25.9.2018, 13:25

Predátor: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší

Predátor: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Predátor | Foto: 20th Century Fox

V kinech máme konečně Predátora po evoluci, pod kterým je podepsán autor nepřeberného množství kultovních hlášek Shane Black. Netřeba to protahovat - čekali jsme víc. Jak si novinka vede v porovnání se staršími bratříčky? Do výběru jsme se zařadili i oba díly Vetřelec vs. Predátor, i když do kánonu série nezapadají.

*filmy jsou řazeny od nejlepšího dílu série po nejhorší

Predátor (1987)

Čekal někdo něco jiného? Predátoři série (na rozdíl od té vetřelčí) nikdy nedokázala plně využít svůj potenciál a vystoupit ze stínu fenomenální jedničky, kterou divákům na konci osmdesátých let naservíroval režisér John McTiernan (Smrtonosná past, Hon na ponorku). Není to ale o "mezi slepými jednooký král". Jednička je fantastické řemeslo, které během let neztratilo nic ze své působivosti. Pro mladší ročníky může být první polovina utahaná (přeci jen se tu buduje tajemno), ale nebojte, časem tuhle pecku doceníte ;)

Predátoři (2010)

O jakýsi první restart se pokusil v roce 2010 Nimród Antal (stylový Motel smrti) s podporou kultovního Roberta Rodrigueze, který obstaral scénář a produkci. Výsledkem se pánové přiblížili originálu jak to šlo. Predátoři nejsou remake, ale hodně se inspirují a namísto snahy o originalitu chtějí být poctivým přírůstkem do série. Což se povedlo. Bohužel ani zde nevyšlo znovu obsazení Arnolda Schwarzeneggera, ale všechna čest Adrienovi Brodymu v hlavní roli - vyplňoval sakra velké boty a ustál to se ctí.

Predátor 2 (1990)

Na dvojku vzpomínají hardcore fanoušci s hodně velkou nechutí a osobně si nemyslím, že je to úplně fér. Je bez debat, že zvolený koncept "Predátor ve velkém městě" nefunguje. Ale rozhodně nelze tvůrce obvinit z toho, že by se nesnažili. Právě naopak. Jejich otočka je téměř v Cameronovském stylu (podobně jako to železný Jim předvedl v druhém Terminátorovi a Vetřelcích). Jen to v případě Predátora 2 nevyšlo. Rozpočet, obsazení, kulisy, hudba, snaha o rozmanitost, hlášky, to vše tu nechybí. Ve výsledku se ale potvrdila Arnoldova slova, že přenést monstrum do města prostě není dobrý nápad.

Predátor: Evoluce (2018)

Věřte mi, že z takového umístění nemám vůbec radost. Shane Black totiž ještě nikdy tak neminul cíl. Přitom je z filmu cítit jeho rukopis, ať už jde o hlášky nebo originální vývoj děje. Současně tu ale chybí nějaký opravdový tahoun (Boyd Holbrook je sympaťák, ale v tomhle filmu se nenašel), linie s dítětem je vyloženě otravná a vinou přetáček to často vypadá, že nějaká podstatná část příběhu chybí. Během finální akce už se pak Evoluce doslova rozpadne. Strašná škoda. Jestli měl někdo potenciál tuhle sérii konečně rozjet, byl to Black. Místo toho Predátor zase na pár let upadne do limbu.

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Jediný důvod, proč neskončila Evoluce pod prvním díle série AvP je ten, že Black umí přijít alespoň s něčím originálním a zajímavým. Jinak jsou si ty filmy hrozně podobné - sází na tupou akci, nezajímavé postavy, rychlý vývoj a logiku dávají stranou. AvP ale navíc podřízlo větev to, že studio zkusilo cílit na teenagery (jde o jediný film série s ratingem PG-13). Úplně tak přišlo vniveč angažování režiséra Paula W.S. Andersona (Resident Evil, Horizont události). První AvP chtělo nabídnout ultimátní fanservis pro oba tábory. Místo toho vznikla bezzubá vybíjená pro nikoho. S vetřelcem, který se z obávaného monstra změnil v tupé zvíře. Hodně velká spálená šance.

Vetřelci vs Predátor 2 (2007)

Když u Foxů podělali první AvP, chtěli to napravit. Pro pokračování proto angažovali milovníky obou sérií bratry Strauseovi (sci-fi Skyline), dali jim volnou ruku a požehnání, aby byla dvojka brutální. Největší plus filmu? Ukázalo se, že malé město může v rámci populárních monster fungovat. Tím bohužel pozitiva končí. Strauseovi se totiž projevili jako extrémně neschopní vypravěči. Hůře natočený a sestříhaný pokus o akční inferno aby jeden pohledal. A přitom měli režiséři k dispozici všechny hračky, co si jen mohli přát! Dvojka je TAK mizerná, že se tomu vzhledem k základům ani nechce věřit (vždy, když jde film v televizi, dám mu šanci s tím, že to přece nemůže být tak zlé... a je to ještě mnohem horší). Není se čemu divit, že po tomhle průšvihu se studio myšlenky na další crossovery raději definitivně vzdalo.

Jaký je Váš nejoblíbenější film s Predátorem?

  • Predátor (1987)
  • Predátor 2 (1990)
  • Predátoři (2010)
  • Predátor: Evoluce (2018)
  • Vetřelec vs. Predátor (2004)
  • Vetřelci vs Predátor 2 (2007)
-
-

Související články:

Alternativní konec nového Predátora odkazoval na vetřelčí sérii

Od chvíle, kdy se na konci Predátora 2 v mimozemské lodi objevila lebka Vetřelce, k sobě tahle dvě stvoření neodmyslitelně patří (přestože šlo paradoxně...

Čínské plakáty na nového Predátora jsou šílené a skvělé současně!

Nový Predátor pohořel. Jako ohromný fanoušek tvorby Shanea Blacka i fenoménu samotného to říkám s těžkým srdcem. V recenzích to schytal a ani diváci nebyli...

Jak vypadal Predátor v podání Jean-Claude Van Dammea a proč herec nakonec projekt opustil?

Jde o jednu z nejslavnějších filmových legend, která v polovině devadesátých let dráždila snad všechny fanoušky (a protože byl tehdy internet ještě v...

Proč není v novém Predátorovi Arnold Schwarzenegger?

Vzhledem k tomu, že novinka Predátor: Evoluce přímo navazuje na původní sérii, bylo otázkou, zda se v něm nakonec neobjeví Dutch Arnolda Schwarzeneggera.

Recenze: Predátor: Evoluce - jak dopadl návrat ikony pod dohledem tvůrce Posledního skauta?

V Mexiku (nebo v USA poblíž Mexika?) nouzově přistane Predátor a narazí přitom na náhodou zde operujícího odstřelovače Quinna McKennu (Boyd Holbrook)...

Nový Predátor je ještě více propojen s původními filmy, než jsme si mysleli

Nejednou padlo, že hodlá režisér Shane Black navázat Predátorem: Evoluce na film z roku 1987 a to nejen stylem, ale i dějově (nevíme přesně jak, ale...

Studio vystřihlo herce z nového Predátora, měl tajemství, které se nepromíjí

Studio 20th Century Fox muselo těsně před uvedením do kin zasáhnout do hotového filmu a vystřihnout několik scén, v nichž se objevil herec Steven Wilder.

Sigourney Weaver má zatraceně dobrý důvod, proč neviděla Vetřelec vs. Predátor

Patří mezi dvě největší filmové ikony vůbec, ve společném duelu jim to ale moc nevyšlo. První film, v němž legendární monstra svedla souboj a který si...

Ankety

Je Kevin Hart dobrá volba na roli moderátora Oscarů?
  • Rozhodně ano
  • Vůbec, to bude propadák
  • Nemám názor

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: