Restituce ve filmu: Potomek šlechticů se chystá na „velký návrat“ do Čech. V jakém stavu najde Kostku?

Restituce ve filmu: Potomek šlechticů se chystá na „velký návrat“ do Čech. V jakém stavu najde Kostku? 5 obrázků v galerii
Poslední aristokratka
Režisér Jiří Vejdělek začal natáčet nový celovečerní film "Poslední aristokratka". Hynek Čermák zde ztvární potomka českého šlechtického rodu Kostků. Filmaři začali natáčet na zámku Lemberk na Liberecku, postupně se štáb přesune na zámky Buchlovice u Uherského Hradiště, Rájec v okrese Blansko, Jaroslavice na Znojemsku a na zámku Milotice v okrese Hodonín.

Scénář k Poslední aristokratce na motivy knih Poslední aristokratka a Aristokratka ve Varu spisovatele Evžena Bočka napsal Jiří Vejdělek, který už má za sebou jednu scenáristickou a režijní adaptaci. Komedii Účastníci zájezdu (2006), kterou se režisér uvedl do tuzemské kinematografie, vidělo v kinech přes 800 tisíc lidí.

Vojtěch Kotek, Tatiana Vilhelmová, Hynek Čermák a Yvona Stolařová | Foto: Falcon

O čem to je: Poslední aristokratka začíná na sklonku roku 1996 ve chvíli, kdy rodilý Newyorčan Frank (Hynek Čermák) získá díky svým šlechtickým předkům v restituci zpět dávné rodové sídlo – zámek Kostka. Hrabě František Antonín Kostka z Kostky, potomek emigrantů, se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) na velký návrat do Čech. Mimochodem - křestní jméno Marie je v rodě Kostků prokleté, protože žádná z jejích jmenovkyň se nedožila více než dvaceti let. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast znají jen z vyprávění svých předků, záležitosti spojené s restitucí zámku pro ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek).

Hynek Čermák a Yvona Stolařová | Foto: Falcon

Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění. Jedinými stálými obyvateli Kostky jsou kastelán Josef (Martin Pechlát), bodrá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbář a zahradník pan Krása (Pavel Liška). Nejblíže v okolí, na sousedním zámku Hvězda, bydlí mladý šlechtic Max (Zdeněk Piškula) z početného rodu Launů. Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních let, samotní Kostkovi stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit Kostku zachránit.

Režisér Jiří Vejdělek a kameraman Vladimír Smutný | Foto: Falcon

Filmaři natáčejí na širokoúhlý formát cinemaskopu, za kamerou stojí Vladimír Smutný (Nabarvené ptáče, Zlatý podraz, Tobruk). Hlavní prostředí příběhu není rozhodně všední, protože být zámeckým pánem se nepoštěstí každému. O to reálněji musí ovšem filmová Kostka vypadat. Žádný ateliér, točit budeme ve skutečných historických objektech,“ říká režisér Jiří Vejdělek. Kostýmní výtvarnicí filmu je Katarína Hollá (Hořící keř) a architektem Martin Kurel ( 3 sezóny v pekle, Postel).

Snímek Poslední aristokratka, za jehož vznikem stojí producenti Ondřej Zima a Silvie Michajlova (Učitelka, Kobry a Užovky) spolu s Českou televizí, innogy a společností PubRes, bude mít v českých kinech premiéru 24. října 2019 pod hlavičkou distribuční společnosti Falcon.

Martin Pechlát | Foto: Falcon
Ankety
Ocenili byste čtvrtý díl Návratu do budoucnosti?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist