26.2.2019, 15:00

Recenze: Trading Paint - Závodník John Travolta šlape na paty zašlé herecké slávě

Recenze: Trading Paint - Závodník John Travolta šlape na paty zašlé herecké slávě
Trading Paint | Foto: Flickering Myth

Nevzdává se. Po loňském fiasku v podobě vysmívaného mafiánského snímku Gotti přichází kultovní herec John Travolta s dalším filmem, u něhož již předem vše nasvědčovalo tomu, že o jeho existenci bude za pár měsíců po premiéře vědět snad jen on sám.

Tentokráte dupe na pedály v závodnickém dramatu Trading Paint a kromě volantu objímá ještě slavnou zpěvačku Shaniu Twain, pro níž je film hereckým debutem. Ruku na srdce, mohla si vybrat i lépe.

Trading Paint

Příběh se věnuje problematickému vztahu legendárního automobilového závodníka Sama Munroa a jeho ambiciózního syna Camerona, jenž nyní jezdí v otcově týmu. Kvůli nespokojenosti s vybavením vozu a bídným vyhlídkám na vytoužený triumf odchází Cameron ke konkurenci, konkrétně ke slizkému šampionovi Linskymu (Michael Madsen), s čímž se Sam nemůže smířit a vrací se na závodní okruhy, aby synovi ukázal, jak šeredně se spletl.

Irácký režisér Karzan Kader diriguje film jako prostinkou pohádku na dobrou noc, v níž je všechno hrozně zjednodušené, kladné postavy jsou bezvýhradně kladné, zlí aktéři zůstávají jednorozměrně zlí a ty potenciálně rozporuplné charaktery (Cameron) se vyvíjí tak nějak mimochodem v ústraní, přičemž je jasné, jak to všechno skončí. Nikdo nečekal Občana Kanea, ale za takhle mdlou režii a nucené, nepřesvědčivé konflikty by tvůrci měli přijet ke mně domů a jako náhradu za ztracený čas vyplít záhony a zasázet brambory.

Trailer:

Film pracuje se schématem sportovních dramat, které by měly rozvíjet vztahy mezi aktéry vstříc závěrečnému střetnutí, měly by postupně utahovat šrouby a přinutit diváka, aby aktérům držel palce a ve finiši s nimi prožil pečlivě budovanou katarzi. Nic takového se zde bohužel nedaří, schéma vyprávění (závod - konflikt otce a syna, otec začne zničehonic opět jezdit - závod - syn začíná být u konkurence nešťastný - závod...) postrádá nápad a příběh skáče vysloveně mezi povinnými záchytnými body, aniž by přidal skutečné emoce a vytvářel potřebné jiskření a osudovost mezi postavami a jejich činy. Jestli někoho tím správným způsobem nakopl a napumpoval finální závod, tak jsme museli vidět úplně jiný snímek (při závěrečném songu jsem osobně myslel, že mě vomejou).

Trading Paint

A kdo se těší alespoň na zmiňovanou Shaniu Twain, ani ten nebude dvakrát skákat nadšením. Popové divě to sice stále moc sluší, ale nemohl jsem se zbavit pocitu, že její postava se v příběhu ocitla tak nějak navíc a pro vývoj nesehrála nijak zásadní roli. V centru je výhradně Travolta, který i s jeho vzpomínkami na zesnulou manželku odsouvá vše do ústraní, takže potenciálně důležité konflikty se synem a Linskym vyznívají povrchně a nudně.

Neměl jsem sice pocit, že bych sledoval nesnesitelná filmařská muka, a když už nic, příběh alespoň rychle utíká a nenechává usnout, ale najít něco originálního ke skutečné pochvale se zdá být těžší než sbalit Shaniu Twain v dobách její největší slávy. Minimálně pro pamětníky oné doby bude Trading Paint příjemnou nostalgií.

Hodnocení: 35%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
Související filmy: Trading Paint, Občan Kane, Gotti

Související články:

Trailer: John Travolta jako detektiv ze staré školy

John Travolta v poslední době neměl štěstí na dobré projekty (jemně řečeno, poslední hit natočil před více jak deseti lety). Ani jeho novinka The Poison...

Pulp Fiction po 25 letech. Stále prvotřídní brak

Big Kahuna Burger. Le Big Mac. Hranolky s majonézou. Máma rajče, táta rajče a dítě rajče. Zfetovaný negři s letlampama. Masáž chodidel. Hvězda Pomády...

Je to oficiální - nejhorší film roku 2018 natočil John Travolta

John Travolta zažil během kariéry tolik comebacků, že se tomu skoro nechce věřit. Poslední velký hit natočil před 12 lety (Hairspray) a od té doby na další...

Trailer: John Travolta jde závodit a Shania Twain mu v roli manželky fandí

Měli bychom se bavit o tom, že jde o další (kolikátý už?) pokus Johna Travolty o comeback, přičemž tentokrát si zvolil sportovní žánr, kde si sedne za volant.

Recenze: Gotti - jde opravdu o nejhorší film kariéry Johna Travolty?

Jméno Johna Gottiho náleží do společnosti nejvěhlasnějších gangsterů americké historie. Na vrcholu sil se mohl opájet velkou mocí, bohatstvím a všeobecným...

Jaké nejhorší filmy naše herecké idoly podle kritiky natočily?

Na Rottentomatoes již desítky let sbírají recenze kritiků z celých Spojených států. Protože nejde o malý trh, jde minimálně o desítky, u větších filmů...

Ankety

Líbí se vám plakát k Nabarvenému ptáčeti?
  • Ano
  • Ne

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: