Pražské orgie: Příběh slavného literáta má mezinárodní herecké obsazení

Pražské orgie: Příběh slavného literáta má mezinárodní herecké obsazení 6 obrázků v galerii
Z natáčení filmu Pražské orgie | Foto: Bioscop
Režisérka Irena Pavlásková (Fotograf, Zemský ráj to na pohled, Čas sluhů) začala natáčet film Pražské orgie. Scénář napsala podle knihy nedávno zesnuvší americké literární legendy, spisovatele Philipa Rotha. V hlavních rolích se představí kanadský herec Jonas Chernick a držitelka ocenění pro nejlepší herečku filmového festivalu v Benátkách MFF v Kseniya Rappoport.

Příběh filmu Pražské orgie nás zavádí do Prahy poloviny 70. let minulého století, kam přijíždí slavný americký spisovatel Nathan Zuckerman – často využívané alter ego Philipa Rotha – aby odvezl rukopis povídek napsaných v jazyce jidiš, jejichž autor byl zavražděn nacisty. Pro Zuckermana je pražská návštěva bizarním střetem s totalitou ovládaným národem a podivuhodným uskupením režimem umlčovaných umělců. Díky hledání rukopisu se seznámí se svéráznou a nezkrotnou Olgou a pronikne na vyhlášené večírky, na nichž každý hledá únik ke krátké svobodě po svém. Zuckerman se stane divákem i účastníkem dekadentního představení plného zmařených snů.

Philip Roth

Spisovatel Philip Roth vycházel při psaní novely Pražské orgie z vlastních zážitků. Roth v 70. letech do Prahy jezdil a setkával se s českými zakázanými autory – Kunderou, Klímou, Vaculíkem a jinými. Rovněž se stýkal s českou komunitou v New Yorku, v 70. a 80. letech poskytoval podporu československým spisovatelům. V roce 1976 odmítla komunistická moc Rotha do Československa vpustit, vrátil se až v roce 1990. Letos v březnu Philip Roth ve věku 85 let zemřel.

Zemřel významný spisovatel Philip Roth. Podle jeho Pražských orgií vzniká film Zemřel významný spisovatel Philip Roth. Podle jeho Pražských orgií vzniká film

Jeden z nejvýznamnějších amerických spisovatelů 2. poloviny 20. století zemřel v úterý 20. května v New Yorku ve věku 85 let na zástavu srdce...

Irena Pavlásková získala od Philipa Rotha práva na zfilmování Pražských orgií před pěti lety. Osobně se s ním setkala v jeho domě v Connecticutu. „Chtěl vědět, jaký mám k tématu knihy vztah, jak jsem vnímala totalitu, už předtím si vyžádal moje filmy... Po tříhodinovém povídání mi řekl: Já vám ta práva dám! Než jsem se vrátila do Prahy byl už v Dilii v e-mailu návrh smlouvy od agenta pana Rotha. Bylo to skutečně bleskové a unikátní. Je mi nesmírně líto, že pan Roth odešel, hluboce se mě to dotklo. Zavazuje mě to ještě víc k dobrému filmovému výsledku. Philip Roth se těšil, že přijede na premiéru, a já mám trochu pocit viny, že jsem nesehnala finance rychleji, aby se toho dožil. Důvěra, kterou mi pan Roth dal, je pro mě neskutečným zážitkem a závazkem,“ říká režisérka a scenáristka Irena Pavlásková.

Z natáčení Pražských orgií - Irena Pavlásková a Jonas Chernick | Foto: Bioscop

Nathana Zuckermana hraje v Pražských orgiích Jonas Chernick (seriál Fargo). Kanadský herec, scenárista a producent se podílel na desítkách kanadských a amerických televizních seriálů a filmů, řada z nich byla uvedena na uznávaných festivalech v Sundance, Torontu nebo Šanghaji.

Roli Olgy ztvární ve filmu ruská herečka Kseniya Rappoport. Rodačka z Petrohradu je respektovanou filmovou a divadelní herečkou, pravidelně hraje v zahraničních filmech. Byla nominována na Evropskou filmovou cenu za hlavní úlohu v dramatu Giuseppe Tornatoreho Neznámá (2006), po boku Gérarda Depardieu si zahrála v životopisném snímku Rasputin (2011). V roce 2009 získala na filmovém festivalu v Benátkách Volpiho pohár pro nejlepší herečku.

Z natáčení Pražských orgií - Pavel Kříž a Kseniya Rappoport | Foto: Bioscop

Do dalších rolí v Pražských orgiích obsadila Irena Pavlásková Pavla Kříže, Kláru Issovou, Miroslava Táborského nebo Jana Hrušínského.

Premiéru by Pražské orgie měly mít na podzim příští rok.

Ankety
Jaký film s Evou Green máte nejraději?
Snílci (2003)
Království nebeské (2005)
Casino Royale (2006)
Perfect Sense (2011)
Temné stíny (2012)
300: Vzestup říše (2014)
Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)
Jiný
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist