Nejlepší český erotický film? Žádná Extase!

Nejlepší český erotický film? Žádná Extase! 18 obrázků v galerii
Extase (1932) - Zdroj foto: NFA/ČT
Extase od Gustava Machatého, která se bude opět promítat v Benátkách po 85 letech na festivalu, není podle vás nejlepší českým erotickým filmem. Jaké je tedy pořadí? Na prvním místě najdete klasiku od Karla Kachyni o mladém architektovi, který v objektivu našel krásu i odvahu k rozhodnutí udělat odvážnější snímky i s Ivanou Chýlkovou. Možná tím nejznámějším je přece jen ve světě Erotikon a Extase od Gustava Machatého.

Mezinárodní proslulost Extase je značná a téměř se podobala skandálu. Na festivalu v Benátkách získal film ocenění za režii, zároveň byl však prohlášen Vatikánem za nemravný a škodlivý. Začínající rakouská herečka, jejíž nahé scény byly tehdy senzací, se stala v 30. - 50. letech hollywoodskou star Hedy Lamarr. Roli Evy měla hrát dokonce Adina Mandlová, ale její tehdejšího partner Hugo Haase jí prý přemluvil, aby se jí vzdala.

Film byl vydán v české, rakouské a francouzské verzi. V prudérních Spojených státech byl po cenzurních zásazích uveden až v roce 1938.

Machatého film vyvolal skandál. Diváci demolovali kina. Svůj negativní postoj dal najevo i tehdejší papež. I Adolf Hitler zakázal jeho promítání v Německu, nikoliv však kvůli hereččině nahotě, ale židovskému původu.

Přesto nese v databázích označení "jen" drama a romantický, takže jej nenajdete ani v naše "chudším" žebříčku. Pokud vás ale napadne nějaký další český erotický film, napište nám jej do diskuse. Žánrová hranice bývá často tenká.

Je vůbec tedy z čeho vybírat? První je asi zaslouženě Dobré světlo. Na druhém místě je socialistická erotická opereta Muka obraznosti o mladém budovateli s Jiřím Pomejem v hlavní roli. Třetí místo pak zaujala nediskrétní komedie z diskrétního života s velmi málo choulostivými scénami a to Anděl s ďáblem v těle.

Vlastně nejodvážnější nahý film je Vyhnání z ráje od Věry Chytilové, kde ale není prakticky žádná erotika. Jen nahota. O nahotu s erotikou se pokusil další nestor československé kinematografie a to režisér Juraj Jakubisko s Lucií Vondráčkovou ve filmu Post Coitum. Psát o českých erotických filmech je práce jen na pár řádků. Tak tedy "tečka" a zde jsou výsledky.

Nejlepší české erotické filmy:

1. 70% Dobré světlo (1986)

Dobré světlo a Ivana Chýlková

2. 63% Muka obraznosti (1989)

Muka obraznosti a Jiří Pomeje | Foto: z filmu

3. 63% Anděl s ďáblem v těle (1983)

Anděl s ďáblem v těle (1983). Jiří Kodet a Božidara Turzonovová.

4. 62% Slunce, seno, erotika (1991)

Slunce, seno, erotika (1991)... velmi neerotický film, ale Zdeněk Troška je vlastně odvážný reřisér lidových komedií

5. 55% Raluca (2014)

Raluca | Foto: A-Company CZ

6. 55% Anděl svádí ďábla (1988)

Anděl svádí ďábla (1988)...Zdena Studenková

7. 49% Vyhnání z ráje (2001)

Vyhnání z ráje (2001). Téměř celý film se odehrává na nudistické pláži

8. 46% Post Coitum (2004)

Post Coitum a Franco Nero s Lucií Vondráčkovou, která se ukázala i v několika odvážnějších scénách | Foto: 2004 Jakubisko films

9. 25% Playgirls (1994)

Playgirls (1994). Toto není MIloš Zeman zamlada, ale Bronislav Poloczek

10. 22% Playgirls 2 (1994)

Playgirls 2 (1994). Pamatuje na moderátora Slávka Bouru?

Nahota je přirozená věc. Nikdo se nenarodil v plavkách. Poznáte tyto krásné herečky v naší hře?

Ankety
Sledovali byste dále Ordinaci, i kdyby byla pouze na Voyo?
Určitě ano, seriál miluji a klidně za něj budu platit!
Možná ano, ale platit se mi za to nechce
Spíše ne, za ty peníze mi to nestojí
Nekoukal bych na to, ani kdyby za to platili oni mně
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist