Nebývale inspirativní, pozoruhodní i prokletí. Slavní muzikanti a kapely ve filmu

Nebývale inspirativní, pozoruhodní i prokletí. Slavní muzikanti a kapely ve filmu 9 obrázků v galerii
Ray (2004) | Foto: archiv redakce
Dnes večer si v televizi (od 20:00 na ČT art) můžete připomenout oscarové hudební drama Ray (2004), ve kterém září herec Jamie Lee Fox v titulní roli nebývale inspirativního hudebníka a zpěváka Raye Charlese. Pojďme si připomenout několik památných filmů, které se pro svůj vznik inspirovaly dalšími pozoruhodnými osudy výjimečných hudebníků, zpěváků, případně "jejich" kapel.

Amadeus (režie: Miloš Forman)

Amadeus | Foto: Pannonia Entertainment CZ

Držitel 8 Oscarů se inspiroval fenomenálním hudebníkem a skladatelem Wolfgangem Amedeem Mozartem. Miloš Forman význačnou část výpravného dramatu, kterým se zapsal do historie kinematografie, natáčel v Československu za pomoci svých přátel od "fochu". Řevnivost mezi Mozartem a Salierim, který celý příběh vypráví, je nicméně uměleckou licencí, na níž není zbla pravdy. Ve skutečnosti byl Antonio Salieri význačným hudebním pedagogem.


Amy (režie: Asif Kapadia)

Amy | Foto: Aerofilms

Zpěvačka Amy Winehouse oživila v 21. století duch severoamerického soulu a vydavatelství Motown. Populární Amy zemřela v pouhých 27 letech, čímž se zařadila do klubu Jima Morrisona, Janis Joplin, Jimiho Hendrixe a dalších hudebních hvězd, které odešly ze světa ve stejném věku. Oscarový dokument Amy dává nahlédnout do Amyiny duše, showbusinessového zákulisí a pokouší se přidat důležitý dílek do skládačky, proč vlastně tato popová diva "musela" zemřít.


Control (režie: Anton Corbijn)

Control | Foto: Atlantic Film

Holandský fotograf Anton Corbijn debutoval černobílým dramatem Control pojednávajícím o postpunkové skupině Joy Division a jejím ikonickém zpěvákovi-textaři Ianu Curtisovi. Vznikl velmi zdařilý existenciální portrét muže, který odešel z tohoto světa příliš brzy, zatížen psychickou chorobou a několika vztahy, s nimiž si nevěděl rady. Curtisovy texty, zpěv a hudba Joy Division následně ovlivnily generace muzikantů a textařů.


Doors (režie: Oliver Stone)

Doors | Foto: Tri-Star Pictures

Ačkoliv se mnohým tahle verze příběhu o Jimu Morrisonovi a skupině Doors zdá v některých faktech dost zkreslující, je pravdou, že režisér Stone natočil dost působivý hudební film, kde nechybí naprosto nic: charismatický geniální frontman, kultovní kapela, památné halucinační scény, ikonická hudba a příběh upalující k neodkladnému cíly, úmrtí Jima Morrisona, které je stále zahaleno řadou záhad a spekulací.


Pátrání po Sugar Manovi (režie: Malik Bendjelloul)

Pátrání po Sugar Manovi | Foto: Aerofilms

Tak trochu mystifikační, komediální a nebývale chytlavý. Dokonce tak, že si za něj tvůrci odnesli dokumentárního Oscara. Pátrání po Sugar Manovi vzdalo v roce 2012 poctu zapomenutému detroitskému muzikantovi Sixtovi Rodriguezovi, který proslul v Jihoafrické republice, ale v USA se prodalo jen pár alb. Paradox doby a opak amerického snu. Což se po udílení Oscarů změnilo; Sixto Rodriguez nakopl svou kariéru a vydal se na světové turné.


Ray (režie: Taylor Hackford)

Ray | Foto: 2004 Universal Pictures

Příběh slepého pianisty Raye Charlese vynesl Oscara herci Jamiemu Foxxovi, který ztvárnil miláčka žen, rockerů na jedné straně a osudem zkoušenému muže, jemuž se nevyhla řada tragédií na straně druhé. Doba, po níž tenhle citlivý bouřlivák ovlivňoval hudební dějiny, je pozoruhodná.


Rok ďábla (režie: Petr Zelenka)

Rok ďábla | Foto: Falcon

Z českých luhů a hájů jsem si dovolil vytáhnout tak trochu mystifikační kus Petra Zelenky s Jaromírem Nohavicou, Karlem Plíhalem a skupinou Čechomor v hlavních rolích. Boj se závislostí, pozoruhodná setkání, která mění životy a samozřejmě hudba určující téměř vše. Musí zaujmout i ty, co písničkáře s akustickými kytarami nemusí. Film je držitelem 6 sošek Českého lva a řada scén a hlášek zlidověla.


Walk the Line (režie: James Mangold)

Walk the Line | Foto: 20th Century Fox

Také country zpěvák a muzikant Johnny Cash si prožil dost pestrý život. V posledním filmu našeho tématického článku ztvárnil Cashe charismatický Joaquin Phoenix, který byl za výkon nominován na Oscara. Snímek si nakonec z udílení cen odnesl sošku pro nejlepší herečku v hlavní roli. Ztvárnila ji Reese Witherspoon za postavu Cashovy druhé ženy June Carter.

Ankety
Chtěli byste vidět film nahlížející kriticky vládu Alžběty II?
Ano, rozhodně.
Ano, ale až s odstupem času.
Ne, o mrtvých jen dobře.
Ne, Alžběta ani královská rodina mě nezajímají.
Nejnovější články:
Načíst další články