12.12.2018, 17:00

Trailer: Český cestovatel a filmař dokázal, že k projetí celého světa stačí dva trabanti

Trailer: Český cestovatel a filmař dokázal, že k projetí celého světa stačí dva trabanti
Trabantem tam a zase zpátky | Foto: Aerofilms

Jeden z nejznámějších českých cestovatelů současnosti Dan Přibáň uzavře v dubnu příštího roku na plátnech kin svou jedenáctiletou cestu kolem světa. Poslední adrenalinová výprava žlutého cirkusu s názvem Trabantem tam a zase zpátky (2019) se napojuje na trasu první expedice, na cestě z Asie do Prahy domů ujede 17 237 kilometrů.

Filmaři tentokrát zachycují divokou jízdu z jižní Indie přes Nepál, Himaláje, Pákistán, Čínu, Kyrgyzstán až do Uzbekistánu a odtud přes Rusko, Ukrajinu a Slovensko do České republiky. Osmičlenný tým definitivně dokázal, že k projetí světa není potřeba drahých terénních vozů, ale stačí dva trabanty, polský Fiat alias maluch a stará česká motorka Jawa 250. Česká kina se nyní mají možnost utkat o exkluzivní slavnostní předpremiéru 4. dubna 2019, distribuční premiéra ve všech ostatních kinech proběhne 11. dubna.

Trabantem tam a zase zpátky | Foto: Aerofilms

Hlasování o úplně první projekci nového filmu Trabantem tam a zase zpátky cestovatele a režiséra Dana Přibáně je nyní spuštěno na speciálním webu. Slavnostní předpremiéra filmu za účasti delegace tvůrců tak může proběhnout v tom českém kině, které největším počtem hlasů diváků vyhraje internetové hlasování.

Novinkou je možnost hlasovat z jedné emailové adresy opakovaně jednou za čtrnáct dní. Všichni, kdo budou hlasovat pro vítězné kino s největším počtem hlasů, budou pozváni na slavnostní předpremiéru. Zúčastní se jí ti, kdo nejrychleji potvrdí svou účast do vyčerpání kapacity sálu. Ze všech hlasujících bude vylosováno deset výherců věcných cen. Uzávěrka hlasování proběhne 10. února 2019 ve 12 hodin. Filmaři se spuštěním hlasování o předpremiéru zveřejnili první ukázku z cestovatelské komedie.

Osmičlenná výprava opět vyrazila v mezinárodní česko-polsko-slovenské sestavě. Mezi jejími členy byly osvědčené tváře žlutého cirkusu včetně nesmrtelného motocyklisty a optimisty Marka Slobodníka ze Slovenska, notorického ztráceče pasů Poláka Radka Jony a náčelníka Dana Přibáně v čele. Všehoschopnou hlavní sestavu skvěle doplnil nováček a hasič Honza Setvín. „Poprvé od první cesty s námi nejela žádná žena a možná kvůli tomu nabíralo putování téhle smečky občas drsnější obrátky. Na ironii a černý humor, někdy na hranici politické korektnosti, byla spousta prostoru,“ komentuje Dan Přibáň.

Velká cesta domů začala na jihu Indie a pokračovala směrem na sever mezi svítící pohřební hranice magického Váránasí. Dál směřovala do Nepálu a podhůří Himaláje, kde trabanty v 5300 metrech nad mořem pokořily výškový rekord dvoutaktního auta. Nato cestovatelé překonali hory mystického malého Tibetu a probojovali se až na hranice Pákistánu a následně do Číny.

Trabantem tam a zase zpátky - Dan Přibáň | Foto: Aerofilms

Čekali jsme, že to bude v Číně jiné, ale to, co jsme viděli, nám vyrazilo dech. Vjeli jsme do technologické diktatury jako ze sci-fi. Když jsme zpod dohledu tisíců kamer a neustálé policejní kontroly utekli mezi kyrgyzské jurty, abychom konečně v uzbeckém Samarkandu dokončili cestu kolem světa, byli jsme vážně rádi,“ dodává Přibáň. Samarkand byl nejvýchodnějším bodem první cesty žlutého cirkusu v roce 2007. Od té doby žluté trabanty projely Afriku, Jižní Ameriku i Austrálii a jihovýchodní Asii. Když se nyní do Samarkandu vrátily z východu, kruh cesty kolem světa se uzavřel.

Dál výprava pokračovala napříč Uzbekistánem, na „dno pouště“ k vyschlému Aralskému jezeru, do Kazachstánu, do Ruska na Ukrajinu a Slovensko. Odsud v několikakilometrové koloně trabantů, mnoha dalších strojů a stovek fanoušků kolem silnic dojela poslední žlutá výprava domů. „Bylo to nejkrásnějších tisíc kilometrů všech našich cest. Na každém dálničním mostě mezi Brnem a Prahou stáli lidé a mávali. Něco tak silného a dojemného už asi nezažijeme! popsal epický návrat Přibáň. Dlouhých 17 tisíc kilometrů urazila výprava za 147 dní.

Trabantem tam a zase zpátky | Foto: Aerofilms

Film Trabantem tam a zase zpátky uzavírá Přibáňovy cestovatelské projekty nesoucí hromadný název Trabantem napříč kontinenty. V červenci 2007 se vydal na svou první trabantí cestu a vznikl film Trabantem hedvábnou stezkou o výpravě do pouští střední Asie. V roce 2009 navázal filmem Trabantem napříč Afrikou o cestě přes celý černý kontinent, v říjnu 2012 se vydal na expedici Jižní Amerikou, ze které vznikl snímek Trabantem až na konec světa a duben 2015 se nesl v duchu zahájení expedice z Austrálie do Asie, kterou viděli diváci v kinech jako dokument Trabantem do posledního dechu. Poslední Přibáňův snímek vidělo v kinech vice než 73.000 diváků.

Trabantem tam a zase zpátky | Foto: Aerofilms
Trabantem tam a zase zpátky | Foto: Aerofilms
-
-

Související články:

Pozoruhodné putování Oldřicha Čecha do Tibetu. První Evropan, jehož zastínil Marco Polo, bude mít svůj film

Režisér Jan Svatoš, autor oceňovaného dokumentu Archa světel a stínů (2018), oznámil natáčení nového dokumentárního filmu s názvem Až zařve lev (2020) s...

Africká divočina a líbánky u lidožroutů. Čech splácí dluh průkopnickým filmařům

V pátek se seznámili, v neděli měli svatbu. Před hněvem rodičů museli utéci z domova a tak se na líbánky vydali raději k lidožroutům. Ti je připravili o...

Sedmdesát let do minulosti. Režisér Petr Horký se vrátil do časů legendárních cestovatelů Zikmunda a Hanzelky

V roce 2014 uvedl Petr Horký do kin dokumentární film Století Miroslava Zikmunda. Věnoval se v něm cestovatelskému fenoménu Hanzelka-Zikmund a jejich...

Filmový příběh o dvojici Zikmund a Hanzelka odhalí deníková svědectví slavného cestovatele

Celovečerní dokumentární snímek režiséra Petra Horkého Století Miroslava Zikmunda chce představit světoznámé cestovatele Miroslava Zikmunda a Jiřího...

Trabantem až na konec světa. Představuje se unikátní road movie.

Film Trabantem až na konec světa zachycuje neuvěřitelné dobrodružství cestovatelů, kteří dokázali přejet celou Jižní Ameriku ze severu až na nejjižnější...

Ankety

Na kterou únorovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • LEGO® příběh 2
  • Na střeše
  • Marie, královna skotská
  • Alita: Bojový Anděl
  • Nedotknutelní
  • Jak vycvičit draka 3
  • Úhoři mají nabito
  • Mrazivá pomsta

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: