Filmařský majstrštyk: 18letý tvůrce napsal, natočil, zrežíroval a zafinancoval pohnutý příběh armádních letců!

Filmařský majstrštyk: 18letý tvůrce napsal, natočil, zrežíroval a zafinancoval pohnutý příběh armádních letců! 10 obrázků v galerii
Narušitel - Pavel Neškudla | Foto: Bontonfilm
Silný a napínavý příběh českého leteckého esa, jeho kamarádů i bezbřehou lásku k létání přinese do českých kin filmové drama Narušitel (2019). Snímek zrealizoval teprve 18letý David Balda, jehož inspiroval pohnutý příběh jeho dědečka, pilota Vladislava Baldy.

Popis filmu: Život armádních letců socialistického Československa naplňovaly opojné chvíle svobody v oblacích a přátelství na celý život, z velké části ho ale ničil dozor státní bezpečnosti a jejích udavačů. Čtveřice kamarádů a jejich letecký mentor spolu létají a slouží v armádě dvacet let. Pak se ale po dlouhé době začne rozmotávat smrt bývalého pilota RAF při pokusu o přelet na západ a hlavní hrdina nemá jiné východisko, než se ho pokusit napodobit. „Jste narušitel, následujte mě,“ jsou slova, která sám často hlásí do vysílačky, když nutí k přistání ty, kdo se na západ za svobodou vydávají vzduchem v letadlech. Teď se o stejně zoufalý útěk musí pokusit i on.

David Balda | Foto: Bontonfilm

„Je to film o útěku za svobodou, o kontrastu mezi službou v armádě a láskou k létání. Chceme nejen vzpomenout na zločiny StB, ale taky ukázat na piloty, kteří to neměli v této komplikované době socialismu jednoduché,“ přibližuje režisér, scenárista, kameraman a producent v jedné osobě David Balda.

V hlavních rolích Narušitele se představí herci Jiří Dvořák, Petr Kostka, Pavel Neškudla, Stanislav Zindulka nebo Veronika Arichteva.

Narušitel - Jiří Dvořák během natáčení | Foto: Bontonfilm

Film z atraktivního prostředí pilotů a letectví využívá velké množství letových záběrů, Jiří Dvořák i všichni další herci byli při natáčení opravdu v letadle a natáčeli poctivě ve vzduchu vysoko nad zemí. „Snažíme se diváka v kině posadit na chvíli přímo do kokpitu a přenést mu ten úchvatný pocit svobody, které létání nabízí,“ dodává Balda.

Premiéra Narušitele je naplánována na 24. ledna roku 2019. Do kin je uvede distribuční společnost Bontonfilm.

Narušitel | Foto: Bontonfilm
Narušitel | Foto: Bontonfilm
Ankety
Zaujala vás titulní skladba k 25. filmové bondovce?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist