16.12.2018, 14:00

Mordy zkorumpovaných politiků a probuzená kráska? Filmový Hastrman nabídne alternativní konec

Mordy zkorumpovaných politiků a probuzená kráska? Filmový Hastrman nabídne alternativní konec 11 obrázků v galerii
Hastrman (přebal DVD) | Foto: CinemArt CZ
Po osmi měsících od kinopremiéry celovečerního filmu Hastrman (2018) vychází nyní příběh jedné lásky, jedné vášně a jedné krajiny na DVD. Film, který vznikl na motivy stejnojmenné knihy Miloše Urbana oceněné Magnesií Literou, vidělo v kinech 75 tisíc diváků. Romantický thriller byl filmovým debutem Ondřeje Havelky, režiséra hudebních i divadelních představení, herce a hudebníka.

Hlavní postavou Hastrmana je člověk ve zvířeti a zvíře v člověku – hastrman alias baron de Caus, kterého ztvárnil herec Karel Dobrý. Role charizmatického vodníka byla pro Dobrého první hlavní rolí v celovečerním snímku. Po jeho boku si zahráli Simona Zmrzlá, Jan Kolařík, Jiří Lábus nebo David Novotný. Příběh filmu se odehrává na vesnici ve 30. letech 19. století.

Hastrman - Simona Zmrzlá a Karel Dobrý | Foto: První veřejnoprávní

„První část románu, na jehož motivy náš film vznikl, je o zničující vášni, o pudech a boji s nimi. Dokázal jsem si představit obrazový film, kde to, co vidíme, tvoří film, stejně jako to, co slyšíme. Metafora o zvířeti v člověku je zápas, který svádí každý z nás. Na prvním místě je ale příběh,“ říká producent Hastrmana Čestmír Kopecký. Společně s režisérem Ondřejem Havelkou a autorem románové předlohy Milošem Urbanem se všichni shodli, že podstatná je tu milostná linie příběhu a krajina, ve které se děj filmu odehrává.

Tvůrci na DVD představí ve formě bonusu alternativní konec filmu, který je podle nich vzkazem čtenářům knihy.

Hastrman - Jiří Lábus a Ondřej Havelka

„Romantický vnitřní svár člověka se zvířetem mě bavil nejvíc a musím s radostí konstatovat, že Karel Dobrý i Simona Zmrzlá jsou v této interpretaci mimořádní,“ říká režisér Ondřej Havelka. „Ten bonus – surová, pracovní verze Epilogu – je takový náš vzkaz čtenářům knihy, aby věděli, že jsme se tématu druhého dílu chtěli alespoň dotknout. Baron si Katynku probudí, i nějaké mordy zkorumpovaných politiků jsme natočili, ale ani tahle minimalistická verze se nám nelíbila. A jsem velmi rád, že jsem sebral odvahu tenhle Epilog vyhodit a přišel na metaforu, která je mnohem výmluvnější...“

Hastrman vznikl ve společnosti Čestmíra Kopeckého První veřejnoprávní, v koprodukci s Českou televizí – Filmovým centrem, Barrandov Studiem a za podpory Státního fondu kinematografie. Film do kin uvedla společnost CinemArt, která nyní vydává i DVD.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články