7.2.2019, 16:00

Premiéry v kinech: Alois Švehlík upaluje v roli nerudného důchodce pro Českého lva

Premiéry v kinech: Alois Švehlík upaluje v roli nerudného důchodce pro Českého lva
Na střeše | Foto: Falcon

Šest novinek a jeden koncertní záznam míří do českých kin a spolu s nimi hned několik taháků počínajícího února. Druhý "LEGO příběh" pro fanoušky akce, animace a populární stavebnice. "Marie, královna skotská" pro ty, co mají rádi historii a silné herecké představitelky. A "Na střeše" pro ty, co podporují český film a Jiřího Mádla.

LEGO® PŘÍBĚH 2 (režie: Mike Mitchell, Trisha Gum)

Po fenomenální jedničce a dvou trochu horších Lego franšízách vstupuje do kin druhý LEGO® příběh. Phil Lord a Chris Miller tentokrát "jen" napsali scénář, ale i to by mělo být dostatečnou zárukou kvality. A o čem to bude tentokrát? Hrdinové Bricksburgu se pustí do záchrany milovaného města, které bude odolávat nájezdníkům stavebnice LEGO DUPLO®. Takže by to mohlo být podobně švihlé jako jednička.

Wow efekt se nicméně z pochopitelných důvodů nedostaví. I tak si nicméně od zahraničních recenzentů na RottenTomatoes vysloužil snímek 93 procent (!!!) kladných recenzí.


MARIE, KRÁLOVNA SKOTSKÁ (režie: Josie Rourke)

Po alternativněji pojaté Favoritce míří do kin historické drama s hvězdným hereckým obsazením věnující se Marii Stuartovně a královně Alžbětě. Ačkoliv se tyto dvě mocenské sokyně nikdy v historii nesetkaly, ve filmu tomu tak je. Marii Stuartovnu hraje Saoirse Ronan, Alžbětu démonicky působící Margot Robbie.

Dle prvních dostupných kritik jsou herečky hlavní předností snímku, který sice měl ambice, utopil se nicméně v teatrálnosti (režírovala jej autorka převážně divadelních her). Tuzemští recenzenti snímku dávají jen lehce nadprůměrných 54 procent.


NA STŘEŠE (režie: Jiří Mádl)

Herec, scenárista a režisér Jiří Mádl vstupuje do kin se svým druhým autorským celovečerákem. Melodrama nerudného starce (Alois Švehlík) a vietnamského mladíka na útěku (Duy Anh Tran), kteří se potkají na střeše jednoho pražského činžáku, nemá bůhví jak originální námět. Drží se však tuzemských reálií, působí uvěřitelně, pobaví, dojme a dokládá, že Mádl je autor se slibnou budoucností. Pro mě osobně však prozatím jistější scenárista než režisér. Pozoruhodný výkon ve filmu předvádí především Alois Švehlík, který je už začátkem února kandidátem na Českého lva za hlavní hereckou roli za rok 2019.

Tuzemští recenzenti snímku Na střeše prozatím dávají 66 procent.


POTOMEK (režie: Nicholas McCarthy)

"Ve stejnou dobu, když přišel na svět malý Miles (Jackson Robert Scott), se na jiném místě planety odehrála tragédie. Dvě zdánlivě nesouvisející události se o několik let později propojí děsivým způsobem. Milesova matka Sarah (Taylor Schilling) se znepokojením sleduje synovo nevyzpytatelné a agresivní chování. Postupně se smiřuje s myšlenkou, že malého chlapce ovládá nějaká nadpřirozená síla...." Nový horor v českých kinech pochází z

Potomek | Foto: Forum Film CZ / trailer

Potomka, který vznikl v americko-hongkongské koprodukci, režíroval Nicolas McCarthy mající na kontě dva nevírazné žánrové zářezy. Mnohem zajímavější je jméno scenáristy Jeffreyho Buhlera, který se podílel na vzniku seriálu Nightflyers nebo nejnovější verzi kingovského Hřbitovu zvířátek.

Na databázi IMdB má snímek prozatím hodnocení 60 procent.


GOLIÁŠ (režie: Peter Grönlund)

Další drsná záležitost přichází ze severu. Goliáš je kriminálním dramatem pojednávajícím o sedmnáctiletém chlapci Kimmiem, jehož otec nastupuje do vězení. A od Kimmieho se očekává, že zaopatří rodinu, čehož dosáhne kriminální činností. Bude na to mít nervy a povahu? Reflexe rozpadu klasického rodinného modelu a pohled na realitu švédských předměstí otevře oči.


DOBRÝ ŽIVOT SOKOLA BENDY (režie: Pavel Jurda)

Z televize míří do vybraných kin tuzemský dokumentární portrét sokola Zdeňka Bendy. Obyčejný sportovec, celoživotní optimista a přítel japonského univerzitního profesora dokáže spravit náladu a povzbudit mnohé tápající. Tvůrci nás spolu s Bendou zavedou na jedinou japonskou benzínku v Evropě, na strahovský stadion i za severoamerickými sokolkami.


METALLICA: FRANCIE NA JEDNU NOC (režie: Stéphane Saunier)

A na závěr jeden 10 let starý koncertní záznam vystoupení skupiny Metallica. Ta se vydala do zachovalé starořímské arény na území jižní Francie, aby odehrála strhující vystoupení pro své fanoušky. Na to, že se jedná o dekádu starou záležitost, působí pod francouzským filmařským vedením nebývale precizně. Kameramani si dali záležet.


Seznam všech únorových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Recenze: LEGO® příběh 2 - těšte se na Armamagedon, svatbu s Batmanem a cestování v čase!

Lego příběh 2 začíná přesně tam, kde skončil Lego příběh 1. Přiletěli mimozemšťané z planety Duplo (která se v prvním filmu jmenovala Duplon) a není s nimi...

Co si nesmíte nechat ujít v kinech v únoru 2019

Únor je doslova nabitý očekávanými novinkami, takže pojďme rovnou na ně. Přinášíme tipy na 8 filmů, které by tento měsíc neměly uniknout vaší pozornosti.

Recenze: Marie, královna skotská čelí intrikám výjimečně ošklivé Margot Robbie

Osmnáctiletá skotská královna Marie (Saoirse Ronanová) se vrací z Francie do vlasti, kde musí řešit tu skutečnost, že Anglii vládne její sestřenice Alžběta...

Recenze: Na střeše - nový film Jiřího Mádla, který již Jan Tříska nestihl natočit

Profesor Rypar (Alois Švehlík) nemá křestní jméno, je už delší dobu v důchodu a žije sám ve starém domě u pražského náměstí I.P. Pavlova. Manželka a syn od...

Brzy v kinech: Hororový Potomek ladí "úsměv" pro vlastní matku a tuzemské diváky

Producent úspěšného mysteriózního hororu "V moci ďábla" (2005) uvede 7. února do českých kin novinku, thriller s hororovými prvky "Potomek" (The Prodigy)...

Ankety

Chtěli byste Red jako televizní seriál?
  • Klidně, zápletka s důchodci mě baví.
  • Ano, ale leda s herci z filmové série.
  • Ne, už filmy za moc nestály.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: