Spisovatelka Lee Israel (Melissa McCarthy) je po rozchodu s partnerkou, její kariéra je v pytli a její kočka potřebuje veterináře. Vysedávat s nejlepším kamarádem v gay baru a ironicky nadávat na svět účty nezaplatí, tak se vrhne na nové, lukrativní a nelegální podnikání ̶ padělání dopisů slavných (a mrtvých). Fantastická, na Oscara nominovaná Melissa McCarthy září v hořké komedii dle skutečných událostí.

Projekce: 21.3. (19:30 - Praha Anděl), 23.3. (19:30 - Praha Anděl), 24.3. (17:30 - Praha Anděl), 25.3. (20:00 - Praha Černý Most)


Gentleman s pistolí

režie: David Lowery

Biografické drama vychází ze skutečných událostí a zachycuje Forresta Tuckera (Robert Redford), zloděje a legendárního specialistu na útěky z vězení, jež mu vynášely obdiv veřejnosti a nesmiřitelnou nenávist policie. Svůj nejslavnější únik uskutečnil v sedmdesáti letech. V hlavní roli exceluje Robert Redford, přičemž jde o jeho poslední filmové angažmá před odchodem do důchodu.

Projekce: 22.3. (19:30 - Praha Anděl), 23.3. (17:00 - Praha Anděl)


Kdyby ulice Beale mohla mluvit

režie: Barry Jenkins

Intenzivní milostný příběh o nerozbitném poutu zamilovaného páru, který musí za své štěstí tvrdě bojovat, se odehrává na počátku sedmdesátých let v černošském Harlemu. Intimní a poetické výtvarné záběry překračují dobový rámec světa, který je ovlivněn rasismem, a ukazují nepotlačitelnou sílu lásky, přátelství a rodinných svazků. Od držitele Oscara za film Moonlight (2016).

Projekce: 21.3. (19:30 Praha Anděl), 22.3. (21:45 Praha Anděl), 23.3. (12:00 Praha Anděl), 24.3. (9:30 Praha Anděl)


Na špatné straně

režie: S. Craig Zahler

Dva až příliš horliví policisté jsou za překročení rámce svých povinností suspendováni ze služby. To jim ovšem nebrání, aby ve svém boji s podsvětím pokračovali na vlastní pěst a učinili spravedlnosti zadost. Krimi thriller s notnou dávkou násilí překračuje hranice žánru a poukazuje na problematiku přehnané politické korektnosti, která je v současném světě dovedena až ad absurdum. S. Craig Zahler, autor nadšeně přijatého Bloku 99 (2017), tentokrát do jedné z hlavních rolí přizval Mela Gibsona. Očekávání jsou obrovská.

Projekce: 23.3. (21:00 Praha Anděl), 28.3. (18:30 Praha Anděl), 29.3. (22:00 Praha Anděl)


Špion, který se vydal na sever

režie: Jong-bin Yun

Jihokorejský tajný agent je vyslán do Severní Koreje, aby se infiltroval do nejvyšších politických a vojenských kruhů a získal tak informace o severokorejském jaderném programu. Klasický dobový špionážní thriller vychází ze skutečných událostí a na pozadí dramatického příběhu se postupně začíná rýsovat obraz reálné politické situace v obou zemích v polovině devadesátých let.

Projekce: 21.3. (20:30 Praha Anděl), 22.3. (18:30 Praha Anděl), 23.3. (10:00 Praha Anděl)


The Sisters Brothers

režie: Jacques Audiard

Obávané zabijácké duo bratrů Sestereových pronásleduje zlatokopa Hermanna Warma, který se odvážil okrást jejich šéfa, kriminálního kmotra Komodora. Cestou plnou nečekaných překážek začne hloubavý Eli poprvé ve svém životě přemýšlet o tom, zda peníze není možné vydělat i způsobem, který nezahrnuje zabíjení lidí. Zábavná westernová odysea z dob zlaté horečky je prvním anglicky mluveným filmem francouzského režiséra Jacquese Audiarda.

Projekce: 22.3. (20:30 Praha Anděl), 23.3. (17:30 Praha Anděl), 24.3. (10:00 Praha Anděl)


U brány věčnosti

režie: Julian Schnabel

Životopisné drama o malíři Vincentu van Goghovi natočil Julian Schnabel, režisér filmů Skafandr a motýl (2007) či Basquiat (1996). Snímek zachycuje závěrečná léta umělcova života, která van Gogh prožil ve francouzském Arles. Výrazná vizuální stránka a působivé efekty doplňují skvělý herecký výkon Willema Dafoea v hlavní roli a přibližují svět a mysl umělce, kterému se kvůli duševní chorobě a nekonformnímu chování dostalo uznání až po smrti.

Projekce: 24.3. (18:00 Praha Anděl), 26.3. (15:00 Praha Anděl), 27.3. (20:30 Praha Anděl)


Vice

režie: Adam McKay

Životopisné drama sleduje vzestup bývalého viceprezidenta Spojených států Dicka Cheneyho na jednu z nejvyšších politických příček světa. Cheneyho cesta začala na pozici obyčejného úředníka, který se za podpory své ženy Lynne dostal až po bok amerického prezidenta George W. Bushe. Jednoho z nejmocnějších mužů světa hraje Christian Bale, který pro tuto roli opětovně prošel výjimečnou fyzickou proměnou. Maskéři snímku byli za svou práci navíc oceněni Oscarem.

Projekce: 23.3. (21:45 Praha Anděl), 24.3. (19:45 Praha Anděl), 25.3. (16:00 Praha Anděl), 26.3. (21:45 Praha Anděl)

Článek vznikl za přispění tiskových materiálů Febiofestu 2019.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Vítězný film Febiofestu: Neonacisté mu zabili syna a ušli spravedlnosti. Jak si otec poradí s prohnilým systémem?

26. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest se chýlí ke svého konci. Organizátoři předali hlavní ceny a od pondělí zavítají vybrané...

Recenze: Na špatné straně - Mel Gibson jde po krku chladnokrevným zabijákům

Nekompromisních kriminálek s aktéry, kteří si neváhají v boji proti zločinu zašpinit vlastní ruce a zatěžkat svědomí, není nikdy dost. Nejnovější dílo...

Recenze: Dokážete mi kdy odpustit? - Vulgární spisovatelka a excentrický homosexuál falšují vzácné dopisy

Oscarové klání nebývá jen ringem pro velké a drahé bijáky od slavných tvůrců, ale také vítaným útočištěm pro menší nenápadné projekty, které v programech...

Recenze: If Beale Street Could Talk - Oscarová balada o rasismu

Režisér Barry Jenkins se vetřel do vrtkavé akademické přízně svou artovou gay romancí Moonlight, kterou si ale dnes široká veřejnost pamatuje více pro...

Trailer: Mel Gibson a Vince Vaughn natočili drsnější verzi Smrtonosné zbraně

Mel Gibson a Vince Vaughn si sáhnou na dno. V drsném policejním thrilleru Dragged Across Concrete se budou muset podívat do zločineckého podsvětí.

Recenze: The Old Man & the Gun - herec Robert Redford se loučí a bude vám to zatraceně líto

Režisér David Lowery už definitivně patří k mým oblíbencům. Jeho filmy s napětím očekávám a zašla bych si na ně do kina, i kdybych nechodila na vše, co v...

Co když se Vincent Van Gogh nezabil sám? Herec Dafoe flirtoval s jeho démony a natočil film

Jedním z filmů hlavní soutěže letošního festivalu v Benátkách je novinka Juliana Schnabela (Skafandr a motýl) "At Eternity´s Gate" (U brány věčnosti)...

Ankety

Raději bych viděl/a...
  • Úplně novou adaptaci Běžícího muže
  • Pokračování filmu z roku 1987

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: