Smrtonosná past 3: Proč scenáristu kvůli filmu navštívila FBI?

Smrtonosná past 3: Proč scenáristu kvůli filmu navštívila FBI? 14 obrázků v galerii
Smrtonosná past 3 | Foto: 20th Century Fox
Pustím se na tenký led a řeknu, že má Smrtonosná past 3 nejchytřejší scénář z celé série. Neříkám, že jde o nejlepší díl. Tempo je chvílemi roztahané a konec by rozhodně potřeboval poladit. Ale zápletka a úvodní rozdání karet je přímo fantastické.

Původní scénář nesl název Simon Says (Simon říká) a nijak se na Smrtonosnou past nevázal. Ve skutečnosti byla dlouho ve hře možnost, že půjde o čtyřku Smrtonosné zbraně. Nakonec se ale studio rozhodlo o zapojení Johna McClanea, scénář se upravil (přičemž první hodina jen kosmeticky, aby seděly charaktery) a vzhledem k natáčení přímo v ulicích New Yorku putoval scénář na policejní stanici, aby se mohly zajistit potřebné lokace. Ve chvíli, kdy se k textu dostali odpovědní lidé, zaujalo je, jak podrobně popisoval scenárista Jonathan Hensleigh vyloupení federálních reserv v Federal Reserve Bank of New York, znervózněli a zavolali FBI.

Dvanáct filmů, které okatě vykradly schéma Smrtonosné pasti (a některé ne úplně blbě) Dvanáct filmů, které okatě vykradly schéma Smrtonosné pasti (a některé ne úplně blbě)

Možná si to neuvědomujete, ale letos je to kulatých 30 let, co vznikla kultovní Smrtonosná past, v níž Bruce Willis, vybaven tílkem a ochuzen o...

Přivolaní agenti podrobili Hensleigha ostrému výslechu a přestože na to scenárista dnes vzpomíná s pobavením, tehdy mu rozhodně do smíchu nebylo: “Během prvních deseti minut jsem se málem podělal strachy, bál jsem se, že mě opravdu zavřou." Oč šlo? Inu, Hensleigh byl nejen velmi detailní v popisu loupeže, ale hlavně extrémně akurátní ve vykreslení prostředí (popis trezoru, jeho vzdálenost od tunelu metra, kudy vede akvadukt atd.). Na otázku, proč ví Hensleigh tak moc, odpověděl následující: "Chlapci, vím jak trezor federálních reserv vypadá proto, že nás tam pustili. Ukázali nám ho. Že je blízko tunel metra vím proto, že nám ukázali plány a nákres. A o akvaduktu vím proto, že o něm byl článek v New York Times Sunday Magazine, který popisoval, že v něm lze jet náklaďákem. Takže vážně nejsem afgánský terorista a nevím nic, co by se nedalo běžně zjistit."

A proč to lidem z FBI dělalo takové vrásky? "Jeden z těch chlápků z FBI prohlásil 'Víte, zní to možná šíleně, ale někdo by to fakt takhle mohl dokázat. Budeme si na to muset sednout a probrat, jak budovu lépe zabezpečit, aby se něco takového nikdy nestalo," uvedl Hensleigh s tím, že ačkoli to nebyla příjemná zkušenost, tohle ho ve skutečnosti ohromně potěšilo. Dalo mu to totiž jistotu, že napsal dobrý scénář a film bude mít úspěch. Nemýlil se.

A abyste z tohohle článku měli ještě trochu víc, přidáme jako bonus alternativní konec filmu, kde se Simonovi povedlo utéct... na chvíli.

Ankety
Co říkáte na blížící se konec seriálu Ordinace v růžové zahradě?
To to trvalo!
Štve mě to, Ordinace neměla nikdy skončit!
Ono to pořád ještě běží?!
Ani nevím, že takový seriál existuje
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist