20.10.2018, 12:00

Zuzana Stivínová: „Spokojenou rodinku jsme v Rašínovi nemuseli předstírat. Vím ale, že to není samozřejmost.“

Zuzana Stivínová: „Spokojenou rodinku jsme v Rašínovi nemuseli předstírat. Vím ale, že to není samozřejmost.“ 7 obrázků v galerii
Rašín - Zuzana Stivínová jako manželka Aloise Rašína (Ondřej Vetchý) | Foto: Česká televize
Zítra večer bude mít v televizi premiéru druhá, závěrečná část historického filmu o Aloisu Rašínovi (Ondřej Vetchý), významném politikovi, který se zasloužil o vznik Československa. Silný muž by ale nebyl silným mužem bez výrazné opory po svém boku. Ve snímku Rašín (2018) ztvárnila Karlu Janskou Zuzana Stivínová, která v následujícím rozhovoru poodkrývá její přednosti a další zajímavosti z natáčení.
Zuzana Stivínová a Ondřej Vetchý jako Karla Janská a Alois Rašín | Foto: Česká televize

Bylo těžké dohledat informace o Karle Janské, která se provdala za Aloise Rašína?
Nejvíce jsem se o ní dozvěděla z jejich vlastních dopisů a zápisků. Také jsem prohlížela stará alba a kroniky.

Jak byste ji charakterizovala?
Karla neboli Ada, jak ji Rašín říkal, byla silná žena, která byla svému muži velikou oporou. Byla velmi inteligentní, starostlivá a hlavně Věka (Věkouška), jak zas ona říkala svému muži, opravdu hluboce milovala! Bylo to šťastné manželství, se všemi starostmi a radostmi, co jim život přinesl. Měli spolu tři děti a rodina pro ni byla vším!

Je těžký herecký úkol hrát pětičlennou nukleární rodinu, kde jsou i malé děti, abyste působili autenticky a navzájem si velmi blízce?
Spokojenou rodinku jsme nemuseli předstírat nebo hrát, byli jsme spolu rádi. Děti byly úžasné, chytré, vesele a přitom měly disciplínu, tak můžu jen chválit, ale vím, že to není samozřejmost.

Alois Rašín byl velice politicky i společensky aktivní. Byla taková i jeho žena?
Ano, jeho žena byla jeho alter ego, nejbližší poradce. V mnoha směrech Rašína inspirovala, kárala a podporovala. A reprezentovala svého muže, když byl ve vězení a po jeho smrti, byla velmi statečná.

Zuzana Stivínová jako Karla Janská | Foto: Česká televize

V Rašínovi jste ztvárnila historickou postavu. Je to pro herce jiné, když hraje skutečné postavy?
Snadno můžete ze skutečné postavy vytvořit nevěrohodnou a z vymyšlené postavy velmi autentickou, myslím, že zodpovědnost je stejně veliká. Ale ano, postup práce je trochu jiný, pokud mate konkrétní předlohu...

Jaký je váš vztah k televizní produkci?
Mam k televizi odjakživa pozitivní vztah a kvalita televizní tvorby se neustále zlepšuje.

Rašín: Trailer

Rašín je dobový film. Většina herců říká, že si kostýmy a líčením pomáhá při hraní.
Ano, kostým a líčení vám můžou dotvořit a někdy i vytvořit postavu. Miluju „dobovky“! Spolupráce na Rašínovi s kostýmní výtvarnicí Evženií Rážovou byla skvostná, mnoho kostýmů byly originály, máloco se došívalo. A maskéři? Milan Vlček, Romča, Martin Valeš, Jiřinka a další. To jsou moji nejbližší a nejdůležitější spolupracovníci a kamarádi! Víte, je to dost intimní vztah. Vážím si jejich trpělivé práce!

Co by si divák měl odnést po zhlédnutí filmu?
Nezapomínat!!!

Ankety
Který z uvedených muzikálů máte nejraději?
Zpívání v dešti
Hello, Dolly!
My Fair Lady
West Side Story
Kabaret
All That Jazz
Rocky Horror Picture Show
Bídníci
Moulin Rouge!
Fantom opery
jiný
Nemám rád/a muzikály.
Nejnovější články:
Načíst další články