19.11.2018, 17:00

Kostlivec ve skříni, vodka za pohovkou a svérázný život umělců na Bardzo fajném festivalu současného polského filmu

Kostlivec ve skříni, vodka za pohovkou a svérázný život umělců na Bardzo fajném festivalu současného polského filmu
Srdce lásky | Foto: Bardzo fajný festival 2018

Výběr filmů z nejnovější polské produkce, předpremiéra odvážného snímku Útěk, program pro děti, komiksová výstava, workshop pro dospělé a ochutnávka z polské kuchyně. Za polským ševelením můžete prvně vyrazit tento čtvrtek 22. listopadu do pražského Bio Oka. Bardzo fajný festival potrvá do soboty 24. listopadu.

Nejlepší | Foto: Bardzo fajný festival 2018

Pátý ročník Bardzo fajného festivalu zahájí ve čtvrtek 22. listopadu dva snímky, které sice spojuje téma války, ale nejedná se o válečné filmy. Snímek Nejlepší (bude uveden ve čtvrtek ve 20.30) vypráví o vnitřním boji mladého polského sportovce Jerzyho Górského, který se rozhodl překonat své psychické i fyzické limity a získat titul mistra světa v triatlonu. Film Łukasze Palkowského obdržel ocenení za scénář a herecký debut na Filmovém festivalu v Gdyni.

Studená válka: Trailer

Ve spolupráci s distribuční společností Aerofilms bude ve čtvrtek na programu také Studená válka (od 18.00), milostný příběh plný zvratů od oscarového režiséra Pawła Pawlikowského. V období budování stalinského Polska, ale také moderní západní Evropy se odehrává příběh velké osudové lásky zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora. Za dílo nabité elektrizující hudbou i obrazovou krásou byl snímek na festivalu v Cannes odměněn Cenou za nejlepší režii.

Film o ženě, která ztratila paměť, nepoznala otce a nebyla si jista, zda se chce setkat s rodinou Film o ženě, která ztratila paměť, nepoznala otce a nebyla si jista, zda se chce setkat s rodinou

6. prosince vstoupí do českých kin nový film režisérky Agnieszky Smoczynské Útěk (2018) pojednávající o ženě trpící takzvanou disociativní fugou...

V pátek večer bude na programu tuzemská předpremiéra odvážného snímku Útěk natočeného podle skutečného příběhu ženy, která trpí ztrátou paměti (tzv. disociativní fugou). Autorkou dramatu je Agnieszka Smoczyńska, režisérka mezinárodně oceňovaného Vábení sirén (2016). "Těší nás, že se do české distribuce dostává stále více polských filmů. Po úspěšném loňském uvedení dvou filmů v české předpremiéře máme tu čest ve spolupráci s distribuční společností Pilot Films na festivalu uvést další zbrusu nový výrazný polský film," říká Tereza Plavecká, ředitelka Bardzo fajného festivalu.

Film Útěk vznikl v koprodukci s českou účastí a stihl již získat ocenění na festivalu v Gdyni a nominaci z Cannes. Předpremiéry se zúčastní režisérka Agnieszka Smoczyńska, scenáristka a představitelka hlavní role Gabriela Muskała a také obě producentky Agnieszka Kurzydło a Karla Stojáková, autor hudby Filip Míšek a další polští i čeští tvůrci. Po projekci, která začíná v pátek 23. listopadu ve 20.15, bude následovat diskuze. Do tuzemské kinodistribuce film vstoupí 6. prosince.

Útěk: Trailer

Pokud chcete v pátek na tuzemskou předpremiéru Útěku do Bio Oka zdarma vyrazit, máte šanci. Ve spolupráci s organizátory festivalu pro vás máme soutěž o 1x2 vstupenky. Co musíte udělat pro to, abyste měli šanci dosáhnout na výhru? Napište 3 nové komentáře k filmům z databáze Kinobox.cz (delší než 250 znaků) a na e-mail soutez@kinobox.cz (předmět: "fajny") zašlete váš nickname. Uzávěrka je ve středu 21. listopadu v 16:00.

Srdce lásky | Foto: Bardzo fajný festival 2018

V sobotu večer čekají návštěvníky festivalu dva další výrazné filmy. Artové Srdce lásky (2017) je filmovou meditací o umění a lásce s komickými detaily a neobyčejnou experimentální hudbou. Snímek vypráví o životě a peripetiích skutečných současných polských umělců – o experimentálním hudebníkovi a performerovi Wojciechu Bąkowském a o dost mladší kreslířce a tanečnici Zuzanně Bartoszek. Projekce se zúčastní režisér Łukasz Ronduda.

Tichá noc | Foto: Bardzo fajný festival 2018

Pražskou přehlídku polských filmů zakončí vítězný snímek z loňského gdyňského festivalu, vánočně laděná Tichá noc (2017). Debut Piotra Domalewského je tragikomickou sondou do života obyčejné polské rodiny se všemi mikrokonflikty, kostlivci ve skříni a lahvemi vodky za pohovkou.

Všechny filmy Bardzo fajného festivalu budou uvedeny v originálním polském znění s českými a anglickými titulky. Diskuze budou tlumočeny do češtiny a polštiny.

-
-

Související články:

Recenze: Útěk - může člověk se ztrátou paměti žít se svou rodinou, i když ji nepoznává?

Vyjevená a zřejmě zraněná žena ve středním věku se vypotácí z tunelu varšavského metra, vyleze na peron, stáhne kalhotky a vyčurá se zde.

Film o ženě, která ztratila paměť, nepoznala otce a nebyla si jista, zda se chce setkat s rodinou

6. prosince vstoupí do českých kin nový film režisérky Agnieszky Smoczynské Útěk (2018) pojednávající o ženě trpící takzvanou disociativní fugou, při níž...

Recenze: Tvář - všichni jsou v hajzlu... ale tentokrát v Polsku

Jacek si v klidu žije na buranském polském venkově. Je metalista, nabalil si na tristní techno párty holku, kterou si vezme, a vydělává si jako dělník na...

Polský Ironman bral drogy, kouřil jako fabrika a pak se stal zázrak...

Slavný ve světě, neznámý doma. Tak by se dal ve zkratce charakterizovat polský vítěz nejtěžší triatlonové soutěže světa, o němž vzniklo životopisné drama...

Ankety

Líbí se vám plakát k Nabarvenému ptáčeti?
  • Ano
  • Ne

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: