6.1.2019, 10:30

Scenárista Petr Kolečko: "Rasismus vystavený mostecké realitě nemá logiku."

Scenárista Petr Kolečko: "Rasismus vystavený mostecké realitě nemá logiku."
Most! (propagační materiály) | Foto: Česká televize

V pondělí večer si můžete na prvním programu České televize pustit úvodní část osmidílného seriálu "Most!" tvůrčího dua Jan Prušinovský, Petr Kolečko. Autoři "Okresního přeboru" se tentokrát zaměřili na severočeské město a tamní postavičky a do role hlavního "hrdiny" Luďka Říhy obsadili rozjetého Martina Hofmanna. Budou se bořit nebo naopak přiživovat zajeté stereotypy? A existují vlastně? Odpovídá scenárista seriálu Petr Kolečko, který též pracuje na svém režijním debutu, snímku "Přes prsty".

Petr Kolečko, scenárista, který připravuje svůj režijní debut. | Foto: ČFTA

Jakou roli hraje v Mostu! samotné město Most? Co je na Mostu tak specifického, že by se příběh nemohl odehrát v jiném městě?
Z Mostu pochází moje manželka a hospodu Severka jsem navštěvoval s tchánem. Postavy jsou inspirované skutečnými předobrazy. Tedy některé. To je důvod, proč je to v Mostě. Nenapadlo mě to přesouvat jinam.

Jak myslíte, že Mostečané seriál přijmou? Je spíše o nich, nebo pro ně?
Nevím. Seriál nemá ambici nějak obecně pojmenovávat Mosťáky. Je to spíš konkrétní příběh, který se prostě odehrává tam. Byť jsou tam témata, která jsou pro Most nebo kraj asi signifikantní.

Most! | Foto: Česká televize

Kdo je v Mostu! kladný hrdina? A co pro vás vůbec znamená pojem „kladný hrdina“?
Kladným hrdinou je asi Dáša (Erika Stárková, pozn. redakce).

Platí pořád, že u projektů, které děláte společně s Honzou Prušinovským, si nelámete hlavu s žánrem? Mohl byste přesto definovat Most! z hlediska žánru?
Honza trochu ten seriál i žánrově posunul. Myslím, že je to vlastně skoro až western ve finále.

Most!: Upoutávka

Přemýšlel jste někdy, koho byste si pozval do Pošty pro tebe, kdybyste třeba musel?
„Muset někoho pozvat do Pošty pro tebe“ je zajímavá nutnost. V takové situaci jsem se zatím neocitl.

Most! | Foto: Česká televize

V Mostu! se tematizuje rasismus a homofobie. Jakou roli to v příběhu hraje a jak s tím pracovat, aby z těch všech fobií nebyl nakonec obviňován sám filmař nebo scenárista?
Ten seriál je dost o tom, že rasista jen těžko dodrží všechny „pozice” své ideologie. Rasismus vystavený mostecké realitě je vlastně nepraktikovatelný a nemá logiku. Postavy vlivem událostí nevědí, jestli jsou vlastně rasisté, nebo naopak liberální humanisté. To je princip a vtip seriálu.

Čím si vysvětlujete, že kritici a diváci si mnohdy ztotožňují postoje a názory filmových postav s postoji a názory jejich autorů?
Nevím, je to dost nesmyslný pocit. U kritiků až neprofesionální. Ale je pravda, že se s tím v hodnocení mé práce setkávám často.

Petr Kolečko, scenárista, který připravuje svůj režijní debut. | Foto: CinemArt CZ
Most! - v hlavní roli Martin Hofmann | Foto: Česká televize
-
-

Související články:

Režisér Prušinovský: „Kladný hrdina je nuda. Představoval jsem si, jak Mirek Dušín krade nebo čichá toluen.“

Včera vstoupil do televizního a internetového vysílání první díl komediální série "Most!" tvůrčího dua Jan Prušinovský, Petr Kolečko. Rozhovor s druhým...

Postavy seriálu Most! musí z toho mála, co mají, vykřesat naději

Nový komediální seriál Most! je již šestým společným projektem scenáristy Petra Kolečka a režiséra Jana Prušinovského. Osmidílná série s Martinem Hofmannem...

Autoři Okresního přeboru nás v novém seriálu vezmou do Mostu, kde se lidi mají rádi, jen o tom ještě neví

"Tam, kde se bojí bílí černých, hloupí chytrých, Češi Němců, muži žen, heterosexuálové transsexuálů, Mostečáci Litvíňáků. A všichni samoty," tak je s...

Když volejbalistce tikají biologické hodiny a Langmajer hraje chlápka se "zajímavou" minulostí

Po úspěšných scénářích k filmům a seriálům jako byl Okresní přebor (2009), Lajna (2017) nebo Padesátka (2015) usedl scenárista Petr Kolečko poprvé i do...

Všichni muži jsou stejní, každá žena si nakonec zvykne. Jsou české filmy sexistické a plné stereotypů?

Feminismus hýbe světem. Touha po rovnoprávnosti v naší společnosti rezonuje víc než kdy dřív. Je potřeba dosáhnout humanistické revoluce, nebo je závažnost...

"Trpaslík je dobrodružná rodinná komedie, která není pro celou rodinu," říká režisér Jan Prušinovský

Po Kosmu (2016), který měl velmi solidní odezvu mezi diváky na internetu, vyšle Česká televize ve středu 28. prosince v předpremiéře na iVysílání první díl...

Ankety

Můj nejoblíbenější Shymalanův překvapivý zvrat je z filmu...
  • Šestý smysl
  • Vyvolený
  • Znamení
  • Vesnice
  • Stalo se
  • The Visit
  • Rozpolcený

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: