11.12.2018, 15:00

Nevěra manželů Havlových, podivné bytosti a náročné divadlo. Státní fond kinematografie „přiklepl“ finanční podpory

Nevěra manželů Havlových, podivné bytosti a náročné divadlo. Státní fond kinematografie „přiklepl“ finanční podpory
Z filmu Zemský ráj to napohled (2009) | Foto: Česká televize

Rada Státního fondu kinematografie (SFK) rozdělila mezi 8 filmových projektů s nejvyšším hodnocením částku v celkovém objemu 64 milionů korun. Jaké snímky se díky podpoře podívají do českých kin?

Slávek Horák | Foto: René & Radka pro Variety

Radní SFK rozhodli o podpoře 8 nových českých celovečerních hraných filmů. Nejvyšší hodnocení dostal životopisný film Havel scénáristy a režiséra Slávka Horáka (Domácí péče). Havel scenáristy a režiséra Slávka Horáka se snaží zachytit události v životě Václava Havla od roku 1968, kdy byl mladým úspěšným dramatikem, přes vpád vojsk Varšavské smlouvy a období, kdy se jako zakázaný autor stáhnul do ústraní na chalupu u Trutnova. Film se zabývá vztahem Havla s první manželkou Olgou, který komplikovala oboustranná nevěra. Sleduje Havlův souboj s tehdejším vládnoucím režimem až k událostem roku 1989, včetně měnícího se vztahu k ikoně Pražského jara Alexandru Dubčekovi. Projekt Havel byl podpořen částkou 14,5 milionů korun.

Z filmu Všechno bude | Foto: CinemArt CZ

Mezi podpořenými je také film Admin, který připravuje držitel Křišťálového globu za režii z letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Olmo Omerzu (Všechno bude, Rodinný film). Příběh začíná pátráním po pachateli mnohamilionové krádeže peněz z úspěšné IT firmy, ale je především o odvrácené tváři současného virtuálně propojeného světa a jeho dopadu na konkrétní rodinu a její členy. Projekt získal podporu 11 milionů korun.

Bohdan Sláma | Foto: Česká televize

Rada podpořila i nový projekt Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Nový projekt autora, jemuž rada před časem "přiklepla" podporu na filmového Švejka, čerpá ze skutečných události, které se staly v česko-rakouském pohraničí v průběhu a po konci 2. světové války. Hlavní hrdinku Marii přihlásí manžel z ekonomických důvodů během nacistické okupace k německé národnosti, přestože to odmítá. V jinak klidné vesnici dojde po válce k lynči, který končí vraždou desítky osob. Obětí je i manžel Marie. Ta je spolu se zbytkem rodiny nucena utéct a nějaký čas živořit v lese. Po čase se odhodlá k návratu do vesnice, ale tím dramatické události nekončí. Rada snímek Krajina ve stínu podpořila celkem 11 milionů korun.

Z filmu Modrý tygr

Originální snímek pro děti nazvaný Mazel a tajemství lesa připravuje režisér Petr Oukropec (Modrý tygr). Jedenáctiletý Martin žije po rozvodu rodičů s matkou, která ho rozmazluje. I proto není nadšený, když je na přání otce vyslán na letní tábor, kde jeho oddíl navíc vede jeho nevlastní bratr. Nuda však končí, když Martin v lese zahlédne podivné živé bytosti, které se nepodobají ničemu, co zná nebo kdy viděl. Do lesa u tábora přijedou stavaři, kteří zde mají vybudovat nový vysílač. Dobrodružství může začít. Rada se snímek rozhodla podpořit částkou 7,5 milionů korun.

Filmový dobrodruh Karel Zeman | Foto: http://www.dokweb.net

Příběh lyžařů Hanče a Vrbaty převypráví scenárista a dokumentarista Tomáš Hodan (Filmový dobrodruh Karel Zeman), Poslední závod bude pro autora režijním debutem na poli celovečerní hrané tvorby. Sportovní drama líčí skutečný příběh z roku 1913, kdy za dramatických událostí zahynuli dva průkopníci českého lyžování Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Scenárista Tomáš Hodan ve snímku představí život v Krkonoších na počátku století, chudobu a tvrdou práci místních lidí a zejména napjatý vztah mezi místními Čechy a Němci, který se projevoval i ve sportu. Film Rada podpořila částkou 7 milionů korun.

Další podpořený projekt, filmové drama Oběť, pojednává o Ukrajince Irině, která žije a tvrdě pracuje v pohraničním českém městě a jediným smyslem jejího života je starost o syna Igora, nadějného sportovce. Když se jednoho dne syn vrátí domů zmlácený, zburcuje policii i veřejné mínění a žádá potrestání tří místních romských chlapců, které Igor označil za útočníky. Postupem času se ukazuje, že vše bylo jinak, ale kolotoč následných událostí se nedá lehce zastavit.

Psychologické drama Oběť, které připravuje debutující režisér Michal Blaško (nejlepší studentský film Českého lva Atlantida, 2003, seriál Profesor T), popisuje otázky adaptace cizinců do české společnosti, xenofobii nebo vyrovnání se s vlastním svědomím. Od rady projekt získal podporu 7 milionů korun.

Václav Kadrnka a Karel Roden při natáčení Křižáčka | Foto: CinemArt CZ

Režisér Václav Kadrnka (Osmdesát dopisů, Křižáček) filmem Zpráva o záchraně mrtvého uzavře svoji trilogii o vztazích otce a syna. Otec po těžké mozkové mrtvici upadne do kómatu. Jeho syn si najme byt blízko nemocnice a pravidelně za ním dochází. Poté co podstoupí lékařské vyšetření zjistí, že trpí stejnou dědičnou chorobou jako otec. Snímek byl podpořen částkou 5 milionů korun.

Drama HRA z divadelního prostředí režiséra Alejandra Fernándeze Almendrase (Zabít člověka) získalo podporu celkem 1 milion korun. Nový ambiciózní ředitel divadla, který se do Kladna přistěhuje s rodinou z Prahy, prosadí do repertoáru náročnou adaptaci klasické hry Faidra. Netuší, že si tím způsobí problémy nejen u diváků a představitelů města, kteří jsou zvyklý na nenáročné a líbivé hry, ale také ve vlastní rodině.

Zabít člověka | Foto: http://www.filmfactoryentertainment.com

"Projekty, které se ucházely o podporu, zahrnovaly opravdu širokou škálu žánrů od životopisných dramat, historických filmů, přes snímky, které se snaží pojmenovat a nějakým způsobem uchopit současnou dobu. Podpořen byl opět i jeden z filmů pro děti, z čehož mám obzvláště velkou radost," řekla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka SFK.

"Nejlépe připraveny byly projekty, které byly podpořeny již v předchozích fázích vývoje, případně projekty, které se do výzvy na výrobu hlásily opakovaně. A to jak po stránce autorské, tak po stránce producentské," uvedl předseda Rady Petr Vítek.


Všechny podpořené projekty:

Havel - 14,5 milionů korun

Admin - 11 milionů korun

Krajina ve stínu - 11 milionů korun

Mazel a tajemství lesa - 7,5 milionů korun

Oběť - 7 milionů korun

Poslední závod - 7 milionů korun

Zpráva o záchraně mrtvého - 5 milionů korun

HRA - 1 milion korun


Všechny projekty jsou podpořeny jako dotace s podílem na zisku. Rada nepodpořila dalších 14 žádostí.

-
-

Související články:

Trailer: Jiří Mádl jako režisér, milenec, manžel a otec

"Film o lásce a o potížích při dělání divadla na malém městě," tak nazval svůj film Hra světovými cenami ověnčený chilský režisér Alejandro Fernández...

Retro recenze: Domácí péče - Když vám do života vstoupí rakovina

V roce 2015 debutoval režisér Slávek Horák komediálním dramatem Domácí péče, ve kterém filmová postava v podání Aleny Mihulové řeší zdravotní obtíže a...

Genocida v pohraničí. Sláma točí černobíle o složitých dějinách

Režisér Bohdan Sláma, držitel několika Českých lvů, natáčí v těchto dnech drama "Krajina ve stínu", svůj první historický film.

Když tvůrci Anděla Páně přijdou zkrátka a film o Zátopkovi "vyhraje" na plné čáře

Rada Státního fondu kinematografie zveřejnila výsledky finanční podpory na výrobu tuzemských a koprodukčních celovečerních hraných filmů. 65 milionů korun...

Pomůže fond kinematografie lobbistovi k prezidentskému úřadu?

Státní fond kinematografie zveřejnil informaci o tom, kterých osm tuzemských hraných snímků obdrží na svůj vznik celkovou dotaci v objemu 66 milionů korun...

Recenze: Křižáček klade divákovi mnoho otázek a nabízí mnoho možností interpretace

Když film začíná citátem, který se mi za dobu jeho zobrazení na plátně nepodaří gramaticky rozklíčovat, natož pochopit, znamená to, že půjde o film, který...

Petr Oukropec: "Modrý tygr vypráví o důležitosti svobody, o síle fantazie a přátelství."

Z režiséra se stává producent čistě z nutnosti, ale naopak to nebývá, vyjádřil se před jedenácti lety uznávaný producent Petr Oukropec. A vida, už je z něj...

Související videa:

Ankety

V jakém pokračování byste Stalloneho viděli nejraději?
  • Kobra 2
  • Tango a Cash 2
  • Demolition Man 2
  • Cliffhanger 2
  • jiné (napište do diskuze)

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: