První české filmové muzeum otevřeno. Natočte si v něm svůj „animák“

První české filmové muzeum otevřeno. Natočte si v něm svůj „animák“ 12 obrázků v galerii
zakladatelky Filmového muzea NaFilM Adéla Mrázová a Terezie Křižkovská | Foto: facebookový archiv Filmového muzea NaFilM
Svlékly se do plavek, převlékly do montérek a 15. ledna slavnostně otevřely vysněné muzeum československého filmu. Adéla Mrázová a Terezie Křižkovská mají pro "své" Filmové muzeum NaFilM od poloviny ledna stálou scénu, historickou budovu v centru Prahy, Mozarteum. Pojďme se podívat dovnitř a říci si o pozoruhodném projektu více.
Jakub Jiřiště, Adéla Mrázová a Terezie Křižkovská stojí za vznikem muzea | Foto: facebookový archiv Filmového muzea NaFilM

Loni v listopadu iniciovaly zakladatelky muzea Adéla Mrázová a Terezie Křižkovská vznik crowdfundingové sbírky, v níž se jim na rekonstrukci interiérů a vybudování stálé scény Filového muzea NaFilM podařilo vybrat přes 565 tisíc korun. Po letech "hostování" ve spřízněných prostorách tak má "naše" první kinematografické muzeum stálou scénu.

Filmového muzea NaFilM | Foto: Richard Špůr
Filmového muzea NaFilM | Foto: Richard Špůr

Muzejní instalace propojují historii se současnými technologiemi, takže si na své přijdou všechny generace návštěvníků. Originální exponáty, které nikde jinde nenajdete, byly vyrobeny přímo pro účely muzea. Je možné si je vyzkoušet a díky nim se o filmu učit z vlastní zkušenosti.

Filmového muzea NaFilM | Foto: Richard Špůr
Filmového muzea NaFilM | Foto: Richard Špůr

V muzeu najdete nejen nejstarší promítací přístroje jako laterna magika, ale také klasickou 35mm promítačku na kliku, ze které je možné si postaru promítnout film z pásu. Expozici doplňují přes dvě hodiny projekcí českých a zahraničních filmů. Součástí muzea je i ruchové studio, kde je možné si po vzoru světoznámých “brunclíků”, mistrů ruchu z Barrandova, vytvořit vlastní zvukovou nahrávku, nebo laboratoř J. E. Purkyně pro experimentování se zrakem. V závěru návštěvy si můžete natočit svůj animovaný film, který si z muzea odnesete domů.

Filmového muzea NaFilM | Foto: Richard Špůr

Filmové muzeum NaFilM
Mozarteum, Jungmannova 748/30, Praha 1
Otevřeno: úterý - neděle | 13:00 - 19:00 (dopoledne školní skupiny)
Vstupné: základní: 140 Kč | snížené (děti, studenti, senioři): 120 Kč | rodinné (2+2): 480 Kč

Ankety
Je sledování filmů a seriálů součástí vaší dovolené?
Určitě ano, bez toho by to nešlo.
Jak kdy. Pokud není lepší program, tak ano.
Málokdy, snažím se odreagovat jinak.
Spíš ne, není na to čas.
Určitě ne, filmy musí počkat.
Nevím, záleží na situaci.
Nejnovější články:
Načíst další články